• Menu

  Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

  Bankowość elektroniczna cieszy się dużą popularnością w Polsce. Z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na odejście od tradycyjnej formy załatwiania wielu spraw z bankiem. Zapewnia to oszczędność czasu i wygodę.

  Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

  Standardy bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej

  Korzystając z bankowości elektronicznej, nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo swoich danych oraz środków zgromadzonych na koncie, jeśli będziemy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Banki korzystają bowiem z zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które są efektem pracy doświadczonych informatyków. Zabezpieczenia bankowości elektronicznej spełniają najwyższe standardy. Doskonałym tego przykładem jest m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Obecnie logowanie się do banku, jak i wykonanie przelewu to proces wieloetapowy, wymagający dodatkowej autoryzacji za pomocą skomplikowanych haseł lub kodów przesyłanych SMS-owo na nasz numer telefonu.

  Rodzaje ataków hakerskich w bankach

  Istnieje kilka odmian ataków hakerskich, na które powinniśmy uważać, gdy sięgamy po system bankowości elektronicznej. Pierwsza to maile z fałszywymi informacjami od banku. Mogą one przyjmować różną treść – np. o nagłym zablokowaniu konta i konieczności przelewu środków na inne konto czy też konieczności zmiany hasła do logowania. W mailu otrzymujemy zwykle link do fałszywej strony logowania się do banku. W ten sposób cyberprzestępcy mogą przechwycić nasze dane logowania. W takiej sytuacji warto od razu skontaktować się z naszym bankiem telefonicznie lub online. W ten sposób upewnimy się, że taka wiadomość jest jedynie próbą kradzieży naszych danych osobowych lub pieniędzy. Drugi rodzaj ataku hakerskiego to wtyczki instalowane w używanej przez nas przeglądarce internetowej, które podmieniają numer konta odbiorcy w trakcie przelewu. To dlatego warto przed jego realizacją kilka razy sprawdzić dane. Nasze dane mogą być także wykradzione, gdy zapisujemy hasła i PIN-y do logowania się na kartkach. To częsty problem wśród osób starszych. Po zaginięciu torebki lub portfela możemy w ten sposób stracić dodatkowo środki z rachunku bankowego. Na ataki hakerskie na nasze konto bankowe możemy się także narazić, korzystając z niezaufanych komputerów w miejscu publicznym czy logując się do ogólnie dostępnej sieci Wi-Fi. W miejscach dużych zgromadzeń (np. w centrum miasta albo w galerii handlowej) hakerzy nie próżnują, próbując wykorzystać swoją szansę.

  Jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej?

  Korzystanie z usługi bankowości elektronicznej może być bezpieczne. Aby skutecznie ochronić się przed atakami hakerskimi, powinniśmy stosować kilka podstawowych zasad:

  1. Tworzymy silne hasło do logowania się do banku. Powinno się ono składać z dużych i małych liter, cyfr, a także znaków specjalnych. Jeśli chodzi o liczby, należy unikać stosowania tych związanych z datą urodzenia lub numerem PESEL.
  2. Nie podajemy haseł do logowania się do banku ani trzycyfrowego kodu CVV z karty kredytowej osobom trzecim, jak i unikamy zapamiętywania haseł do logowania się przez przeglądarkę internetową czy też zapisywania ich na kartkach.
  3. Zmieniamy hasła do logowania się co pewien czas, najlepiej co najmniej raz na 3 miesiące.
  4. Zwracamy uwagę na to, czy przy adresie strony internetowej banku pojawia się charakterystyczna kłódka, która oznacza połączenie szyfrowane – tylko wtedy możemy bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej.
  5. Nie otwieramy maili i linków nieznanego pochodzenia, szczególnie wtedy, gdy są one przesyłane przez bank – powinniśmy tutaj zachować dużą czujność.
  6. Instalujemy na naszym komputerze, laptopie lub tablecie oprogramowanie, które ochroni nas przed złośliwym oprogramowaniem typu malware, a także zaporę ogniową (firewall). Z tego typu oprogramowania korzystamy także na smartfonach.

  Nowa bankowość elektroniczna zapewni nam duży poziom wygody. Dzięki kompleksowemu zabezpieczeniu się przed atakami cyberprzestępców nie będziemy się musieli martwić o to, że utracimy nasze dane osobowe lub środki na rachunku bankowym.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane