logo
logo
logo
logo

Budowa garażu a przepisy budowlane – o czym musisz pamiętać?
Opublikowano: 20 grudnia 2020

Decydując się na wybudowanie garażu, trzeba pamiętać, że jego projekt musi być zgodny z przepisami Prawa budowlanego. Jakie wymagania należy spełnić? Kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę? I ca co warto zwrócić uwagę, projektując garaż, by korzystanie z niego było komfortowe?

Budowa garażu przepisy budowlane

Kiedy na budowę garażu potrzeba pozwolenia?

W myśl Prawa Budowlanego właściciel posesji ma prawo wybudować na niej parterowy, wolno stojący budynek gospodarczy – także garaż – nie występując o zezwolenia. Jest to jednak możliwe jedynie w sytuacji, w której powierzchnia takiego budynku nie przekroczy 35 metrów kwadratowych (warto podkreślić, że chodzi tu o całość zabudowy, nie powierzchnię użytkową).

Dodatkowo, na 500 metrach kwadratowych działki bez zezwolenia można wybudować maksymalnie dwa parterowe budynki gospodarcze. Jeśli więc garaż ma być niewielki, a na 500 metrach posesji nie ma dwóch innych budynków gospodarczych, pozwolenie nie jest niezbędne – wystarczy zgłoszenie (art. 29 ust. 1 pkt. 2 prawa budowlanego). Z kolei w przypadku wiat garażowych pozwolenia na ich budowę nie potrzeba, jeżeli ich wielkość nie przekracza 50 metrów kwadratowych – i o ile położone są działce, na której znajduje się budynek mieszkalny. Wciąż jednak należy zgłosić do urzędu chęć ich budowy.

O pozwolenie na budowę trzeba wystąpić, gdy garaż ma być większy niż 35 metrów kwadratowych (lub jest mniejszy, ale miałby być trzecim budynkiem na 500 metrów kwadratowych) albo ma mieć dodatkową kondygnację (na przykład użytkowe poddasze). Przygotowując wniosek o pozwolenie na budowę, należy uwzględnić nie tylko projekt garażu, ale także załączyć mapę gruntu, z oznaczonym miejscem, w którym ma powstać budynek, oraz wyznaczyć przewidywany termin wykonywania prac. Urząd ma dwadzieścia jeden dni na ewentualnie odmówienie zgody na budowę.

Garaż nie może także powstać bez pozwolenia, jeśli planujemy go jako dobudówkę do bryły domu. Jest to traktowane jako przebudowa obiektu budowlanego, a to oznacza konieczność wystąpienia o stosowne zgody. Jeżeli dom powstaje jednocześnie z garażem, będącym częścią bryły budynku, powinno to zostać uwzględnione w projekcie, złożonym do urzędu przy ubieganiu się o zgodę na budowę domu.

Wybudowanie garażu większego niż 35 metrów bez pozwolenia bądź wzniesienie budynku niezgodnego z dostarczonym projektem, traktowane jest jako samowola budowlana.

W przypadku, gdy osoba chcąca zbudować garaż, nie jest wyłącznym właścicielem działki, musi uzyskać zgodę na budowę właściciela/innych współwłaścicieli gruntu.

Budowa garażu przepisy budowlane

Wymagania dotyczące budowy garażu

Garaż może zostać wzniesiony wzdłuż granicy działki albo w odległości 1,5 metra od niej, pod warunkiem, że jego szerokość nie przekracza 6,5 metra (nowelizacja prawa budowlanego dała możliwość budowania wzdłuż granicy  działek szerszych garaży), i że jest zwrócony do granicy działki ścianą bez otworów (okien/ drzwi). W przypadku garażu (zarówno w przypadku garażu zamkniętego, jak i otwartego) istnieje obowiązek zapewnienia minimalnych wymiarów: wjazd/brama garażowa musi mieć przynajmniej 2,3 metra szerokości i 2 metry wysokości w świetle przejścia. Wysokość konstrukcji w świetle powinna wynosić przynajmniej 2,2 metra.

Ponadto w garażu należy zainstalować odpowiednie oświetlenie, zadbać o sprawną wentylację (może być naturalna lub mechaniczna) i o instalację przeciwpożarową. Istotna kwestia to także zachowanie spadków posadzek – powinny być one nachylone na tyle, by umożliwić spływ nadmiaru wody. W pewnych sytuacjach konieczne jest także zamontowanie wpustów podłogowych.

Na co należy zwrócić uwagę, planując budowę garażu?

Budowę garażu, jeśli tylko jest to możliwe, najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Przede wszystkim należy podjąć decyzję, czy garaż ma być wolno stojący, czy będzie stanowić część bryły domu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – i oba wymagają nieco innych rozwiązań. W przypadku garażu stanowiącego część budynku, szczególnie istotne są odpowiednia izolacja akustyczna, szczelność (by spaliny nie przedostawały się do pomieszczeń mieszkalnych), zadbanie, by przez garaż z budynku nie uciekało ciepło.

Wtedy też duże znaczenie ma także estetyka bramy garażowej. Taki garaż oznacza więc zwykle bardziej skomplikowany projekt i większe nakłady pieniężne. Z drugiej strony – pozwala zaoszczędzić miejsce na działce, jest bardziej komfortowy oraz zazwyczaj pozwala na uzyskanie lepszego efektu wizualnego.

Na etapie projektu warto też zastanowić się, czy w przyszłości garaż nie będzie potrzebny na dwa samochody – jeśli na przykład w rodzinie są nastoletnie dzieci, niewykluczone, ze za parę lat któreś kupi własne auto. Dobrze więc zawczasu rozważyć budowę garażu dwustanowiskowego. Będzie to tańsze niż budowa dodatkowego garażu i mniej problematyczne niż późniejsze trzymanie jednego z samochodów na podwórku.

Budowa garażu przepisy budowlane

Kolejna, ważna kwestia, to wybór bramy garażowej. Pośród dostępnych opcji można wymienić między innymi rozwierane, dwuskrzydłowe bramy (otwierane podobnie jak drzwi, na zewnątrz) oraz nowocześniejsze rozwiązania – bramy segmentowe i rolowane.

– Bramy segmentowe to uniwersalne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić miejsce. Dzięki temu, że są zwijane pionowo w górę, nie wymagają dodatkowej przestrzeni ani na podjeździe, ani w samym garażu. Ich zaletą jest także dobra termoizolacyjność, ze względu na którą stanowią bardzo dobry wybór do garażu, będącego częścią bryły domu. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie, także z uwagi na komfort obsługi – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta drzwi, okien i bram garażowych.

Planując garaż, koniecznie trzeba upewnić się też, że będzie ustawiony tak, aby umożliwiało to wygodny wjazd na stanowisko. Najlepiej od razu też zaplanować kwestię podjazdu. Pamiętajmy, że jeśli usytuujemy garaż daleko od bramy wjazdowej, podjazd będzie musiał być bardzo długi – i zmniejszymy w ten sposób przestrzeń, na której można sadzić rośliny czy ustawić ławki albo basen.

Staranne przygotowanie projektu garażu oraz dopełnienie wszelkich formalności zagwarantuje, że później korzystanie z wzniesionego budynku będzie bardziej komfortowe – i nie narazimy się na wysokie kary finansowe lub nawet nakaz rozbiórki garażu.

Dom na zgłoszenie. 5 pytań, które zadajesz sobie przed budową domu bez pozwolenia na budowę.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprawdzanie historii pojazdu

Sprawdzanie historii pojazdu...

Zakup urządzeń i maszyn z drugiej ręki często wiąże się z szeregiem ni...
mata kauczukowa

Mata kauczukowa- dlaczego idealnie sprawdza s...

Mata kauczukowa odznacza się bardzo dobrą odpornością na dyfuzję pary...
płytki Ceramica Limone

Element wyposażenia wnętrz różnego rodzaju &#...

Remontując lub wykańczając swoją nieruchomość pragniemy aby pr...
nieruchomości na sprzedaż

Gdzie najlepiej szukać nieruchomości na sprze...

Podjąłeś decyzję o zakupie mieszkania i rozpoczynasz proces poszukiwan...