logo
logo
logo
logo
Magazyny wysokiego składowania

Czym są magazyny wysokiego składowania i gdzie się sprawdzają?
Opublikowano: 20 kwietnia 2022

Magazyny wysokiego składowania to obiekty, które służą do przechowywania materiałów na wysokości przekraczającej 7,2 m. Ich obsługa wymaga stosowania specjalistycznego wyposażenia m.in. wózków widłowych wysokiego składowania.

W najnowocześniejszych konstrukcjach wdrażane są systemy w pełni zautomatyzowane, takie jak np. układnica magazynowa. Zakres zastosowań omawianych magazynów jest niezwykle szeroki. Nie bez powodu są one wykorzystywane w wielu różnorodnych branżach. Należy jednak pamiętać, że muszą one spełniać szereg restrykcyjnych norm oraz przepisów prawa budowlanego.

Magazyn wysokiego składowania – co to jest?

Magazyn wysokiego składowania to konstrukcja przystosowana do przechowywania materiałów na wysokości wyższej niż 7,2 m. Ciekawym jest, że w takich obiektach obowiązują te same przepisy BHP, co w niższych obiektach. Wszystkie kluczowe informacje można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).

 • W każdym magazynie wysokiego składowania znajdują się regały, które muszą zapewniać optymalną trwałość oraz stabilność. Bardzo ważne jest, aby zostały one zabezpieczone przed ewentualnym przewróceniem. Ponadto, powinny zostać wykonane z materiałów wykazujących wysoką odporność na negatywne działanie czynników zewnętrznych.
 • Regały oraz inne elementy do przechowywania materiałów posiadają maksymalne obciążenie, którego nie należy przekraczać.
 • Podczas doboru wyposażenie obiektu należy także uwzględnić maksymalne obciążenie podłoża, stropów i podłóg.
 • Magazyn powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, aby zapewnić dogodne warunki pracy. Konstrukcja musi spełniać aktualnie obowiązujące normy BHP. Należy wspomnieć, że obiekt dopuszczony jest do użytku dopiero po wieloetapowych kontrolach.

Rodzaje magazynów wysokiego składowania

Można wyróżnić wiele rodzajów magazynów wysokiego składowania, więc wszystko zależy od tego, do jakich celów będzie wykorzystywany obiekt. Sporo cennych informacji na ten temat można znaleźć także w artykule opublikowanym na stronie producenta hal namiotowych: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/magazyn-wysokiego-skladowania-budowa-w-hali/.

Ze względu na typ konstrukcji wyróżnia się:

 • magazyny wysokiego składowania otwarte,
 • magazyny wysokiego składowania półotwarte,
 • magazyny wysokiego składowania zamknięte.

Podział obiektów ze względu na obszar realizowanych działań:

 • magazyny wysokiego składowania wysyłkowe,
 • magazyny wysokiego składowania centralne,
 • magazyny wysokiego składowania zakładowe,
 • magazyny wysokiego składowania regionalne.

Warto przyjrzeć się bliżej funkcjom, jakie mogą pełnić omawiane konstrukcje. Każdy obiekt jest kompleksowo dopasowywany do typu oraz ilości składowanych materiałów. Uwzględniane są także operacje, które będą wykonywane w magazynie, a także docelowe tempo przebiegu prac. Ze względu na pełnioną funkcję wyróżnia się:

 • magazyny wysokiego składowania dostawcze,
 • magazyny wysokiego składowania przeładunkowe,
 • magazyny wysokiego składowania produkcyjne.

Duże znaczenie ma także sposób rozmieszczenia materiałów w magazynie. Już podczas projektowania magazynu wysokiego składowania konieczny jest wybór jednego z wariantów:

 • stałe miejsce składowania,
 • wolne miejsce składowania,
 • rozmieszczenie towarów według częstotliwości pobierania (rotacji).

Do czego wykorzystywane są magazyny wysokiego składowania?

Magazyny wysokiego składowania znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie konieczne jest składowanie dużej ilości materiałów. Omawiane obiekty posiadają zwykle automatyczne lub półautomatyczne wyposażenie, dzięki czemu możliwie jest osiągnięcie nieprzeciętnej wydajności realizacji prac. Trudno także wyobrazić sobie efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, co wpływa na znaczącą redukcję kosztów. Prawidłowo zaprojektowane obiekty są w stu procentach bezpieczne dla użytkowników. Należy jednak pamiętać, że wymagają one zatrudnienia przeszkolonego personelu.

Magazyn wysokiego składowania może zostać dopasowany do wymagań inwestora. Sprawdza się on podczas przechowywania niemal każdego typu towarów np. materiałów budowlanych, kosmetyków, medykamentów, żywności, części motoryzacyjnych, narzędzi, rolniczych środków chemicznych, a także wielu innych.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

zarządzania łańcuchem dostaw

Strategie zarządzania łańcuchem dostaw w sekt...

Strategia zarządzania łańcuchem dostaw to kluczowy aspekt prow...
e-commerce

Jak Nowe Technologie Zmieniają Sposób, w Jaki...

W dzisiejszym dynamicznym świecie, nowe technologie mają ogrom...
transport intermodalny

Rośnie popularność transportu intermodalnego...

Transport intermodalny jest jednym z najbardziej rozwijających się rod...
Montaż konstrukcji stalowych

Montaż konstrukcji stalowej – rozwój bu...

Budownictwo to dziedzina, która stale ewoluuje i dostosowuje się do ro...