• Menu

  Czym są pirometry?

  Użycie zwykłego termometru nie zawsze jest możliwe. By zmierzyć temperaturę trudno dostępnych przedmiotów, warto więc skorzystać z przystosowanych do tego urządzeń.

  Najpopularniejszym przyrządem służącym do pomiaru temperatury jest oczywiście termometr. Tradycyjne termometry mają jednak jedną, poważną wadę – by dokonać pomiaru, muszą bezpośrednio stykać się z danym przedmiotem. To w wielu przypadkach znacznie utrudnia pomiar lub nawet czyni go niemożliwym. Dlatego w niektórych branżach zwykłe termometry zostały całkowicie wyparte przez pirometry. Czym jednak charakteryzują się te urządzenia? Jaka jest zasada ich działania? Kiedy pirometry okazują się najbardziej przydatne?

  Zasada działania pirometru

  Działanie pirometru opiera się na analizie promieniowania podczerwonego ciała, którego temperaturę badamy. Dla jego funkcjonowania najważniejsza jest zasada mówiąca, że natężenie tego promieniowania jest tym większe, im wyższa jest temperatura przedmiotu. Z kolei im intensywniejsze jest promieniowanie, tym większy ma zasięg. Mierząc odległość od przedmiotu do końca obszaru objętego promieniowaniem, pirometr oblicza jego temperaturę i podaje ją na wyświetlaczu.

  Pirometr – zastosowania

  Możliwość pomiaru temperatury przedmiotu bez jego dotykania sprawia, że pirometry wykorzystuje się w wielu branżach. Szczególnie cenione są przez budowlańców, którzy za ich pomocą mogą zmierzyć temperaturę różnych elementów i w porę zdiagnozować ewentualne usterki instalacji grzewczych, chłodniczych bądź elektrycznych. Pirometry znajdują też zastosowanie w produkcji i przechowywaniu żywności, gdzie służą do sprawdzania, czy temperatura produktów jest odpowiednia oraz w wielu innych dziedzinach.

  Gdzie kupić?

  Choć pirometry są szeroko dostępne, kupno jednego z nich może przysporzyć sporych problemów. Nie powinniśmy bowiem ufać wszystkim sprzedawcom, unikając ofert podejrzanie tanich oraz kupna pirometrów nieznanych producentów. Jako że od niezawodności pirometru niejednokrotnie zależy bezpieczeństwo ludzi, należy kupować go u sprawdzonych dostawców. Tym bardziej że w ofercie hurtowni takich jak Micros znajdziemy szeroki wybór tych urządzeń oraz profesjonalnych termometrów przystosowanych do użytku w różnych, nawet ciężkich, warunkach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane