Mieszkańcy Pekinu mogą otrzymać nagrodę nawet w wysokości 500.000 juanów (58.500 USD) za wskazanie władzom nazwisk i adresów zagranicznych szpiegów, którzy infiltrują chińskie społeczeństwo i próbują zaszkodzić partii komunistycznej
Taka inicjatywa została ogłoszona w gazecie „Bejing Daily”, która podlega partii komunistycznej i jest częścią szerszej kampanii antyszpiegowskiej prowadzonej przez chińskie władze.
Wyżsi chińscy urzędnicy bezpieczeństwa wyrazili nadzieję, iż w ten sposób dzięki zwykłym ludziom uda się wznieść „Wielki Mur”, który odgrodzi i ochroni Chiny przed „zdrajcami i szpiegami”. Pekin jako polityczna i kulturalna stolica kraju jest główną areną działania obcych służb specjalnych, stąd inicjatywa dotyczy właśnie mieszkańców tego miasta.
Potencjalni whistleblowerzy mają trzy sposoby powiadamiania władz o aktach szpiegostwa: telefonicznie poprzez gorącą linię 12339, drogą pocztową na adres Aleja Wschodnia Qianmen 9 lub osobiście. Tym, którzy dostarczą informacje na tyle cenne, iż przyczynią się do zapobiegnięcia szpiegostwu lub przerwania go, zostanie wypłacona nagroda w wysokości 100.000–500.000 juanów. Ponadto mogą otrzymać ochronę, jeśli w wyniku ujawnienia informacji o szpiegostwie oni sami lub ich rodziny poczują się zagrożeni.
Kwestia bezpieczeństwa narodowego stała się priorytetem chińskiej polityki, odkąd przywódcą kraju został w 2012 roku Xi Jinping. Ostrzegał on wielokrotnie partyjnych towarzyszy przed działaniami „infiltracyjnymi i sabotażem” ze strony wrogich sił tak w kraju, jak i za granicą.
Xi Jinping polecił utworzyć narodową komisję bezpieczeństwa na wzór amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i wdrożył ustawę o bezpieczeństwie narodowym. Ustanowiono ponadto dzień edukacji w zakresie bezpieczeństwa, co ma na celu podniesienie świadomości zagrożeń wśród obywateli.
W ubiegłym roku rząd uruchomił kampanię pod nazwą „niebezpieczna miłość”, która ma na celu ostrzeżenie chińskich kobiet przed podejrzanymi kontaktami z podwójnymi agentami zainteresowanymi jedynie pozyskiwaniem poufnych informacji.
Źródło: „The Guardian” z 10.04.2017
Autor:
Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.
Tagi: Chiny, faktury, Kancelaria Skarbiec, Przedsiębiorca, spółka, szpiegostwo, VAT
Dodaj komentarz