Nieruchomości w Polsce maja bardzo duży rozrzut cenowy. Wszystko zależy od tego co preferujemy. Mieszkanie czy budowa domu – przed tym dylematem staja przeważnie młodzi ludzie, którym znudziło się już mieszkanie u rodziców lub wynajmowanie mieszkania. Przychodzi taki czas, że każdy chce się usamodzielnić i płacić na własne konto.
Po kilku latach wynajmowania, osoby zdają sobie sprawę, że przecież te pieniądze, które przez cały ten czas płacili właścicielowi, spokojnie mogliby wpłacić na poczet własnego mieszkania jako przykładowe raty kredytu.
Jak zatem kształtują się ceny nieruchomości w Polsce? Trzeba się umówić – sto tysięcy to za mało, no chyba że chcemy kupić 40 metrowa kawalerkę w małym miasteczku. Budowa domu to relatywnie droższa sprawa, jeżeli weźmiemy pod uwagę zagospodarowanie całej działki i ogrodzenie. wszystko zależy od metraży i standardu. Jeżeli chcemy wybudować dom, który będzie miał powierzchnię użytkowa około 120 metrów to będzie nas to kosztowało najtańszym kosztem od 150 do 250 tysięcy złotych.
Oczywiście mowa tutaj o domu bez wyposażenie, ale jednak wykończonym do końca. Do wydatków dochodzą meble, wyposażenie kuchni i łazienki. Osoby, które remontują dwudziestoletni dom często twierdza, że bardziej opłacałoby się wybudować nowy od podstaw, ponieważ wyszłoby to dużo taniej. Inna sprawa jest budowa garażu czy zagospodarowanie podwórka.
Jest to bardzo duży koszt. Budowa ogrodzenia i pomieszczeń i budynków gospodarczych może czasem wygenerować koszta zbliżone kwotowo do budowy całego domu. Ceny nieruchomości gotowych to już zupełnie inna bajka. W tym przypadku ogromne znaczenie ma miejsce, gdzie znajduje się działka – czy leży w dużym mieście lub przedmieściach – liczy się lokalizacja.
Zakładając, ze spotkamy dwa identyczne pod każdym względem domu i działki, tylko jedna jest pod warszawa a druga pod lubelskim Łukowem – w pełni zagospodarowana działka z domem może pod Warszawą kosztować nawet 600 tysięcy złotych, podczas gdy identyczna pod Łukowem można nabyć za 300 – 400 tysięcy. Jest to ogromny rozrzut. Podczas nabywania od nieruchomości z dala od „cywilizacji” nie powinniśmy dziwić się wysokim cenom. Dlaczego? Podciągnięcie prądu, bieżącej wody i podłączenie do sieci kanalizacyjnej budynków oddalonych od głównych sieci generuje duże koszty, które podczas sprzedaży muszą być zrekompensowane.
Jeżeli chodzi o kupno własnego mieszkania to również mamy podobna zależność. Wszystko zależy od tanu mieszkania oraz wieku bloku, w którym się znajduje. Przykładowe mieszkanie mające 49 metrów powierzchni w Lublinie w bloku, który powstał w 2010 roku kosztuje od 200 do 250 tysięcy złotych.
Oczywiście, wszystko zależy od jego stanu i wyposażenia. Istnieją właściciele, którzy przed sprzedażą wykręcają nawet żyrandole, a w ogłoszeniu mieszkanie oferowane było jak nie wymagające wkładu finansowego. Ważna jest również dzielnica oraz odległość do potrzebnych ośrodków takich jak przedszkola, praca, szkoła czy uniwersytet. Oczywiście, istnieją apartamentowce, które mając niecałe 90 metrów kwadratowych oferują cena pięciuset tysięcy złotych. Dobra nieruchomość kupiona za 100 tysięcy to prawdziwa okazja albo cud ekonomiczny.
Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi StockBud.pl .
Dodaj komentarz