• Menu

  Darmowa e-wiza do Rosji. Zobacz dokąd można pojechać.

  To już potwierdzone – od 1 października tego roku jesteśmy w stanie odwiedzać Sankt Petersburg i cały region leningradzki! Za sprawą odpowiedniej ustawy, w ubiegłym miesiącu została wprowadzona bezpłatna e-wiza, która umożliwia nam odwiedzenie tego pięknego miasta i jego okolic – również za darmo. Na liście uprawnionych krajów, których w sumie są 53, znalazła się również Polska.

  e-wiza do Rosji

  To nie jedyny region Rosji, który możemy bez problemu odwiedzić poprzez wyrobienie sobie darmowej elektronicznej wizy. Pierwszym był obwód kaliningradzki, który otworzył się na turystów już w lipcu tego roku. To bardzo dobry zwiastun na przyszłość oraz świetny pierwszy krok ze strony Rosji, która próbuje ocieplić odbieranie jej przez inne kraje europejskie (i nie tylko). To jednak nie koniec dobrych informacji – jak mówią media, Rosja przymierza się do tego, by umożliwić podróżowanie do całego kraju – i to dość szybko, bo do 2021 roku. Wszystko ma się odbywać tym samym schematem, a zatem za pośrednictwem wyrabiania sobie e-wiz. Niestety, nie wiadomo, czy kiedykolwiek taka konieczność zostanie zniesiona. Przypominamy tez, że całość dotyczy wiz turystycznych – te biznesowe i bardziej stałe nadal rządzą się swoimi prawami.

  Przypominamy, że do tej pory aby pozyskać możliwość odwiedzenia Rosji w celach turystycznych, Polacy musieli płacić za wizę.

  Jak wyrobić sobie darmową wizę do Rosji i co ona nam da?

  Aby wyrobić sobie wizję do Rosji, wszystko, czego potrzebujemy to paszport oraz dostęp do Internetu. Wystarczy, że wejdziemy na odpowiednią stronę internetową i po prostu wypełnimy właściwy formularz. Jest on dostępny na stronie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Istnieje również opcja „fizycznego” złożenia wniosku o wydanie wizy – w takiej sytuacji należy udać się do najbliższej ambasady i tam złożyć już wydrukowany wniosek, ewentualnie wypełnić go na miejscu. Wniosek o wizę należy złożyć nie później, niż na cztery dni przed planowaną wizytą – jeżeli się nie wyrobimy, niestety istnieje możliwość, że Ministerstwo po prostu nie wyrobi się z jego przetworzeniem.

  Co tak właściwie daje nam wiza? Otóż pozwala ona na pobyt w tym kraju do 8 dni – dokładnie tyle może maksymalnie trwać nasza wizyta. Sama wiza jest ważna przez 30 dni – warto jest więc zadbać o to, aby pozyskać ją jak najwcześniej – przede wszystkim po to, aby uniknąć ewentualnych komplikacji, a przede wszystkim zgrać ją ze swoim lotem (jeżeli taką formę dostania się do Rosji wybierzemy – wszystko zależy tutaj od nas).

  e-wiza do Rosji

  Gdzie możemy zawitać?

  W chwili obecnej darmowa e-wiza umożliwia nam odwiedzenie Sankt Petersburga oraz całego regionu leningradzkiego – niestety, w tym momencie jesteśmy ograniczeni do nich (chyba, że zdecydujemy się na odwiedzenie obwodu kaliningradzkiego, który – jak już wcześniej wspomnieliśmy) również jest już otwarty na turystów. Mimo tego, sam Sankt Petersburg jest tak wspaniałym i godnym odwiedzenia miejscem, że posiadane przez nas 8 dni z pewnością łatwo spożytkujemy, chociażby na wizyty w tutejszych muzeach czy samo zwiedzanie miasta.

  Naturalnie rzecz biorąc aby odpowiednio rozplanować naszą wizytę najlepiej poczytajmy o tym mieście, by po prostu wiedzieć, jak spożytkować ten niedługi posiadany przez nas czas.

  Co przyda nam się w czasie podróżowania po Rosji?

  Jako że Rosja należy do krajów, który odwiedziło stosunkowo niewielu Polaków (właśnie ze względu na zniesione niedawno zamknięcie na jakąkolwiek turystykę), niewiele na jej temat można dowiedzieć się od znajomych, którzy zapewne tam nie byli. Co zatem zabrać na naszą ewentualną wycieczkę

  – wszelkie dokumenty – mimo, że niektóre regiony Rosji są już otwarte na turystykę, wciąż będziemy mogli być legitymowani – bądźmy gotowi na tę ewentualność i po prostu zawsze nośmy przy sobie przynajmniej dowód osobisty i paszport;

  – kompletny przewodnik po Rosji – wybierając się w tak unikalne miejsce, warto wiedzieć, co zamierza się zobaczyć – uwierzcie, że jest tego mnóstwo; dlatego właśnie należy mieć coś, czym będzie można się posiłkować w czasie naszej wycieczki;

  – dobry aparat – oczywistym jest, że wybierając się w takie miejsce będziemy chcieli to uwiecznić – właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednio dobry aparat;

  – rubel Rosyjski – prawdą jest, że w większości rosyjskich miast jest to jedyna akceptowana waluta; zapomnijmy więc o Euro czy złotówkach – najlepiej zaopatrzyć się w ruble już w Polsce, żeby później nie musieć szukać kantoru wymiany walut.

  Podsumowanie

  Zbierając to wszystko do kupy przypominamy, że od 1 października tego roku podróżowanie do regionu leningradzkiego, w tym Sankt Petersburga jest darmowe – wymaga zaledwie posiadania wyrabianej bezpłatnie e-wizy turystycznej. Możemy śmiało wyruszyć w podróż i zwiedzać – najlepiej mając w ręce kompletny przewodnik po Rosji, dzięki któremu odnajdziemy się w tym do tej pory bardzo zamkniętym na turystykę kraju. W każdym razie jednak nie obawiajmy się wizyty w nim – wbrew pozorom jest on bardzo przyjaźnie nastawiony do wszystkich przyjezdnych, w tym również Polaków.

  Jedna odpowiedź do “Darmowa e-wiza do Rosji. Zobacz dokąd można pojechać.”

  1. Krystian K>K> pisze:

   Sankt Petersburg – marzenie moje – niech tylko minie pandemia

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane