• Menu

  Czysto w hali Expo podczas Ogólnopolskich Dni Czystości

  Podczas tegorocznych Ogólnopolskich Dni Czystości, które miały miejsce w dniach  26–27 kwietnia w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie, odbyło się aż 9 konferencji tematycznych, a firmy z branży mogły zapoznać się z najnowszymi technologiami otrzymania czystości

  W tym roku impreza wróciła do swojej starej formuły po tym, jak Amsterdam RAI podjęło decyzję o rezygnacji z organizowania w Polsce międzynarodowych targów obejmujących swoim zasięgiem Europę Centralną i Wschodnią.

  W ten sposób Ogólnopolskie Dni Czystości stały się największym wydarzeniem poświęconym utrzymaniu czystości w budynkach i instytucjach użyteczności publicznej. Ich celem były nie tylko prezentacje firm, innowacyjnych rozwiązań oraz wystąpienia ekspertów, ale również integracja branży utrzymania czystości.

  Bogaty program dla zwiedzających

  Wydarzeniu towarzyszyły pokazy, podczas których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami utrzymania czystości. Przykłady nowych technologii oraz ich wykorzystanie w branży sprzątającej stanowią m.in. nowoczesne preparaty chemiczne – coraz tańsze wydajniejsze, skuteczniejsze oraz bardziej przyjazne dla środowiska, nanotechnologia – jej rozwój umożliwił hydrofobizację powierzchni szklanych – trudniej osadzają się na nich cząsteczki wody i zanieczyszczeń, włókiennictwo – materiały wykonane z mikrofibry czy ultramikrofibry zapewniają lepsze właściwości zbierające niż tradycyjne odpowiedniki oraz centralne odkurzacze – eliminują z cyrkulacji wewnątrz pomieszczenia zużyte powietrze.

  Urządzeń z tymi unowocześnieniami nie zabrakło także podczas Ogólnopolskich Dni Czystości. Ponad 50 wystawców było dostępnych przez 2 dni dla kilku tysięcy uczestników: przede wszystkim osób zarządzających oraz odpowiedzialnych za zamówienia i utrzymanie czystości w obiektach użyteczności publicznej, obiektach handlowych, usługowych, placówkach edukacyjnych oraz przedstawicieli branży związanej z utrzymaniem czystości.

  Statystyki w branży czystości

  Branża profesjonalnego utrzymania czystości w Polsce w 2016 roku szacowana była na 4,5 mld zł, cechowała ją również wysoka konkurencyjność – według Polskiej Izby Gospodarczej Czystości na terenie naszego kraju działało ok. 3,5 tysiąca aktywnych podmiotów z tego sektora. Sprawia to, że nieustannie szukają one sposobów na podniesienie jakości usług przy jednoczesnej redukcji kosztów działalności. Odpowiedzią mogą być nowe technologie, które pozwalają na automatyzację całego procesu oraz pozytywnie wpływają na jego wydajność – w Stanach Zjednoczonych wykorzystanie nowych rozwiązań w branży rośnie z roku na rok. Według szacunków zapotrzebowanie na sam sprzęt używany w usługach utrzymania czystości w USA osiągnie w 2019 roku wartość 7,1 miliarda dolarów – głównie za sprawą rosnącego gwałtownie popytu na roboty sprzątające.

  – Rynek usług czystościowych kojarzony był do niedawna raczej tradycyjnie – z mopem i wiaderkiem. Dopiero w ostatnich latach wizerunek ten zaczął ulegać zmianie – dokładnie wtedy, gdy zaczęły się pojawiać rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach. Ich zastosowanie pozwala na automatyzację procesu utrzymania czystości oraz znaczące podniesienie jego wydajności. Dzięki temu firmy działające w branży sprzątającej są w stanie zredukować koszty operacyjne, przy jednoczesnym zachowaniu albo nawet podniesieniu jakości oferowanych usług. Trend ten z roku na rok jest coraz silniejszy i podmioty, które nie będą potrafiły wykorzystać nowych technologii w utrzymaniu czystości, mogą mieć problem ze znalezieniem miejsca na rynku” – mówi John Barrett, dyrektor wykonawczy ISSA – The Worldwide Cleaning Industry Association.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane