logo
logo
logo
logo

Czym są i do czego służą siłowniki pneumatyczne
Opublikowano: 21 września 2016

Siłownik pneumatyczny zmienia energię sprężonego gazu (zazwyczaj powietrza) na energię mechaniczną. Siłowniki należą do najważniejszej grupy elementów w układach pneumatycznych. Wykorzystuje się je powszechnie w napędach rozmaitych maszyn i urządzeń.

Obecnie siłowniki tworzą grupę bardzo zróżnicowaną, a najprostszy podział opiera się na zastosowanym elemencie roboczym, który warunkuje charakter ruchu. Mamy więc siłowniki, w których elementem roboczym jest tłoczysko, wykonujące ruch posuwisto-zwrotny oraz siłowniki z wałkiem, który wykonuje ruch obrotowy.

Najszerzej wykorzystywanym rodzajem siłowników są elementy tłokowe dwustronnego działania. Wybór materiałów, z jakich wykonuje się siłowniki pneumatyczne uzależniony jest od ich przeznaczenia – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Klimos.

Siłowniki narażone na wodę i substancje żrące

Elementy dedykowane do przemysłu spożywczego, chemicznego i farmaceutycznego, a także siłowniki wykorzystywane przez lotnictwo i przemysł zbrojeniowy, zazwyczaj wykonywane są w całości lub częściowo ze stali nierdzewnych i kwasoodpornych. Materiały te zapewniają siłownikom bezawaryjne działanie w trudnych warunkach, również w kontakcie z agresywnym środowiskiem.

Siłowniki w niskich i wysokich temperaturach

Siłowniki przeznaczone do pracy w skrajnych temperaturach, a więc np. w chłodniach spożywczych, hutach czy kolejnictwie, powinny być wyposażone w dodatkowe uszczelnienia. Materiały najczęściej stosowane do uszczelniania siłowników pneumatycznych to teflon oraz guma syntetyczna.

Siłowniki narażone na uszkodzenia mechaniczne

Siłowniki do pracy w bardzo trudnych warunkach, które mogą być narażone na uderzenia, a także w miejscach o wysokim zapyleniu czy w atmosferze wybuchowej, wyposażone są zwykle w pokrywy i tuleje wykonane ze stali. Przykładowe zastosowania takich siłowników to przemysł wydobywczy (węgiel, gaz, ropa naftowa) oraz ciężkie maszyny budowlane i drogowe.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.