logo
logo
logo
logo
Co zajmuje komornik

Co w pierwszej kolejności zajmuje komornik, by spłacić długi?
Opublikowano: 15 grudnia 2023

Postępowanie egzekucyjne zwykle wywołuje u dłużnika niepokój i stres związane z przejęciem jego majątku przez komornika. Co zajmuje pełnomocnik sądowy w pierwszej kolejności i jak wygląda proces egzekwowania należności? Wyjaśnimy Ci, jakie składniki majątku podlegają egzekucji komorniczej.

Jak przebiega postępowanie egzekucyjne?

Postępowanie egzekucyjne, inaczej nazywane egzekucją komorniczą, odbywa się na mocy pełnoprawnego orzeczenia sądu, które zyskało tytuł wykonawczy. Wierzyciel składa u komornika pisemny wniosek, wskazując w nim wszystkie zobowiązania dłużnika. Powinien on także określić, z jakich części majątku mają zostać ściągnięte należności. Urzędnik państwowy ściągający należności, np. Reps.pl (komornik z Wrocławia), przeprowadzając postępowanie egzekucyjne, ma prawo zająć konto bankowe dłużnika, jego dom i cenne przedmioty. Warto jednak zaznaczyć, że wszystkie działania komornika muszą być zgodne z przepisami prawa i postanowieniami zawartymi w tytule wykonawczym.

Co w pierwszej kolejności zajmuje komornik?

Przepisy nie określają, jakie składniki majątku powinny w pierwszej kolejności zostać zabezpieczone przez komornika. Zazwyczaj jednak pełnomocnik sądowy zajmuje pieniądze zgromadzone na rachunku osoby zadłużonej i jej wynagrodzenie za pracę. Dopiero gdy środki te są niewystarczające do pokrycia zaległych zobowiązań, komornik może przejąć pozostałe części majątku dłużnika — m.in. samochód i wyposażenie mieszkania. Rzeczy należące do osoby borykającej się z problemami finansowymi zostają wystawione na licytację, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży komornik przekazuje na zaspokojenie interesów wierzyciela. W niektórych przypadkach urzędnik sądowy może także zająć mieszkanie lub dom osoby zadłużonej, jednak podejmuje on ten krok w ostateczności, gdy zadłużenie jest bardzo wysokie.

Jaką część wynagrodzenia może zająć komornik?

Proces egzekucyjny powinien być jak najmniej uciążliwy dla dłużnika. Oznacza to, że osoba zadłużona musi mieć zapewnione wystarczające środki do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Komornik sądowy nie może zatem przejąć jej całego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z przepisami w trakcie przeprowadzania procesu egzekucyjnego zajęciu podlega wyłącznie kwota, która przekracza sumę minimalnej pensji. Dotyczy to zarówno dochodów uzyskiwanych z tytułu umowy o pracę, jak i umowy o dzieło i zlecenie, jeśli poza nim dłużnik nie otrzymuje innego wynagrodzenia.

Czego komornik nie może zabrać dłużnikowi?

Komornik nie ma prawa zająć świadczeń rodzinnych, socjalnych, alimentacyjnych, a także form pomocy finansowej przyznawanych przez państwo osobie zadłużonej. Wśród nich można wyróżnić m.in. zasiłki pielęgnacyjne, poporodowe i wychowawcze, świadczenia z opieki społecznej, dodatki integracyjne i dla opiekunów oraz zasiłek 500+. Z egzekucji komorniczej wyłączone są również rzeczy osobiste dłużnika (takie jak odzież, pościel i sztućce), podstawowe sprzęty codziennego użytku (m.in. pralka, lodówka, krzesła i stół), a także urządzenia wykorzystywane podczas pracy zarobkowej — np. telefon i komputer.

Komornik sądowy działa zgodnie z przyjętymi przepisami prawa i w ich granicach. Podczas przeprowadzania egzekucji komorniczej zwykle zajmuje on w pierwszej kolejności środki z konta bankowego dłużnika, chyba że wierzyciel wskaże inaczej we wniosku. W naszej ocenie takie działanie jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ w najmniejszym stopniu obciąża osobę zadłużoną. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Podziel się swoją opinią.

materiał sponsorowany 

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Renata pisze:

    A co jeśli komornik zajął dietę sołtysa? Postanowieniem Sądu jest uchylenie zajęcia wierzytelności,teraz komornik nie chce mi zwrócić całości kwoty tylko swoje pobrania.I co mam zrobic.Pieniedzy wierzyciel nie widzi,komornik wysłał mi potwierdzenie przelewu,i co dalej.Ja zadam zwrotu 1800 zł i nie ma winnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Rozwiązanie spółki cywilnej

Jak adwokat może pomóc w rozwiązaniu spółki c...

Rozwiązanie spółki cywilnej może wydawać się skomplikowanym procesem,...
Zasiedzenia Nieruchomości

Zasiedzenie Nieruchomości – Nowe Perspe...

W kwietniu 2024 roku Sąd Najwyższy wydał precedensowe orzeczenie, któr...
inflacja

Inflacja a Chaos Społeczny – Jakie Są Przyczy...

Inflacja oznacza proces trwałego wzrostu ogólnego poziomu cen w gospod...
Narodowy Fundusz Zdrowia

W kasie Narodowego Funduszu Zdrowia może zabr...

System ochrony zdrowia w latach 2025-2027 wymaga dofinansowani...