logo
logo
logo
logo
faktura pro forma

Czym jest faktura pro forma i w jakim celu się ją wystawia?
Opublikowano: 28 grudnia 2021

Faktura pro forma znajduje szerokie zastosowanie w obrocie gospodarczym, choć sama w sobie nie stanowi dokumentu księgowego. Pełni ona funkcję informacyjną, choć z drugiej strony pozwala zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy. Czym dokładnie jest faktura pro forma i w jakich okolicznościach się ją wystawia?

Jak wygląda faktura pro forma?

Faktura pro forma swoim wyglądem przypomina tradycyjną fakturę. Należy umieścić w niej informacje dotyczące nabywcy, odbiorcy, przedmiotu lub usługi, kwoty oraz podatku VAT. Zazwyczaj na fakturze podaje się także termin, w jakim należy ją opłacić. Na pierwszy rzut oka trudno jest odróżnić fakturę pro forma od zwykłego dokumentu księgowego. Wyróżnikiem jest tutaj przede wszystkim hasło „pro forma”, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Wszystko dlatego, że faktura pro forma nie jest dokumentem księgowym, a więc nie może stanowić podstawy do dokonania rozliczenia podatkowego. Dopiero właściwa faktura podlega księgowaniu. Niezawodny program do faktur pozwala na wystawianie pro form, które stanowią swego rodzaju ofertę handlową. Klient, w momencie opłacania faktury, zawiera z przedsiębiorcą umowę. Ten zaś musi wystawić dokument właściwy maksymalnie w ciągu 15 dni od momentu otrzymania płatności na konto. Przepisy nie określają, kiedy należy wystawić pro formę, jednak pewnym jest, że nie można tego zrobić już po otrzymaniu płatności.

Czy warto korzystać z faktury pro forma?

Przedsiębiorcy niechętnie wystawiają faktury pro forma – wolą od razu wystawić kontrahentowi właściwą fakturę. Tymczasem pro formy mają wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim pozwalają one w jasny i klarowny sposób poinformować klienta o swojej ofercie handlowej. Jeśli ten zaakceptuje warunki i uiści płatność, zostaje zawarta umowa sprzedaży. Jeżeli jednak nie zaakceptuje oferty, to wystawca pro formy tak naprawdę nie musi podejmować żadnych kroków. Faktura pro forma nie jest bowiem dokumentem rozliczeniowym, dlatego też nie trzeba jej anulować czy wyprowadzać z ksiąg podatkowych. Co więcej, kwoty podane w pro formie wcale nie muszą pokrywać się z tymi, jakie będą widniały na fakturze głównej. Można wystawić kontrahentowi kilka pro form z propozycją warunków, przy czym z żadnej nie będzie trzeba rozliczać się ze skarbówką. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać, aby po otrzymaniu płatności wystawić fakturę właściwą. Jeśli tego nie zrobią, nie wykonają swojego podstawowego obowiązku podatkowego i będą musieli ponieść konsekwencje w przypadku kontroli skarbowej. Warto o tym pamiętać będąc drugą stroną transakcji, a więc dokonując zakupów. Sprzedawca ma obowiązek wystawić fakturę właściwą do pro formy, choć wielu z nich zwyczajnie o tym zapomina. Problem pojawia się w momencie zamknięcia okresu rozliczeniowego, gdy trzeba korygować deklarację podatkową.

O czym pamiętać, wystawiając pro formę?

Faktura pro forma, w przeciwieństwie do faktury głównej, nie jest dokumentem obligatoryjnym. Warunki współpracy mogą zostać ustalone w inny sposób, także mailowo czy telefonicznie. Z drugiej jednak strony faktura stanowi potwierdzenie przedstawienia oferty, zatem za jej pomocą można domagać się dochodzenia swoich praw, szczególnie jeśli przedsiębiorca dokonał płatności. Dlatego też warto poprosić kontrahenta o wystawienie pro formy w momencie dokonywania zakupów. Należy mieć na uwadze, że tego rodzaju faktura nie ma żadnej wartości dla księgowego, który nie może za jej pomocą dokonać rozliczeń podatkowych.

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Unit4 Teta

Unit4 Teta – kompleksowe narzędzie dla branż...

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wdrożenie funkcjonalnych...
konto bankowe

Jak wybrać idealne konto bankowe?...

W niniejszym mini-poradniku możesz zobaczyć na co zwrócić uwag...
szybka pożyczka

Kiedy szybka pożyczka jest lepszą opcją niż k...

Chociaż polskie społeczeństwo wciąż się wzbogaca, to nadal wydajemy wi...
podatek od nieruchomości 2023

Podatek od nieruchomości – nowe stawki...

Podatki od nieruchomości to jeden z kosztów utrzymania domu lub mieszk...