logo
logo
logo
logo
Bezpieczny Kredyt 2%

Czy wystarczy mieszkań dla chętnych z programu Bezpieczny Kredyt 2%?
Opublikowano: 28 maja 2023

Jeszcze  w ubiegłym roku rynek deweloperski zdawał się wchodzić w kryzys, a firmy zmuszane były do obniżek cen. Teraz jednak nastąpił gwałtowny wzrost liczny sprzedawanych mieszkań. Firma Profit Development postanowiła odpowiedzieć na pytanie, czy wystarczy mieszkań dla chętnych w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%?

Spadek, który obserwowano w ubiegłym i na początku tego roku, związany był rosnącą inflacją, zwiększającymi się kosztami kredytów i zaostrzeniem zasad przyznawania kredytów. Wielu deweloperów wstrzymywało nowe inwestycje i stosowało różne promocje, by przyciągnąć klientów. Teraz jednak sytuacja uległa zmianie. Sprzedaż wzrosła po złagodzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego zasad ustalania zdolności kredytowej. Tak silny wzrost stanowił zaskoczenie dla samych deweloperów.

Popyt odblokował się niespodziewanie, a rynek nie był na to przygotowany. Eksperci przewidywali tę zmianę, ale zakładali, że będzie ona stopniowa i nastąpi nieco później. W związku z tym wiele nowych projektów na rynku deweloperskim dopiero jest realizowanych lub planowanych, co oznacza, że już wkrótce klienci mogą mieć trudności ze swobodnym wyborem optymalnego dla siebie lokum. Zresztą już teraz oferta szybko się kurczy – twierdzi Tomasz Stoga, Prezes Zarządu Profit Development SA.

Kolejnym czynnikiem napędzającym sprzedaż może być rządowy program Bezpieczny Kredyt 2%. Problem stanowią jednak rosnące ceny mieszkań. Ich zwiększanie się wynika z malejącej liczby nieruchomości dostępnych na rynku. Zanim program zacznie być realizowany, ceny mogą wzrosnąć jeszcze bardziej. Jeśli zainteresowanie programem będzie duże, popyt może przewyższyć podaż, co jeszcze zwiększy ceny – twierdzi w swym komunikacie firma Profit Development.

Kiedy ruszy i do kogo będzie kierowany program Bezpieczny Kredyt 2%?

Zgodnie z zapowiedziami program Bezpieczny Kredyt 2% ma ruszyć na początku lipca. Skorzystać z niego będą mogły osoby w wieku do 45 lat. Pomoc państwa przysługiwać będzie na pierwsze mieszkanie kupione dla siebie, a nie pod wynajem.

Korzystanie z programu przełoży się na zmniejszenie miesięcznych rat kredytu. Korzyścią dla kupującego mieszkanie w ramach programu będzie również większa zdolność kredytowa. Program Bezpieczny Kredyt 2% wyznacza maksymalną kwotę kredytu. Dla jednej osoby wynosi ona 500 tysięcy zł, dla małżeństwa lub rodziny z dziećmi 600 tysięcy zł.

Sama zapowiedź rządu już zwiększyła liczbę rezerwacji mieszkań. Wielu potencjalnych nabywców nie chce czekać na stosowną ustawę, ale już teraz planuje zakup. Klienci podpisują możliwie jak najszybciej umowy, chcąc uniknąć podwyżki cen.

To forma zabezpieczenia – zapewnienie sobie aktualnej ceny oraz dopasowanego do preferencji lokum, póki jest dostępne. Umowa precyzyjnie określa czas rezerwacji i wysokość opłaty rezerwacyjnej, która – w przypadku, gdyby klient nie otrzymał kredytu – zostanie zwrócona. To korzystne rozwiązanie zarówno dla odbiorców, jak i firm deweloperskich – pisze w swym komunikacie Profit Development .

Wojciech Ostrowski

 

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

oświetlenie

Oświetlenie, które wpisuje się w tegoroczne t...

Bez oświetlenia nie możemy się obejść w żadnym domowym wnętrzu...
oświetlenie w ogrodzie

Efektowne, praktyczne i modne oświetlenie w o...

W ogrodzie musimy postawić nie tylko na wygodne meble, ale i n...
Transport

Wzrost zobowiązań finansowych hamuje rozwój b...

Dług, który ciągnie sektor transportu, spedycji i logistyki do...
Fast Food

Koniec inflacji? Polacy wracają do jedzenia F...

W obliczu odpuszczającej inflacji i wzrostu płacy minimalnej, Polacy z...