• Menu

  Chiny nagrodzą obywateli za ujawnienie szpiegostwa

  Mieszkańcy Pekinu mogą otrzymać nagrodę nawet w wysokości 500.000 juanów (58.500 USD) za wskazanie władzom  nazwisk i adresów zagranicznych szpiegów, którzy infiltrują chińskie społeczeństwo i próbują zaszkodzić partii komunistycznej

  Taka inicjatywa została ogłoszona w gazecie „Bejing Daily”, która podlega partii komunistycznej i jest częścią szerszej kampanii antyszpiegowskiej prowadzonej przez chińskie władze.

  Wyżsi chińscy urzędnicy bezpieczeństwa wyrazili nadzieję, iż w ten sposób dzięki zwykłym ludziom uda się wznieść „Wielki Mur”, który odgrodzi i ochroni Chiny przed „zdrajcami i szpiegami”. Pekin jako polityczna i kulturalna stolica kraju jest główną areną działania obcych służb specjalnych, stąd inicjatywa dotyczy właśnie mieszkańców tego miasta.

  Potencjalni whistleblowerzy mają trzy sposoby powiadamiania władz o aktach szpiegostwa: telefonicznie poprzez gorącą linię 12339, drogą pocztową na adres Aleja Wschodnia Qianmen 9 lub osobiście. Tym, którzy dostarczą informacje na tyle cenne, iż przyczynią się do zapobiegnięcia szpiegostwu lub przerwania go, zostanie wypłacona nagroda w wysokości 100.000–500.000 juanów. Ponadto mogą otrzymać ochronę, jeśli w wyniku ujawnienia informacji o szpiegostwie oni sami lub ich rodziny poczują się zagrożeni.

  Kwestia bezpieczeństwa narodowego stała się priorytetem chińskiej polityki, odkąd przywódcą kraju został w 2012 roku Xi Jinping. Ostrzegał on wielokrotnie partyjnych towarzyszy przed działaniami „infiltracyjnymi i sabotażem” ze strony wrogich sił tak w kraju, jak i za granicą.

  Xi Jinping polecił utworzyć narodową komisję bezpieczeństwa na wzór amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i wdrożył ustawę o bezpieczeństwie narodowym. Ustanowiono ponadto dzień edukacji w zakresie bezpieczeństwa, co ma na celu podniesienie świadomości zagrożeń wśród obywateli.

  W ubiegłym roku rząd uruchomił kampanię pod nazwą „niebezpieczna miłość”, która ma na celu ostrzeżenie chińskich kobiet przed podejrzanymi kontaktami z podwójnymi agentami zainteresowanymi jedynie pozyskiwaniem poufnych informacji.

  Źródło: „The Guardian” z 10.04.2017

  Autor:

  Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane