• Menu

  Cukrzyca – tajemniczy zabójca

  Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą przygotowała raport „Społeczny obraz cukrzycy”. Wynika z niego, że bardzo mało wiemy na temat tej najbardziej powszechnej choroby. Jest wprawdzie delikatny progres, od badań przeprowadzonych 7 lat temu, ale o sukcesie trudno jeszcze mówić.

  Na początek informacja nieco szokująca, otóż 6 proc. osób biorących udział w badaniu, uważa że cukrzycą można się zarazić od innego chorego! Kolejne 6 proc. jest przekonanych, że cukrzyca jest chorobą niezależną od człowieka i jego stylu życia.

  Jak było, a jak jest?

  7 lat temu co 5 Polak nie badał poziomu glukozy we krwi, obecnie nie robi tego co 10. W 2010 roku, niemal 35 proc. osób nie znało objawów cukrzycy. Obecnie takich nieświadomych jest 4 proc.

  Kiedy respondenci mieli wymienić objawy cukrzycy, najwięcej z nich (57 proc.) wskazało na wysoki poziom stężenia cukru we krwi, na kolejnych miejscach wyliczali: uczucie senności w ciągu dnia, zmęczenie i osłabienie, gorsze gojenie się ran, zwiększone pragnienie i pogorszenie wzroku.

  Wzrosła wiedza na temat skutków cukrzycy. Wśród powikłań najczęściej wymieniano śpiączkę cukrzycową (62 proc.), stopę cukrzycową (52 proc.). 7 lat temu, co trzecia osoba nie była w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

  Zdaniem badanych na cukrzycę najbardziej narażone są osoby mające nadwagę i otyłe, mające w chorych w rodzinie, pijące napoje z dużą ilością cukru, prowadzące mało aktywny tryb życia.

  Wiedzę na temat cukrzycy badano także wśród urzędników ministerstwa zdrowia, finansów,

  rozwoju oraz sportu i rekreacji. 91 proc. badanych określiło prawidłowo, że powikłaniem cukrzycy są choroby układu sercowo-naczyniowego. 79 proc. wiedziało, że zbyt niski poziom glukozy we krwi, nazywa się hipoglikemią.

  Szacuje się, że na cukrzycę cierpi już niemal 3 mln Polaków, 700 tys. się nie leczy, ponieważ nie są zdiagnozowani. O cukrzycy mówi się, kiedy w dwóch pomiarach poziom glukozy sięga 126 mg/dL (7.0 mmol/L).

  *Badania przeprowadzono na grupie 1007 respondentów powyżej 18 roku życia. Siedmiu na dziesięciu badanych (70 proc.) nie chorowało na cukrzycę. Diabetykiem była co siódma osoba (14 proc). Raport przygotował dr Tomasz Sobierajski, socjolog.

  Masz cukrzycę w ciąży? Dowiedz się więcej o tej chorobie

   

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane