logo
logo
logo
logo
Czym zajmuje się laryngolog

Czym się zajmuje laryngologia?
Opublikowano: 23 listopada 2022

Laryngologia to dziedzina medycyny, która ma charakter zabiegowy i bada narządy zlokalizowane w obrębie szyi i głowy. Warto zaznaczyć, że zamienną nazwą dla laryngologa jest otolaryngolog, czyli lekarz specjalizujący się w chorobach narządów zmysłu, górnych dróg oddechowych oraz chorobach uszu. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie zajmuje się laryngolog, a także podpowiemy, kiedy najlepiej zgłosić się do takiego specjalisty.

Czym zajmuje się laryngolog?

Należy pamiętać, że głównym zadaniem laryngologa jest podjęcie właściwej diagnostyki i profilaktyki na podstawie skierowania lekarza prowadzącego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w zakresie specjalizacji laryngologa znajdują się także kości zatok przynosowych, tchawicy, skroni oraz przełyku. Warto zaznaczyć, że otolaryngolog nie leczy tylko farmakologicznie. Może on także przeprowadzić leczenie chirurgiczne gruczołów ślinowych lub zatok przynosowych, a nawet rekonstrukcję szczęki. Nie wszyscy wiedzą, że laryngolog może też wykonać endoskopię przełyku oraz dolnych dróg oddechowych. Laryngologia jest na tyle szeroką specjalizacją, że niezbędne było określenie poszczególnych działów. Dzięki temu laryngolog może się skupić na indywidualnych problemach pacjenta i konkretnych schorzeniach. Z usług lekarzy, którzy zajmują się konkretnym obszarem laryngologii można korzystać w placówkach specjalistycznych. Najpopularniejsze specjalizacje w laryngologii to: neurootolog, otolaryngolog dziecięcy, rynolog oraz foniatra.

Osobną specjalizacją jest otolaryngologia dziecięca, ponieważ wymaga specjalnego podejścia do stanu zdrowia pacjenta. Należy pamiętać, że w ramach ubezpieczenia NFZ można skorzystać z usług laryngologa. Są to oczywiście bezpłatne wizyty, ale niezbędne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. Do poradni laryngologicznej możesz się udać, dopiero gdy posiadasz skierowanie. Tylko wtedy będzie możliwe umówienie wizyty do laryngologa. Później wystarczy już poczekać na odpowiedni termin i stawić się w placówce. Możesz też skonsultować swoje problemy podczas wizyty prywatnej, jeśli zależy ci na czasie i martwisz się o swoje zdrowie. Wybór prywatnych gabinetów laryngologicznych jest ogromny, więc każdy powinien znaleźć odpowiedniego specjalistę, np. tutaj https://www.cmpromed.pl/laryngolog-nowa-huta/.

Wskazania do wizyty u laryngologa

Warto zaznaczyć, że na portalach w internecie można przeczytać opinie o poszczególnych specjalistach. Możesz również skorzystać z tzw. ostrego dyżuru laryngologicznego, jeśli potrzebujesz pomocy natychmiast. Jest on przydatny wtedy, gdy nie możesz zapanować nad sytuacją lub krwawisz z nosa. Z pewnością zostaniesz przyjęty na dyżurze laryngologicznym i zbadany przez specjalistę. Należy jednak mieć na uwadze, że tylko w sytuacji nagłej można się tam udać. Chodzi tu o sytuację, która wymaga natychmiastowej pomocy, ponieważ stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

Niepokojące zmiany wymagające konsultacji ze specjalistą możesz dostrzec podczas obserwacji własnego organizmu. Takie zmiany mogą dotyczyć nie tylko nosa i uszu, ale również szyi oraz gardła. Objawy zazwyczaj następują błyskawicznie w czasie dużego stresu. Wskazaniem do wizyty są zawroty i nawracające bóle głowy, krwawienie z nosa, przewlekła chrypka, a także chrapanie, które jest niestety często bagatelizowane przez pacjentów. Na początku wizyty laryngolog przeprowadza wywiad z pacjentem. Stan nosa lub ucha może ocenić za pomocą wziernika lub endoskopu.

Badania

Warto dodać, że laryngolog może także wykonać badanie USG oraz badanie audiologiczne słuchu. USG wykorzystywane jest głównie do badania ślinianek oraz węzłów chłonnych szyi. Czasami aparatura służy także do badania krtani oraz zatok przynosowych. Mikrolaryngoskopia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie laryngologicznych. Należy pamiętać, że od przebiegu danego schorzenia uzależnione jest leczenie wdrażane przez laryngologa. Gdy wybierasz się do kliniki to pamiętaj, żeby wziąć ze sobą wcześniejsze wyniki badań laboratoryjnych oraz obrazowych. Powinieneś też wyczyścić uszy z woskowiny, ponieważ może ona utrudniać badanie.

Obecnie wszyscy specjaliści korzystają ze specjalistycznych narzędzi. Do badania uszu wykorzystywany jest nie tylko endoskop, ale również otoskop oraz mikroskop. Dzięki temu można dokładnie zbadać kanaliki ucha środkowego. Z kolei laryngoskop posłuży do oceny krtani i tchawicy. Lekarz może również wykonać specjalne testy czynnościowe w celu zbadania węchu. Chodzi przede wszystkim o to, żeby sprawdzić, jak funkcjonują rzęski wyściełające jamę nosową. Postawienie diagnozy jest bardzo ważne, ale warto zaznaczyć, że leczenie nie jest tylko farmakologiczne. Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu chorobowych zmian. Spory zakres chorób podlega leczeniu laryngologicznemu. Konsultacji chirurgicznych wymagają schorzenia takie jak obecność polipów w nosie. Z kolei leki przeciwhistaminowe sprawdzą się świetnie w przypadku choroby Meniere’a. Ta choroba jest szczególnie nieprzyjemna, ponieważ powoduje wymioty i nagłe ataki bólu. Nieleczona może nawet skutkować trwałą utratą słuchu.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Eliksir długowieczności

Eliksir długowieczności – jest w zasięgu ręki...

Jak twierdzi portal onet.pl, powołując się na brytyjski „The Economist...
staw kolanowy

Staw kolanowy: anatomia, funkcje i najczęstsz...

Staw kolanowy jest największym stawem znajdującym się w ciele człowiek...
Urolog w Lublinie

Urolog w Lublinie: dobra opieka i zaawansowan...

Dbanie o zdrowie układu moczowo-płciowego jest kluczowym aspektem ogól...