• Menu

  Czym jest komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?

  Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce musi zakupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne – pozostałe, takie jak autocasco czy assistance, są dobrowolne. Co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

  Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

  Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

  Ubezpieczenie OC chroni posiadacza pojazdu przed finansową odpowiedzialnością za szkody, jakie zostaną spowodowane w związku z ruchem tego pojazdu. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ubezpieczenie nie jest przypisane do posiadacza, lecz do auta. Oznacza to, że ochrona ubezpieczeniowa działa również, kiedy pojazd prowadzi inny kierowca. Ważne jest także i to, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie obejmuje wyłącznie wypadków i kolizji. Ochrona dotyczy również zdarzeń, do których doszło w związku z wsiadaniem i wysiadaniem z pojazdu, jego załadunkiem i rozładunkiem, a także przy zatrzymaniu, postoju i garażowaniu. Co to w praktyce oznacza? Jeśli zaparkowałeś swój pojazd np. na parkingu hipermarketu i wysiadając z niego, uszkodziłeś drzwiami karoserię samochodu stojącego obok, to takie zdarzenie również jest objęte twoim OC.

  Zakres ochrony ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki – jako poszkodowany w zdarzeniu masz prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia, o ile oczywiście ich otrzymanie jest uzasadnione. Poza przywróceniem pojazdowi stanu sprzed szkody możesz otrzymać również odszkodowanie za utratę wartości handlowej auta (jeśli przed szkodą było bezwypadkowe – o ile zostaną spełnione inne kryteria), pojazd zastępczy na czas, kiedy nie będziesz mógł korzystać ze swojego, ale również zadośćuczynienie za doznane krzywdy i cierpienie, zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, odszkodowanie za utracone dochody czy też nawet rentę stałą lub tymczasową. Warto znać swoje prawa, aby móc skutecznie korzystać ze świadczeń, jakie przysługują poszkodowanemu z OC sprawcy.

  OC – zakres ubezpieczenia

  Bardzo ważną cechą komunikacyjnego OC jest identyczny zakres tego ubezpieczenia w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym (TU), który wynika z wyżej wymienionej ustawy. Zgodnie z prawem każde TU musi zapewnić ubezpieczonym identyczny zakres ochrony w ramach tego ubezpieczenia. Narzucone są również wysokości minimalnych sum gwarancyjnych, które od 31.12.2018 roku wynoszą 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Co istotne, sumy te obowiązują dla jednego zdarzenia, a nie dla jednego poszkodowanego.

  Jako poszkodowany w zdarzeniu drogowym szkodę zgłaszasz do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia. Innym rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać ubezpieczeni posiadający polisę OC z bezpośrednią likwidacją szkody (BLS), jest zgłoszenie szkody do swojego zakładu ubezpieczeń. System ten został wprowadzony w Polsce w 2015 roku. Jeśli masz polisę z BLS, to twoje TU po naprawie pojazdu rozliczy się z zakładem ubezpieczeń sprawcy. Miej jednak na uwadze to, że taka forma likwidacji szkody nie jest dostępna w przypadku każdej szkody, np. jeśli ktoś odniósł w niej obrażenia czy jeśli uczestników zdarzenia było więcej niż dwóch.

  Kary za brak OC

  W Polsce kontrolą dopełnienia obowiązku zakupu komunikacyjnego ubezpieczenia OC zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – jest to jedno z jego zadań. Wystarczy dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, aby UFG nałożył na ciebie karę. Jak wysoką? To jest uzależnione od minimalnego wynagrodzenia w danym roku, rodzaju pojazdu oraz czasu przerwy w OC.

  W 2019 roku przerwa w OC do 3 dni wiąże się w przypadku posiadacza samochodu osobowego z karą wynoszącą 900 zł. Jeśli przerwa ta trwa powyżej 3 dni, a nie więcej niż 14 dni, to wówczas kara wyniesie 2250 zł. Okres bez OC powyżej 14 dni to aż 4500 zł kary. Jak widzisz, dłuższa przerwa w ubezpieczeniu może wiązać się z kosztami przekraczającymi wartość starszych samochodów. Między innymi dlatego powinieneś pamiętać o niedopuszczeniu do braku OC.

  4 odpowiedzi na “Czym jest komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej?”

  1. Michał pisze:

   Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

  2. Katarzyna pisze:

   Kara za brak OC to nie jedyne niebezpieczeństwo grożące kierowcom, którzy nie wykupią OC. O wiele większym finansowym zagrożeniem jest fakt, że jeśli spowoduje się wypadek nieubezpieczonym autem, trzeba będzie samemu wypłacić odszkodowanie poszkodowanemu. A te koszty mogą iść w dziesiątki tysięcy. Lepiej więc wejść na stronę porównywarki ubezpieczeń Ubea i szybko znaleźć dla siebie najtańsze OC.

  3. zosia pisze:

   Ile ubezpieczalni tyle ofert

  4. Ekspert Superpolisy pisze:

   To oczywiste, że nie wykupienie polisy OC zwyczajnie się nie opłaca. Aby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę, warto skorzystać z dobrej porównywarki ubezpieczeń, jak Superpolisa. Pozwala ona na dopasowanie indywidualnych kryteriów wyszukiwania i wybranie dla siebie najkorzystniejszej z ofert.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane