Wiele osób myli pojęcia informacji biznesowej i gospodarczej. Choć brzmią one podobnie, nie są tożsame. Informacje biznesowe to wszelkie dane, które mają treść gospodarczą lub mają znaczenie podczas podejmowania decyzji biznesowych.
To bardzo szerokie pojęcie, więc obejmuje zakresem wszystko to, co jest istotne dla prowadzenia konkretnej działalności.
W przypadku tego rodzaju informacji najczęściej cytuje się definicję, która została zawarta w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji i wymianie danych gospodarczych [Dz.U. 2010 Nr 81 poz. 530]. Zgodnie z tą ustawą, informacją gospodarczą nazywa się dane, które dotyczą czterech sytuacji lub podmiotów. Dane te pozwalają na zidentyfikowanie przedsiębiorcy, dłużnika lub istniejącej zaległości finansowej.
Informacja gospodarcza to dane, które dotyczą podmiotu będącego osobą prawną lub jednostką, która nie posiada osobowości prawnej: jej oznaczenie, siedziba oraz adres, numer, pod którym podmiot jest wpisany do rejestru oraz oznaczenie sądu rejestrowego, numer identyfikacji podatkowej, numer REGON, główny podmiot działalności, imiona oraz nazwiska osób, które wchodzą w skład organów zarządzających, pełnomocników bądź prokurentów podmiotu.
Informacje gospodarcze mogą być również danymi dotyczącymi osoby fizycznej: jej imiona oraz nazwisko, adres miejsca zamieszkania bądź adres do doręczeń, PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub innego dokumentu, który potwierdza tożsamość, oznaczenie, siedziba i adres, numer identyfikacji podatkowej, REGON, imiona oraz nazwiska pełnomocników – pod warunkiem, że są ustanowieni, główny przedmiot działalności.
Mogą to być również dane, które odnoszą się do zobowiązania pieniężnego: tytuł prawny, kwota oraz waluta, kwota zaległości, termin powstania zaległości, stan postępowań dotyczących zobowiązania, informacja o kwestionowaniu przez dłużnika części lub całości zobowiązania, data wezwania do zapłaty.
Informacje mogą również być danymi, które dotyczą posłużenia się cudzym bądź podrobionym dokumentem: nazwa dokumentu, jego seria i numer, data wystawienia dokumentu, oznaczenie, siedziba, adres podmiotu, imiona oraz nazwisko osoby, której dotyczy dokument, okoliczności posłużenia się danym dokumentem, wskazanie osoby bądź organu, który stwierdził, iż dokument jest cudzy lub podrobiony.
Obecnie w Polsce działa pięć biur informacji. Należą do nich podmioty: BIG InfoMonitor, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowy Rejestr Długów BIG, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG) i Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych (KIDT). Co istotne, podmioty te działają na własną rękę, prowadząc listę dłużników. Są to bezpośredni konkurenci, więc możemy mieć pewność, że żadne komunikaty nie przepływają między nimi. Jeśli chcemy skutecznie zweryfikować to, czy nasz przyszły kontrahent jest rzetelny, najlepszą praktyką będzie wystąpienie z zapytaniem do każdego z BIG-ów w celu uzyskania informacji. Warto o tym pamiętać, gdyż wierzyciel może dopisać swojego nierzetelnego dłużnika jedynie do jednego z BIG-ów. Chcąc mieć całościowy ogląd sytuacji, warto sprawdzić je wszystkie, by mieć gwarancję rzetelności informacji.
W biurze informacji możemy sprawdzić dane dotyczące dowolnego przedsiębiorcy. Nie ma ograniczeń jeśli chodzi o liczbę zapytań. Możliwe jest także sprawdzenie konsumenta za jego pisemną zgodą. Konsument może w biurze sprawdzić dane dotyczące dowolnego przedsiębiorcy (bez ograniczeń oraz siebie) bez żadnych opłat raz na 6 miesięcy. W praktyce oznacza to, że konsument nie będzie mógł nigdy sprawdzać danych dotyczących innych konsumentów.
Wiele osób może się zastanawiać nad tym, po co im właściwie tego rodzaju informacja. Ma to ogromne znaczenie, gdyż w ten sposób zapewniamy sobie ochronę przed ryzykiem braku płatności. Każdy przedsiębiorca z pewnością spotkał się z tym, że bardzo długo musiał czekać na zapłatę za usługę czy produkt. Mija termin płatności faktury, a należna kwota nadal nie znalazła się na naszym koncie. Warto skorzystać z pomocy firm, które skutecznie pomagają klientom przewidywać oraz oceniać ryzyko. Wszystko po to, by podejmować jedynie właściwe decyzje na każdym z etapów współpracy handlowej. To gwarancja stabilności źródeł finansowania.
Minimalizowanie skutków ryzyka handlowego jest możliwe poprzez połączenie kilku usług – faktoringu, ubezpieczenia należności, informacji o kontrahentach oraz windykacji. Bez wątpienia nie należy ryzykować. Kompleksowa oferta pozwoli na to, abyśmy prowadzili udany biznes bez stresu.
Zawsze lepszym wyborem będzie odpowiednie zabezpieczenie się zamiast późniejszego zmagania się z przykrymi konsekwencjami. Nie musimy znać wszelkich terminów i rozumieć ich zastosowania w praktyce. Zdając się na specjalistów, mamy pewność, że dbają oni o bezpieczeństwo naszej firmy.
Tagi: biznes, Gospodarka, informacja gospodarcza, informacjeOd dawna sprawdzam firmy przez wywiadownię gospodarczą, dokładnie przez creditreform.pl Oni sa zawsze na bieżąco przesyłają mi pełne dane i są niezależni szczególnie od ubezpiczycieli. Polecam
Dodaj komentarz