logo
logo
logo
logo
firma spedycyjna

Czym zajmuje się firma spedycyjna?
Opublikowano: 1 czerwca 2022

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii nastąpił wzrost popytu. Konsumenci pragną posiadać produkty nie tylko wytwarzane lokalnie, ale także takie, które wytwarzane są nawet w bardzo odległych zakątkach świata. W związku z tym nastąpił także rozkwit innego obszaru biznesu: spedycji. Firma spedycyjna to podmiot, o którym warto zyskać więcej, szczegółowych informacji.

Definicja spedycji i spedytora

W celu pełnego zrozumienia tego, czym zajmuje się firma spedycyjna warto najpierw poznać definicję „spedycji” oraz osób pracujących w obszarze spedycji, czyli „spedytorów”. Spedycją nazywa się działalność, której celem jest organizowanie przewozu towarów. Firma spedycyjna odpowiedzialna jest nie tylko za organizację samego transportu, ale także za jego odpowiednie dostosowanie do rodzaju przewożonego towaru, świadczenie profesjonalnych usług doradczych, organizowanie załadunku i rozładunku, bieżące informowanie zleceniodawcy w zakresie świadczonych usług (na przykład opóźnienia w transporcie, wszelkiego rodzaju problemy, podawanie informacji lokalizacyjnych). Spedycję można zdefiniować także jako wykonywanie czynności związanych z organizowaniem przewozu ładunków i wszelkich (lub tylko wybranych) zadań z tego zakresu na rzecz użytkownika transportu (spedycja własna), przedsiębiorstwa transportowego (połączenie funkcji spedytora i przewoźnika w jednym przedsiębiorstwie), czy też działając jako wyodrębnione przedsiębiorstwo spedycyjne. Z kolei spedytorem jest osoba fizyczna lub prawna, której zawód polega na pośrednictwie transportowym. Do jego zadań należy organizowanie procesu transportowego w różnego rodzaju transporcie: morskim, lotniczym, kolejowym i drogowym.

Zadania, jakie wykonuje firma spedycyjna

Znając definicję „firmy spedycyjnej” można przejść do definiowania tego, czym zajmuje się firma spedycyjna. Głównym zadaniem – jak już wspomniano wcześniej – jest organizowanie procesu przewozu różnego rodzaju towarów od dostawców do odbiorców. Tego typu podmioty zajmują się doborem stosownego – do przewożonego towaru – rodzaju transportu (inny będzie dla produktów spożywczych wymagających niskich temperatur przechowywania i przewożenia, inny dla produktów o dużych gabarytach, jeszcze inny dla pozostałych).Dodatkowo dbają o to, by zostały wypełnione wszelkie kwestie formalne wiążące się z przewozem, a mianowicie by przygotowana była stosowna dokumentacja informująca o tym, jaki rodzaj ładunku jest przewożony, co jest szczególnie istotne nie tylko w przypadku transportu międzynarodowego (kontrole na granicach), ale także w momencie rozładunku. Firmy spedycyjne udzielają także klientom porad dotyczących procesów spedycyjnych, jak również zazwyczaj oferują ubezpieczenie przewożonego ładunku, przygotowują ładunek do transportu.

Jeżeli szukasz firmy spedycyjnej i transportowej, to koniecznie zapoznaj się z Rudniccy – Magetra

Jak wybrać odpowiednią firmę spedycyjną

Przy wyborze firmy spedycyjnej decydujących jest kilka czynników, wśród których zazwyczaj najważniejszym jest doświadczenie działalności w branży, a co za tym idzie – sprawność w działaniu. Przeważnie prowadzenie długotrwałej działalności spedycyjnej przyczynia się do tego, że firma spedycyjna doskonale zna się na transporcie, wie jakie dokumenty są niezbędne, jak zabezpieczyć towary, jak je przewozić by nie uległy uszkodzeniom i jakie ubezpieczenie dla nich wybrać. Istotne jest to, by spedytorzy byli w nieustannym kontakcie z klientami, po to, by klienci zawsze wiedzieli co się dzieje z ich towarem i czy zostanie dostarczony na czas. Należy zwracać uwagę także na to czy firma spedycyjna gwarantuje wysoki poziom obsługi klienta i rodzaj usług jakie oferuje.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

wynagrodzenia za urlop

Wynagrodzenia urlopowe dla kierowców zawodowy...

Sezon urlopowy powoli się rozpoczyna, a wraz z nim firmy transportowe...
transport paletowy

Czym jest transport palet i co warto wiedzieć...

Palety to dzisiaj jeden z najpopularniejszych rodzajów nośników ładunk...
przeprowadzka biura

Przeprowadzka biura – jak ją zorganizować?...

Przeprowadzka biura to duże wyzwanie logistyczne, które wymaga dokładn...
Magazyny wysokiego składowania

Czym są magazyny wysokiego składowania i gdzi...

Magazyny wysokiego składowania to obiekty, które służą do przechowywan...