• Menu

  Czym jest automatyka przemysłowa?

  automatyka przemysłowaDziś coraz więcej przedsiębiorstw poszukuje sposobów na zautomatyzowanie procesów produkcji. W końcu to właśnie w ten sposób możliwe staje się osiągnięcie znacznie większych korzyści.

  Dlatego też właściciele firm decydują się na inwestowanie pieniędzy w rozwój przedsiębiorstwa. Takie przesłanie niesie ze sobą właśnie automatyka przemysłowa.

  Czym zajmuje się automatyka przemysłowa?

  Jeśli chodzi o zakres zainteresowań automatyki przemysłowej, to przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że wiąże się ona z trzema najważniejszymi procesami. Chodzi tutaj o wytwarzania, a następnie przetwarzanie oraz uwzględnienie różnych innych procesów technologicznych. Jest to możliwe dzięki temu, że ta gałąź automatyki ciągle się rozwija. W ten sposób przedsiębiorcy mogą optymalizować swoje przychody i osiągnąć coraz wyższe wyniki produkcji. Nic w tym dziwnego, że popyt na automatykę przemysłową jest na tak wysokim poziomie i nic nie wskazuje, aby ten trend miał ulec zmianie.

  Popularność automatyki produkcji

  W przypadku automatyki produkcji nacisk na podniesienie wydajności odgrywa jeszcze większe znaczenie. W końcu to za jej pomocą tworzone są naprawdę rozbudowane, nowoczesne i przede wszystkim opłacalne dla przedsiębiorców, linie produkcyjne.

  Każda linia, która czerpie z możliwości, jakie dają nowe technologie, staje się jeszcze bardziej wydajna. Przy czym nie można zapomnieć też o kwestii związanej z obniżeniem kosztów produkcji, co jest celem każdej firmy. Linie produkcyjne, które czerpią z automatyki, spełniają właśnie te kryteria.

  Jakie elementy wchodzą w skład zautomatyzowanej linii produkcyjnej?

  Najważniejszą częścią zautomatyzowanej linii produkcyjnej są maszyny. Ich głównym zadaniem jest wytwarzanie różnorakich produktów. Jednak nie można zapomnieć też o tym, że w ich skład mogą wchodzić też innego rodzaju maszyny, np. te odpowiedzialne za kontrolę jakości wyprodukowanych przedmiotów. Do tego niebagatelną funkcję odgrywają także narzędzia, których głównym celem jest pomiar efektów produkcji itd. Kolejnym rodzajem maszyn są też takie, których zadaniem jest przede wszystkim sterowanie innymi urządzeniami, ale też różne oprogramowania, czy konsole.

  Czy automatyka może doprowadzić do masowych zwolnień pracowników?

  Wielu pracowników bardzo sceptycznie podchodzi do kwestii związanej z inwestowaniem przez przedsiębiorstwa w zautomatyzowane maszyny. Dzieje się tak głównie, dlatego że obawiają się oni utraty pracy. Nie da się ukryć, że kapitał ludzki nie odgrywa wtedy tam tak istotnej roli. Do tego może zaistnieć sytuacja, w której nastąpi redukcja etatów. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z jednej kwestii. Bardzo często pracownicy i tak są niezbędni, gdyż to oni muszą sterować maszynami, zajmować się produkowanymi towarami, czy kontrolować ich jakość. Całkowite wyeliminowanie kapitału ludzkiego jest często niemożliwe lub chociaż bardzo ryzykowne, dlatego niewielu przedsiębiorców się na to decyduje.

  Warto podkreślić, że dla pracowników nowoczesne maszyny mogą przynieść większą wygodę i bezpieczeństwo pracy.

  3 odpowiedzi na “Czym jest automatyka przemysłowa?”

  1. Roboty Przemysłowe pisze:

   Automatyzacja jest bardzo potrzebna i nie ma się co przejmować. Maszyny też trzeba serwisować, a to musi zrobić człowiek 🙂

  2. Falowniki-sklep pisze:

   Automatyka nie wyeliminuje kapitału ludzkiego, maszyny też trzeba sterować falowniki-sklep.eu

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane