• Menu

  Czy zagrożenia w sieci dotyczą także Twojej firmy?

  Wiele mówi się na temat zagrożeń w sieci, ale jednak częściej mówi się o zagrożeniach dla dzieci. Niestety dotyczą one również osób dorosłych czy też firm. Jeżeli prowadzisz firmę, to musisz wiedzieć, że koniecznie powinieneś wprowadzić odpowiednie rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo. Wbrew pozorom na cyberatak narażone są nie tylko duże korporacje, ale też średnie czy nawet małe firmy.

  zagrożenia w sieci

  Czym jest cyberatak?

  Nim przedstawimy sposoby radzenia sobie z zagrożeniami w sieci, warto dowiedzieć się, czym jest cyberatak. To słowo zna chyba każdy, ale jednak nie każdy wie, co ono oznacza. Tak naprawdę przestępstwa występują także w świecie wirtualnym. Mogą to być kradzieże, szantaże, ale i oszustwo, a nawet uszkodzenie czy zniszczenie mienia. Zatem pod słowem cyberatak znajduje się każde nielegalne działanie w przestrzeni wirtualnej, które jest skierowane przeciwko jakiejś osobie, przedsiębiorstwu czy nawet krajowi. Celem cyberataku jest wyrządzenie szkody drugiej stronie. Przy czym szkody mogą być materialne czy wizerunkowe, a nawet fizyczne, gdyż nakłaniają ofiarę do zachowań sprzecznych z jej wolą. Dlatego też już teraz apelujemy do was, abyście zadbali o maksymalny poziom bezpieczeństwa. Bardzo pomocne są usługi firmy IT. We Wrocławiu, Katowicach czy w Warszawie – tak naprawdę wszędzie może dojść do cyberataku i odpowiednie działania podjęte przez firmy IT pozwolą ochronić waszą firmę.

  Przykłady zagrożeń, na które narażone są firmy

  Jest wiele rodzajów zagrożeń, na które narażone są firmy. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do zainfekowania komputera. Dlatego korzystanie z usług firmy IT jest maksymalnie uzasadnione, bo specjaliści mogą nie tylko zabezpieczyć sprzęt, ale też przeszkolić kadrę. Bardzo często cyberprzestępcy wykorzystują złośliwe programowanie Malware. Jest to narzędzie służące do szpiegowania, ale też ma za zadanie przejęcie uszkodzenia bądź dezaktywację komputerów czy systemów komputerowych, a następnie kradzież, modyfikacje oraz usunięcie danych firmowych. To wiąże się z wysokimi stratami zarówno wizerunkowymi, jak i materialnymi. Kolejnym złośliwym oprogramowaniem jest Ransomware. W tym przypadku cyberprzestępcy wykorzystują je, aby zablokować dostęp do danych czy zasobów firmy. Tak naprawdę wystarczy tylko kliknąć nieodpowiedni link i już cały sprzęt może zostać zainfekowany. Coraz częściej cyberprzestępcy stosują też phishing. W tym przypadku należy wiedzieć, że jest to metoda polegające na podszywaniu się pod daną osobę czy instytucję. Celem phishingu jest przejęcie cennych danych.

  Zainfekowany komputer i co dalej?

  zagrożenia w sieci

  Tutaj pojawia się więc pytanie, co mogą i co chcą osiągnąć w ten sposób przestępcy? Otóż odpowiedź jest prosta, chodzi o pieniądze. Jeżeli przestępcy ukradną dane kont firmowych czy kart kredytowych, to okradną Wasze konta. Ale jest jeszcze inny sposób, czyli poprzez zainfekowanie sieci złośliwym oprogramowaniem zablokują Wasze dane, w tym dane wrażliwe i następnie uniemożliwiają Wam pracę. Wtedy też otrzymacie wiadomość, że możecie odzyskać dostęp, ale tylko wtedy gdy zapłacicie określoną sumę pieniędzy. Przykładem takiego ataku, jest ten, który miał miejsce w maju tego roku na największego operatora rurociągów z paliwami Colonial Pipeline. Cyberprzestępcy z grupy DarkSide zażądali dużego okupu za to, by firma odzyskała dostęp do rurociągów i mogła nimi zarządzać.

  Jak się bronić przed cyberatakiem?

  Jak już Wam wspominaliśmy, konieczne jest korzystanie z usług firmy IT. Dodatkowo trzeba tworzyć kopie zapasowe. Następnie konieczne jest regularne aktualizowanie systemów w sieci. Pamiętajcie, że nie sprawdzą się zwykłe antywirusy, lecz należy postawić jeszcze na te profesjonalne, czyli nowoczesne narzędzia do ochrony sieci, które wykorzystują zaawansowane mechanizmy. Do tego jeszcze warto zastosować DNS, czyli Domain Name System. Jeżeli korzystacie z chmury, to postawcie na tę bezpieczną, czyli Cloud Access Security Broke.

  Jest wiele zabezpieczeń, które pozwolą uchronić Waszą firmę przez atakiem. Najlepsze doradzi wam specjalista IT. Nie należy więc oszczędzać i najlepiej wprowadzić takie rozwiązania, które zapewnią maksimum ochrony.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane