Płacenie kartą daje olbrzymią wygodę. Nie musimy odliczać pieniędzy, drobne nie latają po naszym portfelu. Płatności zbliżeniowe są także szybsze i pozwalają nam korzystać z kas samoobsługowych, które nie oferują możliwości płacenia banknotami. Czy więc płacenie gotówką ma sens? Naturalnie! W dalszym ciągu istnieje wiele powodów, dla których warto trzymać się tradycyjnej metody płatności.
Mieszkając w Polsce w dalszym ciągu możemy natknąć się na miejsca, w których nie będziemy mogli zapłacić kartą. To stosunkowo częsta sytuacja spotykana w małych sklepach, drobnym ulicznym handlu czy na wsiach. Choć coraz bardziej odchodzimy od płacenia gotówką, dalej istnieją miejsca, gdzie zapłacimy wyłącznie nią.
Podobnie wygląda sytuacja podczas wyjazdów zagranicznych. Jeśli odwiedzamy biedniejsze państwa, z całą pewnością warto posługiwać się gotówką. W wielu miejscowościach nie uświadczymy terminali płatniczych, a jeśli nawet będą, to w takim przypadku od płatności zostanie pobrana prowizja. A po co niepotrzebnie płacić więcej?
Warto mieć więc przy sobie choć trochę pieniędzy w gotówce. Nigdy nie wiadomo, kiedy okaże się, że to jedyna opcja płatnicza. Lepiej być przygotowanym na takie sytuacje.
Być może z autopsji znacie takie sytuacje: Idziecie ulicą i nagle spostrzegacie, że za witryną cukierni jest pączek, który kosztuje parę złotych. Wy jednak macie przy sobie jedynie pięćdziesięciozłotowy banknot, który wolicie zachować. Mało kto lubi drobne, które wałęsają się po jego portfelu. Gdybyście jednak mieli przy sobie kartę, bez problemu przyłożylibyście ją do terminala płatniczego i wydali pieniądze na pączka.
No właśnie, jak zauważyli naukowcy, pieniądze w gotówce wydajemy rozważniej. Dlatego robienie zakupów w takiej formie przeważnie kończy się oszczędzaniem i poprawą naszych finansów. Podczas zakupów kartą łatwiej jest nam się rozstać ze środkami, które mamy na koncie. Co naturalnie nie sprzyja poprawie naszych nawyków dotyczących gospodarowania finansami.
Płacenie gotówką może okazać się złotym lekarstwem na niepotrzebne wydatki. Jeśli regularnie coś kupujemy, a potem żałujemy spoglądając na stan naszego konta, wówczas powinniśmy rozważyć powrót do tego tradycyjnego środka płatności.
Z gotówką jest tak, że musimy ją faktycznie mieć, aby dokonać transakcji. Z kartami bywa jednak inaczej. Często banki pozwalają nam się zadłużać na pewne kwoty, przez co możemy wpaść w finansowe tarapaty. Któregoś dnia będziemy mocno zdziwieni, gdy wejdziemy na nasze konto bankowe, a tam zobaczymy minusowe saldo.
Płacenie gotówką to znakomity sposób na lepsze kontrolowanie naszych wydatków. Cały czas widzimy, jaką sumę mamy w portfelu. Jeśli wypłacamy pieniądze, znów towarzyszy nam uczucie ubywającej z naszego konta gotówki. Jest więc to dobra metoda na powstrzymanie się od zakupów, które nie są dla nas naprawdę konieczne.
Możemy również w taki sposób rozplanować swój miesięczny budżet. Na początku miesiąca ustalmy, jaką kwotę pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakupy. I dokładnie tyle pieniędzy wypłacimy. W ten sposób będziemy zawsze wiedzieć, ile funduszy zostało nam do końca miesiąca. Płacenie gotówką będzie nam uświadamiać, że coraz bardziej zbliżamy się do naszego miesięcznego limitu.
Jak widać tradycyjne środki płatności mają swoje zalety, dlatego też nie powinniśmy z nich całkowicie rezygnować. Przede wszystkim zapewniają nam one pewność, że uda nam się zapłacić w każdym miejscu, ponadto pomogą kontrolować nam nasze finanse. Płacenie gotówką jest więc jak najbardziej sensowne i choć niektórym wydaje się przestarzałe, to jest to metoda płatnicza, która broni się rozsądnymi argumentami, które za nią przemawiają.
Andrzej Dworzański
Tagi: finanse, gotówka, płacenie gotówką
Dodaj komentarz