logo
logo
logo
logo
Polscy Niepełnosprawni

Biedni Polscy Niepełnosprawni
Opublikowano: 29 grudnia 2017

Polscy NiepełnosprawniCBOS przeprowadził sondaż na temat życia osób niepełnosprawnych. Zdaniem ankietowanych największym problemem, z jakim spotyka się ta grupa społeczna, to kłopoty finansowe.

Na drugim miejscu jest opieka, a właściwie jej brak. Chorzy mogą liczyć tylko na wsparcie rodziny i przyjaciół. Zawodzi także dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacyjnej.

Według CBOS, jedynie co dziewiąty ankietowany stwierdził, że nigdy nie zetknął się z osobami niepełnosprawnymi. Co dziesiąty przyznał, że sam jest niepełnosprawny. 36 proc. ma lub miało takie osoby w rodzinie. A połowa z badanych ma wśród swoich znajomych taką osobę. 75 proc. zna niepełnosprawnych z widzenia. To więcej, niż w badaniu sprzed dziesięciu lat. Jest to zapewne związane z procesem starzenia się społeczeństwa oraz wydłużaniem się czasu życia – oceniają analitycy CBOS.

Obraz niepełnosprawności w Polsce

Najwięcej niepełnosprawnych jest w grupie osób w wieku 65 lat i więcej, z wykształceniem zasadniczym zawodowym lub podstawowym.

30 proc. z nich jest niezadowolona z warunków materialnych w jakich żyje. Co ciekawe, osoby zdrowe pytane o problemy niepełnosprawnych, także najczęściej wymieniali problemy finansowe (48 proc), a 33 proc. zwraca uwagę na niewystarczający dostęp do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

23 proc. badanych do najczęstszych problemów zalicza brak pracy, 22 proc. – bariery architektoniczne, co piaty wskazuje na izolację społeczną, ograniczenie kontaktów, brak akceptacji i nietolerancję. Niemal tyle samo osób zauważa, że w Polsce brakuje zorganizowanych form wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

Autorzy badania postanowili zapytać też o problemy rodzin, w których żyją osoby niepełnosprawne. Tutaj również na pierwszym miejscu wymieniano problemy finansowe, a na kolejnych: trudności z godzeniem pracy zawodowej i opieką nad chorym członkiem rodziny, wypalenie, brak sił, niewystarczający dostęp do rehabilitacji.

W przypadku samych niepełnosprawnych, zaledwie 6 proc. badanych przyznało, że nie potrzebuje pomocy, a 90 proc., że może liczyć na wsparcie rodziny. Co ósmemu pomagają przyjaciele i znajomi, a tylko 8 proc. jest pod opieką pomocy społecznej.

Tymczasem zdaniem osób biorących w badaniu, to właśnie opieka społeczna powinna być głównym wsparciem dla tej grupy osób – uważa tak 73 proc. respondentów. Tyle samo procent deklaruje chęć pomocy osobom niepełnosprawnym, w praktyce jednak takiego wsparcia udziela zaledwie 5 proc. Gotowość do niesienia pomocy, deklarują głównie osoby religijne, z małych miast.

*Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, w dniach 2-12 listopada 2017 roku na reprezentatywnej próbie losowej liczącej 1016 dorosłych osób.

Pierwsze inteligentne domy dla osób niepełnosprawnych

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: Jeden komentarz
  • Karolina pisze:

    Nie tak dawno widziałam infografikę na portalu dla niepełnosprawnych Rampa, na temat problemów i wsparcia osób niepełnosprawnych. Tak jak jest napisane w tekście większość osób może liczyć jedynie na pomoc rodziny. Niestety opieka Państwa wciąż jest niewystarczająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
ETF

ETF SP500 – gdzie kupić?...

Dla inwestorów to główny element portf...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
Polska na skraju wyludnienia

Alarm demograficzny. Polska na skraju wyludni...

W ostatnich latach Polska zmagasz się z coraz mniejszą liczbą urodzeń....