• Menu

  5 rzeczy, które możesz zrobić z nadwyżkami finansowymi

  co zrobić z nadwyżkami finansowymiMarzenie każdego, kto ciężko pracuje na swoją wypłatę: że na koniec miesiąca, po odjęciu wszystkich wydatków okaże się, że na koncie z pensji coś jeszcze zostało. Bez względu na wysokość tej kwoty warto ją dobrze wykorzystać!

  Nieprzewidziane wydatki, awarie, prezenty urodzinowe, święta – jest wiele wydatków, których nie planujemy w budżecie, choć można się ich spodziewać. W efekcie o wiele częściej zdarzają się sytuacje, kiedy gotówki do wypłaty brakuje niż kiedy na koncie zostaje nadwyżka. Mimo to trzeba i warto dążyć do sytuacji, w której nadwyżki zdarzają się jak najczęściej i są jak najwyższe. I naprawdę: lepiej ich nie odkładać do skarpety!

  1. Zrób dla siebie coś dobrego

  Pieniądze nie są w życiu najważniejsze. Jeśli cały miesiąc odmawiasz sobie przyjemności, niech nadwyżka finansowa będzie dla ciebie nagrodą. Idź na zakupy, do fryzjera, zainwestuj w dobrą książkę albo jakiś kurs czy zajęcia doszkalające np. lekcję angielskiego z native speakerem. To ważne, bo coraz częściej w pogodni za pracą i pieniądzem zapominamy o sobie.

  2. Załóż konto oszczędnościowe

  Małe kwoty, do 100 zł, warto przelewać na konto oszczędnościowe. Wypłaty z niego są zwykle utrudnione, np. można zrobić bez prowizji tylko jedną transakcję miesięcznie, a przelewane tam regularnie nadwyżki mogą się połączyć w sporą sumę. Niektóre banki mają dodatkowe usługi, polegające na tym, że na takie specjalne konto przelewają np. określony procent od każdej transakcji kartą czy końcówkę z groszami. To bardzo dobra metoda na oszczędzanie, która niemal nieodczuwalnie dla budżetu pozwala odkładać niemałe kwoty.

  3. Kub obligacje

  100 i więcej złotych to kwota, którą można wydać na obligacje skarbowe. Można je kupić właśnie już od takiej kwoty. Wykupuje się je na konkretny czas, w zależności od typu obligacji na rok, dwa lata, trzy lub nawet na 10 lat. Emitentem obligacji jest Skarb Państwa, więc jest to najbezpieczniejsza forma oszczędzania.

  4. Załóż lokatę

  Większe nadwyżki, powyżej 1000 zł, warto odłożyć na lokatę. Co prawda aktualnie lokaty są bardzo nisko oprocentowane, ale najłatwiejsza i najskuteczniejsza metoda na zamrożenie większej kwoty z gwarancją zysku, nawet niewielkiego. W przypadku lokaty chodzi zwykle o czynnik psychologiczny – po prostu łatwiej tych pieniędzy nie wydać. Sprawdź, jakie lokaty są dostępne w Santander Consumer Banku na stronie https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/

  5. Zaszalej!

  Dywersyfikacja ryzyka, to inaczej jego rozłożenie. W praktyce oznacza to, że najlepiej odkładać nadwyżki w kilku różnych miejscach.  Poza wyżej wymienionymi, bardzo bezpiecznymi sposobami na oszczędzanie, możesz spróbować też innych. Załóż konto w domu maklerskim i kupuj jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych, możesz też zainwestować w internetową walutę, czyli BitCoiny (ich wartość w roku 2016 kosmicznie wzrosła!), a może sposobem babć kupisz złoto? Wybór należy do ciebie!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Kategorie