• Menu

  Chroń rodzinę i dobytek przed ogniem

  Ogień to jedna z najbardziej niszczycielskich sił natury. Nie zawsze możemy się przed nim ochronić. Czasami wystarczy chwila, by stracić dobytek całego życia.

  Na szczęście istnieją metody, które pozwolą zabezpieczyć to, co dla nas ważne. Rodzina, cenne pamiątki, biżuteria, zdjęcia, dokumenty – co i jak należy chronić przed żywiołem?

  Drogocenne przedmioty

  Dokumenty to coś, co czasami musimy przechowywać całe życie. Istnieją takie, od których zależny jest nasz spokój, zdrowie, poczucie bezpieczeństwa. Dlatego to jedna z najistotniejszych rzeczy, które musimy chronić przed ogniem i wysokimi temperaturami.

  Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w solidny sejf ognioodporny. Dopiero umieszczenie papierów w takim miejscu jest gwarantem maksymalnego bezpieczeństwa. Żadna skrzynka ani szuflada nie będzie wystarczającą zaporą przed szalejącymi w pomieszczeniu płomieniami.

  W domu dobrze jest również trzymać gaśnicę, która – w razie stosunkowo niewielkiego pożaru – pomoże zapanować nad źródłem ognia. Szybka reakcja może uchronić nas przed zgubnymi skutkami szalejącego żywiołu.

  Ważne dokumenty trzeba również skopiować i przechowywać gdzieś poza miejscem zamieszkania – dwa egzemplarze to większa pewność, że któryś z nich ujdzie cało z kryzysowych sytuacji. Sejf ogniotrwały i zapasowe kopie – te dwa czynniki są najważniejsze.

  Plan ewakuacji

  Na wypadek pożaru należy również przygotować ewentualne drogi ewakuacji z budynku. Przygotuj drzwi – tak, by były łatwo dostępne i bez problemu otwierały się od środka. Dobrze jest również oznaczyć je w odpowiedni sposób. Będą rzucać się w oczy i żaden z domowników ich nie przegapi. Warto pamiętać o tym, by – w przypadku ognia – nie otwierać okien. Im więcej tlenu, tym wyższe i szybciej rozprzestrzeniające się płomienie.

  Jeśli mamy dzieci, wytłumaczmy im, jak ważne jest szybkie i sprawne działanie. W formie zabawy przećwiczmy też ewentualną ewakuację. Młody człowiek będzie później – w razie problemów – dokładnie wiedział, co powinien robić. Sprawne opuszczanie lokum to klucz do bezpieczeństwa wszystkich członków rodziny.

  Bądź mądry przed szkodą

  W każdym mieszkaniu – niezależnie od rodzajów instalacji – dobrze zamontować czujki przeciwpożarowe, które uruchamiają się w momencie zagrożenia. Jeżeli mieszkamy w domu i współpracujemy z firmą ochroniarską, możemy podłączyć je też do telefonu alarmowego. Ochrona zareaguje nawet wtedy, gdy nas nie będzie na miejscu. A szybkie działanie to najlepszy sposób na ochronę dobytku

  Przezorny zawsze ubezpieczony, głosi znane powiedzenie. Dlatego zróbmy wszystko, by nie dać się zaskoczyć płomieniom. Dbajmy o wszystkie instalacje, sprawdzajmy stan kominów i przewody. Dokumenty i inne cenne przedmioty trzymajmy w sejfie ognioodpornym, a rodzinę nauczmy jak sprawnie opuszczać mieszkaniu i jak zachowywać się na wypadek pożaru.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane