• Menu

  Bonusy dla zaszczepionych? Dla wielu osób to dyskryminacja

  Aktualnie kolejki do zaszczepienia się są ogromne. Rząd wie jednak, że przyjdzie moment, gdy do szczepionki trzeba będzie przekonywać osoby niezdecydowane. Czy bonusy dla zaszczepionych są realne? W teorii tak, jednak nie jest to takie proste. Niektóre firmy zastanawiają się nad wynagradzaniem swoich pracowników za podjęcie takiej decyzji, obawiają się jednak oskarżeń o dyskryminację.

  Bonusy dla zaszczepionych to kontrowersyjny pomysł?

  Aby ostatecznie rozprawić się z pandemią koronawirusa powinniśmy osiągnąć odporność stadną. W tym celu należałoby zaszczepić znaczą część Polaków, co nie będzie zadaniem łatwym. Rząd dobrze przygotował proces szczepienia. Rejestracja przebiega szybko i sprawnie, a samych punktów szczepień również nie brakuje. Problemem może być jednak samo znalezienie chętnych na zaszczepienie.

  Na zaszczepionych pracownikach zależy również firmom. To zmniejszyłoby szansę na braki kadrowe wywołane koronawirusem. Z tego powodu niektórzy rozważają wprowadzenie bonusów dla zaszczepionych. Dla przykładu grupa Maspex postanowiła wypłacić zaszczepionym pracownikom dodatkowe 500 zł. Firma zdecydowała się na taki krok, ponieważ wśród kadr wiele osób nie miało w planach przyjęcia szczepionki. Pracodawca postanowił więc dodatkowo zmobilizować zatrudniane przez siebie osoby.

  Problemem jest również to, że takie działania są często spontaniczne. Polskie prawo w żaden sposób tego nie reguluje. W Sejmie pojawił się natomiast projekt Lewicy, która postuluje o dzień wolny dla zaszczepionej osoby.

  Rząd nie czuje jednak potrzeby wprowadzania ustaw, ponieważ w tej chwili dużo osób po prostu się szczepi bez dodatkowych zachęt.

  Propozycja jest spóźniona. Do tej pory co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło już kilkanaście milionów osób, które nie miały zagwarantowanego dnia wolnego. Argument ten może mieć decydujące znaczenie przy ocenie projektu – stwierdził poseł PiS, członek podkomisji ds. nowelizacji kodeksu pracy oraz kodeksu postępowania administracyjnego Marek Ast.

  Bonusy dla zaszczepionych to dyskryminacja?

  Mimo wszystko powinniśmy mieć na uwadze to, że zdaniem wielu osób takie dodatkowe bonusy dla zaszczepionych oznaczałyby dyskryminację tych, którzy szczepić się nie chcą. To również bardzo duża grupa Polaków. Zależnie od szacunków przyjmuje się, że około 40-50 procent społeczeństwa nie zamierza tego robić.

  O problemie pisze między innymi „Dziennik Gazeta Prawna”. Gazeta podkreśla, że firmy boją się dodatkowego zachęcania swoich pracowników, ponieważ łatwo o oskarżenia o dyskryminację. Ponadto osoby, które już się zaszczepiły, mogłyby się poczuć oszukane, ponieważ im bonusy by nie przysługiwały.

  Pracownicy, którzy nie chcą lub nie mogą się zaszczepić, mają prawo domagać się rekompensaty. W przypadku dni wolnych ryzyko jest mniejsze (o ile firma prawidłowo ich udzieli), ale w razie zastosowania innych bonusów trzeba liczyć się z roszczeniami – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

  Widać wyraźnie, że na szczepienie najłatwiej zapisać się przed godziną 16:00. Na wcześniejsze godziny często są miejsca, ponieważ pracownicy nie chcą wykorzystywać swojego dnia urlopu na zaszczepienie się. Są więc osoby, które mogłyby się zaszczepić, ale po godzinach swojej pracy nie mogą znaleźć wolnych terminów.

  Z tego powodu dodatkowy dzień urlopu w dniu szczepienia mógłby być dobrym rozwiązaniem. To mogłoby być nawet kilka godzin, których potrzeba na zaszczepienie się. Niektórzy obawiają się jednak tego, że po zaszczepieniu poczują się źle, przez co będą potrzebowali dłuższego urlopu.

  Ponadto warto rozważyć bonusy dla osób, które zaszczepiły się wcześniej. W innym wypadku mogą się one poczuć pokrzywdzone. W dalszym ciągu będzie istniał jednak problem z osobami niezaszczepionymi, które mogą zgłaszać takie przejawy dyskryminacji w sądach pracy.

  Andrzej Dworzański

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane