Od ponad dwóch dekad tematy związane z ekologią są szeroko poruszane w publicznych dyskusjach. Opracowuje się też i wdraża programy, których celami są poprawa jakości wód i powietrza, rekultywacja gleb i odbudowa ekosystemów. Wszystkie te działania wynikają ze świadomości, że coraz bardziej zanieczyszczona planeta przestaje być zdrowym i bezpiecznym domem. Ekologia zyskuje też znaczenie w ciepłownictwie.
Nauka o środowisku i potrzebie jego ochrony jest realizowana już w przedszkolach. Każdy kilkulatek wie, że trzeba segregować odpady i szanować zieleń. W przypadku osób dorosłych ten problem nie tylko urasta do ogromnych rozmiarów, ale też jest przez nie bardzo różnie traktowany. Jednym z największych trucicieli natury jest branża energetyczna. Produkcja energii elektrycznej i ciepła wymaga wykorzystania ogromnych ilości paliw, wśród których dominują te mineralne. Ich spalanie oznacza emisję zanieczyszczeń do wód i atmosfery oraz degradację środowiska przy wydobyciu surowców.
Energia jest niezbędna zarówno do życia, jak i do wykonywania wszelkich zadań produkcyjnych. Jej znaczną część stanowi energia cieplna, wykorzystywana do ogrzewania mieszkań, budynków przemysłowych czy pomieszczeń gospodarczych w rolnictwie. W tej dziedzinie przysłowiowym światełkiem w tunelu są ciepłownie na biomasę. Nie tylko są one tańsze w eksploatacji, ale też nie mają negatywnego wpływu na środowisko.
Ponad pół wieku temu gospodynie domowe przygotowywały posiłki i ogrzewały domy, paląc ogień w piecach kaflowych. Zakup wysokoenergetycznego węgla nie zawsze był możliwy, dlatego do paleniska wkładały wszystko, co miało wartość energetyczną. Drewno, papier, materiały roślinne były ogólnie dostępne i tanie. Jednocześnie bez problemu można było pozbyć się zbędnych śmieci. Nowoczesna ciepłownia opalana biomasą przyjmuje podobny kierunek. Z jednej strony jest tania w eksploatacji, a z drugiej – ekologiczna.
Jakie zalety ma taka ciepłownia? Biomasa jest paliwem odnawialnym, ekologicznym, tanim w produkcji i powszechnie dostępnym. Jej spalanie nie powoduje emisji gazów i pyłów do atmosfery. Ma to ogromne znaczenie zarówno w kontekście wymogów prawnych, jak i kosztów. Szacuje się, że obecnie aż 80% miejskich kotłowni jest wyposażonych w piece węglowe. Zważywszy na to, że ich właściciele muszą ponosić opłaty za emisję CO2 i innych gazów cieplarnianych oraz płacić więcej za węgiel, z pewnością ciepłownie na biomasę są ciekawą i bardzo korzystną alternatywą.
Warto też wziąć pod uwagę fakt, że ciągłe zaostrzanie wymagań dotyczących zanieczyszczania środowiska z przyszłości będzie nieść za sobą kolejne koszty i restrykcje. Przestawienie na tanie, czyste i odnawialne paliwo to perspektywiczne spojrzenie w przyszłość.
Tagi: biomasa, ciepło, ciepłownia, ciepłownie na biomasę, ekologia, Energetyka, paliwa
Dodaj komentarz