• Menu

  Baseny ogrodowe – wybierz idealny dla siebie i swojej rodziny!

   

  Własny basen w ogrodzie to marzenie wielu z nas – nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Dzięki niemu letnie upały nie będą tak dokuczliwe, a wspólny czas w gronie rodziny i znajomych z pewnością upłynie aktywniej. Zobacz, jakie są rodzaje basenów ogrodowych i wybierz najlepszy dla siebie.

  Baseny dmuchane – idealne na działkę, do ogrodu i na wyjazd

  Najtańszą i najprostszą w montażu możliwością jest zakup basenu dmuchanego. Jest to też dobry pomysł, jeśli nie jesteśmy przekonani, czy faktycznie będziemy regularnie korzystać z takiego elementu wyposażenia ogrodu. Zamiast od razu narażać się na koszty budowy stałego basenu, możemy wypróbować urządzenie rozkładane.

  Na rynku znajdziemy bogaty wybór tego typu basenów – od najmniejszych, przeznaczonych dla dzieci, po całkiem duże, umożliwiające kąpiel również dorosłym. Ich niepodważalną zaletą jest niska cena. Plusem może być także możliwość wylania wody, zwinięcia i schowania basenu na czas, kiedy nie ma chętnych do zabawy w wodzie. Podstawową wadą basenu dmuchanego jest natomiast jego mniejsza wytrzymałość, w porównaniu do odpowiedników z paneli stalowych czy z betonu.

  Baseny z tworzyw sztucznych – gotowe do użycia!

  Na rynku dostępne są także gotowe baseny ogrodowe z poliestru wzmocnionego włóknem szklanym. Takie urządzenia są znacznie trwalsze niż baseny dmuchane z gumy.

  Producenci zadbali także o to, aby były one odporne na działanie skrajnych temperatur oraz promieniowania UV. Decydując się na taki basen, warto wybrać model zaopatrzony w miejsca do siedzenia oraz schodki.

  W zależności od tego, jak chcemy spędzać czas w basenie, możemy wybrać mniejszy – do zażywania kąpieli – lub większy, umożliwiający pływanie. Taki gotowy basen można ustawić na powierzchni gruntu po jej uprzednim wyrównaniu lub umieścić w odpowiedniej niecce.

  Baseny z betonu – dla uzależnionych od kąpieli

  Jeśli wiemy już, że ogrodowy basen to coś, bez czego nie możemy żyć, warto zdecydować się na rozwiązanie trwałe i solidne. Do takich należy tradycyjny basen ze zbrojonego betonu. Konstrukcja wyłożona może być płytkami ceramicznymi lub specjalną folią z PCW.

  W przypadku takiego basenu koniecznie należy zadbać o dodatkowe wyposażenie, takie jak pompa i filtry; musimy wyposażyć się również w środki do uzdatniania wody, aby zapobiec jej zanieczyszczeniu i rozwojowi drobnoustrojów.

  Baseny o konstrukcji stalowej – na długie lata

  Inną odmianą basenów budowanych na stałe są te o konstrukcji stalowej, ewentualnie z paneli z tworzyw sztucznych. Ich wnętrze pokryte jest folią z PCW, podobnie jak w przypadku betonu. Budową basenów z paneli ze stali lub tworzyw sztucznych zajmują się wyspecjalizowane ekipy. Po złożeniu konstrukcji należy wylać dno warstwą betonu, a dopiero po tym wykończyć warstwą PCW.

  Tutaj również potrzebne jest dodatkowe wyposażenie utrzymujące dobry stan wody: filtry, pompa, środki do uzdatniania. Niezależnie od tego, na jaki basen się zdecydujemy, warto zainwestować w odpowiedniej wielkości pokrywę, która zapobiegnie wpadaniu do wody liści, trawy czy owadów. Potrzebny być może wodny odkurzacz lub urządzenie do zbierania zanieczyszczeń z tafli wody.

  Własny przydomowy basen to marzenie wielu osób. Jego realizacja nie musi być bardzo droga – wybierzmy rozwiązanie dopasowane do swoich możliwości i potrzeb.

  2 odpowiedzi na “Baseny ogrodowe – wybierz idealny dla siebie i swojej rodziny!”

  1. Ania pisze:

   Ja mam rozporowy basen ogrodowy z hop-sport.pl Sprawuje się świetnie, rozkładam go głównie w lipcu, przy dobrej pogodzie i dbaniu o wodę długo postoi 🙂 Już nie mogę doczekać się lata 🙂

  2. Marceli pisze:

   Myślę że warto też zastanowić się przy kupowaniu czy budowaniu własnego basenu o zabezpieczeniu go przed niechcianymi gośćmi czyli wszelakimi zwierzakami które mogą przypadkiem wpaść do naszego basenu i potem mieć problem z wydostaniem się z niego. Nie widziałem co prawda u nas takich urządzeń ale jeśli nie kupno gotowego to może zrobić coś takiego we własnym zakresie? iplywamy.pl/notatka/jak-ocalic-male-zwierzeta-wpadajace-do-basenow/

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane