Od 1 stycznia 2016 r. w Polsce miał funkcjonować system wsparcia odnawialnych źródeł energii (OZE) w oparciu o kontrakty różnicowe ustalane w oparciu o mechanizm aukcyjny.
Pomimo oczekiwań branży i zapewnień rządzących wejście w życie przepisów rozdziału 4 ustawy o OZE odroczono do 1 lipca 2016 r. Równocześnie najwięksi gracze na rynku OZE w Europie – Niemcy, Francja i Wielka Brytania wdrożyły systemy aukcyjne i przeprowadziły od początku 2015 roku w sumie 6 aukcji.
System aukcyjny pomimo wielu wad, ma jedną zasadniczą zaletę – prowadzi do znaczącego spadku kosztów wsparcia poprzez stymulację konkurencji. Ponadto system aukcyjny pozwala na kontrolę przyrostu zainstalowanej mocy, a także dzięki wprowadzaniu koszyków mocy daje szansę skutecznego udziału w aukcji małym i średnie przedsiębiorstwom.
Zalety systemu aukcyjnego doskonale ilustrują przykłady naszych partnerów w Unii Europejskiej. W Niemczech, jak i we Francji na przestrzeni ostatniego roku cena za energię elektryczną oferowana w aukcjach dla naziemnych instalacji fotowoltaicznych zmalała o ponad 20 proc. Jak wskazuje Jakub Charaszkiewicz, członek Rady Programowej Polskiego Stowarzyszenia Energii Słoneczniej (PSES): – Naturalnie jednym z czynników powodującym tak duże spadki wartości ofert w aukcjach jest również dynamiczny spadek cen technologii PV, niemniej jednak konkurencja i zdolność szybkiego dostosowania się do warunków rynkowych jest kolejnym walorem systemu aukcyjnego.
PAP
Tagi: ekologia, fotowoltaika, OZE
Dodaj komentarz