• Menu

  Co to są piktogramy chemiczne

  piktogramy chemicznePiktogramy występują na opakowaniach oraz kontenerach zawierających substancje chemiczne. Odpowiednie oznaczenie materiałów, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka, jest niezmiernie ważne. Dlatego konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy postanowiła zdefiniować oraz sklasyfikować takie substancje.

  Każda mieszanina pierwiastków oraz związków chemicznych, zarówno tych naturalnych, jak i syntetycznych jest uznawana za substancję chemiczną. Najbardziej niebezpieczne są klasyfikowane według zagrożenia zdrowotnego oraz fizycznego, ze względu na to powstały specjalne oznaczenia, które mają ostrzegać o możliwym niebezpieczeństwie.

  Takimi piktogramami chemicznymi powinny być opatrzone takie środki jak pestycydy, które są używane do uprawy roślin, dzięki czemu szybciej rosną, jednak dla ludzi są szkodliwe. Wszystkie chemikalia posiadają niepożądane działania np. mogą powodować zagrożenia dla zdrowia (działanie rakotwórcze) oraz zagrożenia fizyczne (substancje łatwopalne). Niektóre ze środków mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, ze względu na toksyczność. Dlatego oznaczenia chemiczne są niezwykle ważne, ponieważ ostrzegają o możliwych zagrożeniach, więc jeśli chodzi o piktogramy chemia jest branżą, która wykorzystuje je zdecydowanie najczęściej.

  Dlaczego oznakowanie substancji chemicznych jest tak ważne?

  Opracowano szereg zasad BHP, które są bezpośrednio związane z bezpieczeństwem chemicznym. Każdego dnia setki tysięcy pracowników jest narażonych na bezpośrednie działanie substancji chemicznych, dlatego tak ważne jest, żeby zapewnić dodatkowe zabezpieczenie. Piktogramy chemiczne znaczenie mają ogromne, ponieważ ich zadaniem jest ostrzegać przed możliwymi zagrożeniami. Ciągłe badania sprawdzają jaki wpływ mają chemikalia na środowisko, ze względu na to opracowywane są odpowiednie znaki chemiczne , które mają pomóc w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa.

  W trosce o bezpieczeństwo oraz zdrowie ludzi, powstał specjalny system oznaczeń, nazwany piktogramami. Co to są piktogramy? Są to symbole do oznaczania zagrożenia związanego z danym środkiem chemicznym. Każdy piktogram chemiczny został usystematyzowany, czyli na całym świecie dany symbol będzie oznaczał to samo. Takie ujednolicone zasady informowania o możliwych zagrożeniach pozwoliły na umieszczenie ich na opakowaniach oraz kontenerach, w których znajdują się substancje chemiczne, które mogą powodować zagrożenie dla zdrowia lub życia. Piktogramy chemiczne nowe w BHP nie są, dlatego większość osób z pewnością orientuje się, co one oznaczają, tym bardziej, że większość z nich jest bardzo intuicyjna.

  Piktogramy chemiczne na produktach, czyli jak wyglądają oznaczenia BHP?

  Nie każdy się orientuje jak wyglądają znaki na produktach chemicznych, dlatego warto zapoznać się z tego typu oznaczeniami. Są one stosowane głównie w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas stosowania produktów zawierających substancje chemiczne, dzięki temu konsumenci będą ostrzeżeni przed potencjalnymi zagrożeniami. Chemia piktogramy musi wykorzystywać, więc należy szukać ich bezpośrednio na opakowaniu produktu. Każdy ze znaków w bardzo intuicyjny sposób pokazuje potencjalne zagrożenie. Na przykład na butelkach z aerozolami musi znajdować się znak z płomieniem, który ma być ostrzeżeniem, że produkt zawiera substancję łatwopalną. Inne piktogramy chemiczne przykłady to oznaczenia dla zagrożeń fizykochemicznych (znaki w kształcie kwadratu z czerwonym obramowaniem, ustawione na wierzchołku). Piktogramy chemiczne z opisem są łatwiejsze w interpretacji, dlatego nie powinno być większych problemów z ich prawidłowym odczytaniem.

  Piktogramy BHP chemia oraz zakłady chemiczne stosuje na co dzień, umieszczając je na terenie budynków, ponieważ wymagają tego obowiązujące przepisy prawne. Jednak najczęściej tego typu oznaczenia można spotkać na produktach użytku codziennego. Jeśli nie wiemy co oznacza dany znak, warto sprawdzić informacje dotyczące tego symbolu jeszcze przed użyciem takiego środka. Piktogramy chemiczne mają za zadanie ostrzec o zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ w skład danego wyrobu mogą wchodzić substancje, które są niebezpieczne dla zdrowia.

  Sprawdź oznakowanie substancji chemicznych piktogramy http://www.sklep.techemznaki.pl/piktogramy-chemiczne/

  Jakie oznaczenia najczęściej występują na opakowaniach produktów chemicznych?

  Na każdym opakowaniu produktu, który zawiera substancje chemiczne, powinna zostać również umieszczona informacja o ich szkodliwości. Ze względu na to warto przyglądać się symbolom nadrukowywanym na etykiety produktów. Najczęściej pojawiają się piktogramy z oznaczeniem łatwopalności. Z kolei na piktogramy chemiczne wykrzyknik również trzeba zwrócić szczególną uwagę, ponieważ ten symbol informuje o możliwości pojawienia się toksycznych substancji. Najczęściej pojawiają się one na detergentach do prania oraz na środkach do czyszczenia toalet. Czaszka oraz skrzyżowane piszczele symbolizują ostrą toksyczność, więc dłuży kontakt lub połknięcie może przynieść śmiertelne skutki. Wszystkie piktogramy chemiczne zgodne z zasadami BHP można znaleźć na stronach zaufanych producentów, którzy zajmują się dystrybucją sprzętu związanego z bezpieczeństwem i higieną pracy.

  2 odpowiedzi na “Co to są piktogramy chemiczne”

  1. Olek pisze:

   Sporo informacji na ten temat można poczytać na blogach firmowych, typu TDC, razem ze wszelkimi normami i przepisami regulującymi takie oznakowanie.

  2. Daria pisze:

   O tym temacie czytałam już na blogu TDC, choc sama chemikiem nie jestem. Ale z drugiej strony, to jednak trzeba znać podstawy oznakowań, które pojawiają się później czy to na produktach, czy w otoczeniu. Jak we wszystkim, ważna jest świadomość. 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane