• Menu

  Masz dług i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź czy komornik może go z niej ściągnąć

  czy komornik może sięgnąć po majątek firmyBez względu na to, w jaki sposób powstały Twoje długi, komornik może sięgnąć również po majątek firmowy. Zasady egzekucji z działalności gospodarczej są regulowane przez kodeks postępowania cywilnego. Sprawdź, co zgodnie z przepisami może podlegać windykacji.

  Przebieg egzekucji komorniczej zależy od decyzji wierzyciela. To on zgłasza się do komornika z sądowym nakazem zapłaty z klauzulą wykonalności i składa wniosek o wszczęcie postępowania. Tam wskazuje sposoby windykacji, jakie może zastosować urzędnik w trakcie odzyskiwania należności. Choć te najbardziej typowe dotyczą prywatnego majątku dłużnika – np. zajęcia jego wynagrodzenia, prywatnego konta bankowego lub nieruchomości – egzekucja może również objąć majątek firmy. Jeśli zatem działalność gospodarcza jest Twoim źródłem przychodów, komornik również może zająć te środki na poczet zaległości.

  Komornik a działalność gospodarcza w praktyce

  W jaki sposób komornik może sięgnąć po majątek należący do prowadzonej przez Ciebie firmy? Przede wszystkim zajmując konto firmowe. Tu obowiązują dokładnie takie same zasady jak przy zajęciu konta osobistego. Oznacza to, że:

  • komornik może zająć zarówno znajdujące się już na koncie firmowym środki, jak i te, które wpłyną po wydaniu przez niego nakazu zajęcia pieniędzy;
  • komornik jest zobowiązany do pozostawienia na koncie firmowym kwoty ustawowo wolnej od zajęcia – tj. 75% minimalnego wynagrodzenia brutto (w 2018 r. jest to kwota 1575 zł) każdego miesiąca.

  Jeżeli złożysz odpowiedni wniosek, spod egzekucji zostaną wyłączone także środki, które są niezbędne do wypłacania wynagrodzenia pracownikom (wraz z kosztami ZUS i US).

  A co z majątkiem firmowym? Ten również może podlegać egzekucji – wyłączone są z niego jedynie narzędzia i środki niezbędne do uzyskiwania przychodów. Ta kategoria nie obejmuje jednak pojazdów mechanicznych.

  Komornik a działalność gospodarcza – jak uniknąć egzekucji?

  Jak widać, egzekucja komornicza może znacząco wpłynąć nie tylko na Twój prywatny majątek, ale także na sytuację firmy. Dlatego warto spróbować uniknąć oddłużania komorniczego. Jak? Najlepiej poprzez dojście do porozumienia z wierzycielem, zanim sprawa długu wejdzie na drogę prawną, a następnie komorniczą.

  Jeżeli jesteś klientem ULTIMO, jak najszybciej skontaktuj się z doradcą i wynegocjuj nowe warunki spłaty. Wysokość miesięcznej raty zostanie dopasowana do Twoich realnych możliwości finansowych, a zobowiązania uregulujesz bez przymusu – korzystając ze środków, które wybierzesz.

  11 odpowiedzi na “Masz dług i prowadzisz działalność gospodarczą? Sprawdź czy komornik może go z niej ściągnąć”

  1. Ilona pisze:

   Wydaje mi się, że nie powinno być tolerancji dla dłużników w zadnej sferze biznesu. Ja sama bardzo potępiam takie sytuacje jako, że już długo współpracuję z firmą mk-finanse i wiem do jakich nieprawidłowości może dochodzić. A kto jak kto ale oni się świetnie na tym znają.

  2. Jolanta pisze:

   Czy dotyczy to także jednoosobowej działalności gospodarczej?

  3. Beata pisze:

   Jeśli prowadzę działalność gospodarczą jednoosobową i mam systematyczne wpływy miesięcznie od 21 lat, to komornik może zająć mi 100% wynagrodzenia i zostawić mnie bez środków do życia? W takim przypadku muszę zamknąć działalność, bo nie mogę opłacać ZUS I US.

  4. Edwardino pisze:

   Jeśli nie stać Cię na opłacenie zus i US, to rzeczywiście zamknij firmę, bo nie wyjdziesz z długów.

  5. tom pisze:

   zgodzę sie brak tolerancji dla tych co sie uchylają ale jesli w sprawach rodzinnych alimentacyjne w 80% kobiet z tego żyją mężczyźni ne mają głosu a nie kiedy płacą i mają długi na nie swoje dzieci kobiety walczą o równo uprawnienia a w rzeczywistości mają większe przez chory system sądowniczy moje zdanie do pracy a nie opieka alimenty czy 500+

  6. Iwona pisze:

   A jeśli: mam na utrzymaniu jedno z rodziców (bez świadczeń emerytalnych lub innych) oraz siebie. Nie mam dzieci, żadnych świadczeń z tym związanych zatem. To co? Mam zdychać z tego powodu, że zostałam oszukana przez kontrahenta i mam komornika. Ja chcę pracować, nie żyć z socjala , wiem, że swój zawód (na własnej działalności) wykonuję dobrze. Powinna być kwota wolna na rachunku taka sama jak dla osób fizycznych nie prowadzących działalności. Bezdyskusyjnie. Tym zaś, którzy twierdzą inaczej, szczerze życzę żeby z głodu przymierali, stracili mieszkania, auta, godność- wszystko. Wtedy zrozumiecie bogacze z bożej łaski.

  7. segal pisze:

   widac ze artykół powstał dla firmy pseudo ultimo ludzie nie dajcie sie tym naciagaczom na szczescie rodo dało spokuj ludzim bo te debile z ultimo przestali wydzaniac wyslijcie pismo odowieddie do tych debili bo tylko komornik moze to czy tamto a oni juz nie wiele moga tak jak kruk itp nie dajcie sie naciagac a jesli zadzwonia to odrazu skad numer pozwolenie itp i to z kazda firma nie tylko z tymi debilami

  8. Radorodo pisze:

   Mam długi i chce je spłacić bo się do tego poczuwam ale jakie są warunki pracy i zabezpieczenia pracownika w tym kraju wszyscy wiedzą, próbuje na wiele możliwości a pracować za 1500 zł miesięcznie na umowę o pracę aby mieć z czego żyć a pracować za 3000 miesięcznie i nie mieć za co żyć bo komornik zabierze wszystko to trochę słabo, a uzyskać umowę o pracę jest ciężko. Słyszałem o upadłości konsumenckiej ale nie chcę z Tego korzystać bo to i tak pójdzie z podatków a i tak już się płaci ich dużo, ktoś ma jakiś fajny pomysł? Bo z tego co czytam na internecie to najlepiej zrobić tak jakby politycy, czyli walić w CH**a

  9. Wojciech pisze:

   Jak prowadzić działalność gospodarczą usługi budowlane bez samochodu nasze prawo to parodia.Wpłynie na konto wypłata i komornik zabiera wszystko to jak pracować legalnie i nie unikać komornika nie da się inaczej.

  10. Wojciech pisze:

   Jak prowadzić działalność gospodarczą usługi budowlane samochodu nasze prawo to parodia.Wpłynie wypłata od klienta zabiera się wszystko a co z naprawą jakiegokolwiek narzędzia czg też zakupem a gdzie opłata ZUS tego komornik od wypłaty nie odlicza to po miesiącu można zamknąć działalność albo od początku trzeba kombinować żeby komornik nie mógł dorwać wszystkiego.

  11. Sanka pisze:

   Na koncie firmowym nie przysługuje kwota wolna od zajęcia. Przedsiębiorca nie korzysta z żadnej ochrony jest traktowany przez prawo w porównaniu z osobami nieprowadzącymi DG, jak podczłowiek.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane