logo
logo
logo
logo
Czujnik gazu

Czujnik gazu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Opublikowano: 6 stycznia 2020

Ulatnianie się gazu stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia – prowadzi to do zatrucia oraz zwiększa ryzyko wybuchu. Aby tego uniknąć, warto zaopatrzyć się w podręczny czujnik gazu, który poinformuje o ulatnianiu się gazu. Dowiedz się, jak wybrać detektor gazu tak, aby cieszyć się bezpieczeństwem przez cały czas.

W jakich sytuacjach gaz się ulatnia?

Ulatnianie się gazu powstaje najczęściej wskutek nieszczelności instalacji, które powstają w urządzeniach gazowych oraz przewodach (w miejscach ich połączeń). Główną przyczyną ich powstawania jest zawarty w gazie siarkowodór, który działa korozyjnie na przewody. Gaz ulatnia się również w innych sytuacjach – wskutek zalanego wodą palnika kuchenki gazowej lub gazowego podgrzewacza wody, z którego pobierana jest woda przy zgaszonym płomieniu.

Czujnik gazu – jak działa?

Czujnik gazu to proste w działaniu urządzenie, które wykrywa niebezpieczne stężenie ulatniającej się substancji w pomieszczeniu. W chwili, w której przekroczony zostanie dozwolony poziom gazu w powietrzu, detektor uruchamia zarówno alarm dźwiękowy, jak i świetlny. Czujnik składa się głównie z ogniwa elektrochemicznego, które w przypadku kontaktu z gazem wywołuje reakcję utleniania, dzięki której przez urządzenie zaczyna przepływać prąd, co powoduje włączenie alarmu. Co ważne – jeżeli czujnik gazu włącza się co chwilę – jest to sygnał do tego, aby sprawdzić stan instalacji gazowej w swoim mieszkaniu.

Czujnik gazu – dlaczego warto go mieć?

Detektor gazu to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się różne urządzenia gazowe takie jak, np. piec centralnego ogrzewania, piecyk gazowy czy kuchenka. Czujnik gazu skutecznie wykrywa niebezpieczeństwo – uruchamia alarm, gdy poziom gazu w powietrzu wyniesie 15%. Pamiętaj, że jest to taki poziom stężenia, w którym wystarczy jedna iskra np. podczas włączenia światła, aby doszło do wybuchu i w konsekwencji zagrożenia życia. W przypadku, gdy gaz przekroczy 15% całkowitej objętości powietrza w pomieszczeniu, przez zbyt małą ilość tlenu niemożliwe stanie się oddychanie.

Wybór czujnika gazu – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przy zakupie detektora gazu zwróć uwagę na kilka parametrów, które zapewniają najwyższą jakość urządzenia oraz wpływają na maksymalne bezpieczeństwo. Na rynku dostępnych jest wiele modeli detektorów, które różnią się głównie rodzajem zasilania oraz funkcjami dodatkowymi.

Rodzaj zasilania

Rodzaj zasilania urządzenia wpływa na jego niezawodność. Obecnie produkowane są czujniki zasilane bateriami, prądem płynącym z sieci elektrycznej i detektory wykorzystujące oba rodzaje zasilania. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest czujnik gazu, który czerpie energię zarówno z baterii, jak i z gniazdka elektrycznego – przystosowany jest on do ciągłej w pracy – nawet w przypadku wyczerpania się akumulatora czy przerwy w dostawie prądu.

Głośność alarmu

Głośność alarmu to parametr, który ma bardzo duże znaczenie – zwłaszcza dla osób starszych oraz mających problemy ze słuchem. Dźwięk alarmowy musi być na tyle głośny, aby np. zbudzić domowników w nocy w razie zagrożenia. Podczas wyboru czujnika, zwróć uwagę na poziom głośności alarmu – optymalnie powinien on generować dźwięk na poziomie 80-90 dB.

Funkcje dodatkowe

Wiele modeli czujników gazu posiada opcje dodatkowe, które zwiększają bezpieczeństwo oraz funkcjonalność urządzenia. Najpopularniejszymi funkcjami detektorów gazu są opcje testu oraz wyłączenia alarmu. Pierwsza z nich umożliwia sprawdzenie poprawności działania przyrządu – wybierając czujnik gazu z tą funkcją, uruchom test np. raz w tygodniu i bądź pewny, że czujnik działa prawidłowo. Druga opcja została stworzona do sytuacji, w których alarm okazuje się fałszywy – dzięki wbudowanemu przyciskowi przestawisz urządzenie w stan uśpienia – dzięki temu przyrząd włączy alarm tylko w przypadku, gdy stężenie gazu będzie wysokie przez dłuższy czas.

Tagi: , , , , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

płytki Ceramica Limone

Element wyposażenia wnętrz różnego rodzaju &#...

Remontując lub wykańczając swoją nieruchomość pragniemy aby pr...
nieruchomości na sprzedaż

Gdzie najlepiej szukać nieruchomości na sprze...

Podjąłeś decyzję o zakupie mieszkania i rozpoczynasz proces poszukiwan...
Monitoring zdalny

Monitoring zdalny – znakomite rozwiązanie dla...

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zapewn...
Tymoteusz Pruchnik

Tymoteusz Pruchnik – Energetyka wciąż p...

Kryzys energetyczny pokazał, jak bardzo obecna energetyka potrzebuje s...