logo
logo
logo
logo
energia wiatrowa

Czy energia wiatrowa jest opłacalna?
Opublikowano: 10 września 2020

Zmiany klimatyczne są często podejmowanym tematem w dzisiejszym świecie, jednocześnie coraz więcej krajów inwestuje w alternatywne i odnawialne źródła energii, aby sprostać stale rosnącemu zapotrzebowaniu ludności na energię. Oprócz energii słonecznej i hydroelektrycznej, energia wiatrowa jest jednym z liderów jako realne, długoterminowe, ekologiczne rozwiązanie. Najczęściej decydują się na nią przedsiębiorstwa. Czy ma to sens? Sprawdź, czy energia wiatrowa jest jeszcze opłacalnym wyborem i kto powinien rozważyć tego rodzaju inwestycje.

Energia wiatrowa – na czym polega?

Energia wiatrowa to wytwarzanie energii elektrycznej przy użyciu przepływu powietrza do obracania turbin wiatrowych, a następnie przekształcanie energii mechanicznej w elektryczną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wiatr jest w rzeczywistości formą energii słonecznej. Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, że wiatry powstają w wyniku połączenia nierównych powierzchni Ziemi, obrotu Ziemi wokół własnej osi oraz niezrównoważonego ogrzewania słońca w naszej atmosferze. Można zatem powiedzieć, że jest to jedna z form energii słonecznej. Bez względu na nazewnictwo śmiało można jednak stwierdzić, że energia wiatrowa ma ogromny potencjał, głównie z uwagi na fakt, że zaliczana jest do odnawialnych źródeł energii, co pociąga za sobą liczne zalety.

Zalety energii wiatrowej

Energia wiatrowa, podobnie jak słoneczna, jest jednym z najczystszych dostępnych źródeł energii. Jest uważana za zasób odnawialny zrównoważony, ponieważ wiatr zawsze będzie istniał na naszej planecie. Wiatr jest też bardzo podobny do energii słonecznej pod wieloma innymi względami. Jego paliwo jest darmowe, koszt produkcji stopniowo spada i ma duży potencjał do użytku domowego i firmowego. Co więcej, w przeciwieństwie do energii słonecznej, energia wiatrowa jest bardzo wydajna przestrzennie. Co to oznacza? Wystarczy posłużyć się przykładem. W Stanach Zjednoczonych jedna duża turbina wiatrowa jest w stanie wytworzyć energię elektryczną wystarczającą do zasilenia aż 600 domów. Świetnie sprawdzi się także do zasilania przedsiębiorstw czy hal produkcyjnych, gdzie pobór prądu jest bardzo wysoki.

Podobnie jak w przypadku energii słonecznej, koszty operacyjne energii wiatrowej są zwykle niskie po wyprodukowaniu i początkowej instalacji turbin wiatrowych. Ciekawostkę stanowi przy tym fakt, że od 1980 roku ceny energii wiatrowej spadły o ponad 80%. Wiele wskazuje na to, że spadek cen będzie się utrzymywał z uwagi na powszechną dostępność tego typu inwestycji.

Z pewnością dużą zaletę energii wiatrowej stanowi niezależność energetyczna. Oznacza to, że energię wiatrową można wytwarzać praktycznie w każdym miejscu na świecie, pod warunkiem, że warunki wietrzne będą sprzyjające. Nie wymaga podłączenia do sieci energetycznej, co czyni ją bardzo atrakcyjnym źródłem energii dla odległych lokalizacji. Oznacza to również, że energię wiatrową można wykorzystywać na potrzeby przedsiębiorstw i w domach jednorodzinnych bez konieczności polegania na dostawcach energii elektrycznej. Tym samym możliwe jest poczynienie znaczących oszczędności. O energii wiatrowej należy zatem myśleć w kategoriach inwestycji, która po pewnym czasie zwróci się z nawiązką.

Wady energii wiatrowej

Jak każde rozwiązanie, tak i energia wiatrowa posiada pewne wady. Co się do nich zalicza? Będzie to przede wszystkim nieprzewidywalność wiatru. Energia słoneczna wypada pod tym względem znacznie korzystniej, bowiem wiemy mniej więcej, kiedy słońce wschodzi i zachodzi, a także jaki jest poziom nasłonecznienia dla danej pory roku czy terenu. To sprawia, że ​​planowanie magazynowania energii jest stosunkowo łatwe. Energia wiatrowa sprawia pod tym względem pewne trudności, fakt że świeci słońce, nie zawsze oznacza, że wieje wiatr. Co więcej, niektóre tereny nie zaliczają się do wietrznych, dlatego zastosowanie na nich turbin wiatrowych nie będzie miało większego sensu.

Początkowe koszty, jakie musisz ponieść, także nie należą do niskich. Nie każdy może sobie zatem pozwolić na tę formę inwestycji, choć nie brakuje programów dotacji, które oferują wsparcie finansowe na ten cel. Zalicza się do nich m.in. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ), który dedykowany jest m.in. do małych i dużych przedsiębiorców, a także administracji publicznej.

Wadę energii elektrycznej może stanowić także hałas, jaki generują turbiny wiatrowe, choć wokół tego tematu powstało wiele mitów. Jak się bowiem okazuje, w odległości ok. 150 metrów od elektrowni wiatrowej, poziom hałasu wynosi do 45 dB. To poziom porównywalny do hałasu, jaki emituje oglądanie telewizji. Jeszcze inne zarzuty dotyczą negatywnego wpływu elektrowni wiatrowych na środowisko, który wynika w głównej mierze z degradacji terenu. Często pojawiają się także głosy, że turbiny są niebezpieczne dla ptactwa. Niestety, jest w tym część prawdy, dlatego też niektóre firmy decydują się na wyłączenie turbin wiatrowych w okresach migracji ptaków.

Energia wiatrowa: tak czy nie?

Przyszłość energetyki wiatrowej wygląda obiecująco, gdyż większość wad, jakie się z nią wiążą, można łatwo zniwelować. Koszty turbin wiatrowych znacząco spadają, a z każdym rokiem powinny stawać się coraz bardziej przystępne. Nowe technologie sprawiają, że i hałas, jaki emitują, zmniejszy się. Co do kwestii nieprzewidywalności, to nie ma na nią większej rady. Należy pogodzić się z faktem, że energia wiatrowa nie na każdym terenie będzie opłacalnym rozwiązaniem. Trzeba mieć na uwadze, że turbiny wiatrowe osiągają nominalną moc przy prędkości wiatru powyżej 10 m/2. Każde źródło energii, które pozwala zaoszczędzić na rachunkach i nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko jest cenne. Nie inaczej wygląda ta kwestia w przypadku energii wiatrowej.

Tagi: , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...