• Menu

  Czym są kontenery chłodnicze i kiedy można je wykorzystać?

  Wiele produktów spożywczych, zarówno świeżych, jak i już przetworzonych, wymaga specjalnego traktowania. Tak samo sprawa wygląda z innymi delikatnymi artykułami, choćby farmaceutycznymi i innymi chemikaliami. Zarówno do ich transportu, jak i magazynowania, dobrym rozwiązaniem są na przykład kontenery chłodnicze.

  kontener chłodniczy

  Czym jest kontener chłodniczy?

  Wyglądem zewnętrznym taki kontener nie różni się wcale od zwykłego kontenera morskiego. Ich wielkość jest praktycznie taka sama. Dostosowane są więc do różnych wymagań klienta. Można kupić bądź też wynająć zarówno takie, które pomieszczą około 5 palet i 10 ton, jak i nawet takie, w których maksymalny tonaż wynosi 28 ton. Dopasowanie kontenera zależy od aktualnych, jak i przyszłych potrzeb, które będzie wykazywać klient.

  Kontener chłodniczy wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, które zapewniają zachowanie odpowiednich warunków wewnątrz. Są to ściany z paneli typu Sandwich, które są bardzo dobrą izolacją od środowiska zewnętrznego, jak i podłoże z grettingu aluminiowego, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. W środku znajdują się również specjalne zabezpieczenia, które chronią produkty wewnątrz przed nagłym spadkiem temperatury, czy też innymi czynnikami zewnętrznymi.

  Te wszystkie zabezpieczenia wpływają na to, że taki kontener jest bardzo dobrze przygotowany do przetrzymywania w nim towarów, które muszą podlegać szczególnej opiece. Stale zachowywana jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza, którymi można dowolnie sterować, dostosowując je do tego, co jest wewnątrz. W kontenerach chłodniczych od seabox.pl można zmieniać temperaturę powietrza od -30 stopni Celsjusza do 30 stopni Celsjusza, możliwe jest więc głębokie zmrożenie, jak i utrzymywanie temperatury pokojowej.

  Dlaczego właśnie kontener chłodniczy?

  Taki kontener stosowany jest zarówno do magazynowania produktów, jak i ich transportu. Oczywiście, jeśli chodzi o przetrzymywanie towarów, można postawić na inwestycję i budowę chłodni z magazynem, natomiast do transportu po prostu kupić naczepę chłodnię. Są to jednak o wiele większe koszty, które tylko zaburzą płynność finansową. Dlatego należy poważnie zastanowić się, na jakie rozwiązanie ktoś się zdecyduje. Odpowiednie zbadanie parametrów, które posiada taki kontener, na pewno pomoże podjąć decyzję.

  Co można przetrzymywać w kontenerze chłodniczym?

  Jak już to zostało wymienione we wstępie, kontenery chłodnicze przystosowane są do transportu i przetrzymywania różnego rodzaju towarów, które wymagają odpowiednich warunków wewnątrz kontenera. Mogą to być więc:

  • Owoce,
  • Warzywa,
  • Mięso,
  • Rośliny (np. kwiaty),
  • Mleko i produktu mleczne,
  • Produkty farmaceutyczne, chemikalia,
  • Itd.

  Jak widać, możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Kontenery chłodnicze są bardzo szczelne i stabilne, dlatego jest to idealne rozwiązanie, które zapewni zarówno stałą wilgotność i temperaturę, jak i szczelność, czy stabilność przetrzymywanych i przewożonych towarów. Zarówno w przypadku leków, jak i produktów takich jak mięso, nie można pozwolić sobie na ciągłe zmiany temperatury, które zmieniają skład chemiczny produktów, doprowadzają do wytwarzania się niebezpiecznych efektów ubocznych. Dlatego też należy korzystać z pewnych i stabilnych rozwiązań.

  Jak długo można przetrzymywać produkty w kontenerze chłodniczym?

  Nie ma prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Kontenery chłodnicze przystosowane są do długoterminowego przetrzymywanie produktów. Ograniczeniem będą więc tutaj daty ważności konkretnych produktów, po których stają się one niezdatne do wykorzystania.

  Gdzie można go wykorzystać?

  Takie kontenery wykorzystywane są w naprawdę różnych branżach. Może to być transport, by przewozić różne produkty z punktu A do punktu B, które mogą być od siebie oddalone o tysiące kilometrów. Często takie kontenery wykorzystuje się również w restauracjach, firmach cateringowych, jak i małych przetwórniach. Z tych większych kontenerów korzystają również większe komercyjne przedsiębiorstwa.

  Kontenery chłodnicze wykorzystywane są po prostu przez osoby i firmy, które widzą w tym korzystne rozwiązanie. Można się spotkać z tym, że przetrzymywane są one na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, ponieważ przystosowane są do wszystkich warunków.

  Wynajem czy zakup?

  Każdy powinien sam zdecydować, jakie są jego potrzeby. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dopasuje produkt do potrzeb klienta. Również wtedy będzie można rozważyć dokładnie, czy bardziej opłacalnych jest zakup, czy czasowy wynajem takiego kontenera. Wynajem na pewno opłaci się, jeśli ma to być rozwiązanie krótkoterminowe i jednorazowe, natomiast zakup będzie odpowiednim wyjściem, gdy kontener będzie potrzebny przez dłuższy czas.

  Kontenery chłodnicze to idealna odpowiedź na różne potrzeby firm i ludzi, którzy mają do przechowania i przetransportowania naprawdę różne produkty. Warto zapoznać się z ofertą kontenerów chłodniczych i skorzystać z niej, jako najlepszej alternatywy dla innych rozwiązań.

  Szymon Łukowski

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane