W „Rankingu Samorządów 2016”, prowadzonym po raz dwunasty przez „Rzeczpospolitą”, gmina Annopol zajęła zaszczytne 5. miejsce w Polsce wśród gmin najlepiej wykorzystujących fundusze unijne, w kategorii gminy wiejskie i miejsko-wiejskie.
Annopol jest gminą miejsko-wiejską, położoną w województwie lubelskim. Stanowi zachodnią granicę województwa lubelskiego i powiatu kraśnickiego. Leży na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych Lublin-Kielce, Lublin-Kraków i Puławy-Kazimierz Dolny-Stalowa Wola. Graniczy od południa z województwem podkarpackim, a od zachodu z województwem świętokrzyskim. Administracyjnie wchodzi w skład powiatu kraśnickiego. Tereny gminy zajmują powierzchnię 15107 ha, z czego miasto obejmuje obszar 775 ha, a tereny wiejskie 14332 ha.
Annopol stawia na produkcję rolniczo-przemysłową. Działalność gospodarczą prowadzą tu 398 podmioty gospodarcze oraz zakłady produkcyjne z zakresu przemysłu spożywczego i metalowego. Gmina jest w 100 proc. zwodociągowana, sieć kanalizacyjną posiada miasto Annopol.
W budżecie rokrocznie wyodrębnia się środki finansowe na tzw. fundusz sołecki, co wpływa na podniesienie aktywności mieszkańców poszczególnych sołectw. Wizerunek miasta zmienił się pozytywnie po powstaniu wspólnot mieszkaniowych.
Gmina dba o rozwój i podnoszenie jakości życia mieszkańców. Realizuje liczne inwestycje z zakresu infrastruktury technicznej, remontów dróg, chodników, szkół, oświetlenia ulicznego, instalacji odnawialnych źródeł energii. Na ten cel pozyskiwane są zewnętrzne środki finansowe. Na uwagę zasługuje fakt, że w 2015 r. został zrealizowany projekt pn. „Zakup i montaż kolektorów słonecznych szansą poprawy środowiska naturalnego w Gminie Annopol”, dotyczący montażu 599 zestawów solarnych na budynkach mieszkalnych oraz 5 budynkach użyteczności publicznej.
Gmina otwarta jest na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzanie nowych technologii. W północnej części gminy, na terenach zakupionych od magistratu inwestor zagraniczny wybudował jedną z najnowocześniejszych w Europie przetwórni owocowych, prężnie rozwijający się Zakład Przetwórstwa Owocowego T.B. Fruit Polska. W sąsiedztwie znajdują się jeszcze niewykorzystane tereny, mogące stanowić ofertę dla potencjalnych inwestorów, chcących zainwestować i rozpocząć działalność gospodarczą.
Gmina posiada tam blisko 8 ha gruntu (4 działki o łącznej powierzchni 7,8060 ha), na którym możliwe jest prowadzenie różnej działalności: przemysłowej i produkcyjnej – nie kolidującej z prawami ochrony środowiska, handlowej, gastronomicznej, hotelarskiej i budownictwa mieszkaniowego. W planie zagospodarowania przestrzennego gminy Annopol tereny te są przeznaczone pod działalność wielofunkcyjną. To tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej.
W gminie istnieje duże zapotrzebowanie na inwestycje w zakresie tworzenia bazy turystycznej i wypoczynkowej. Gmina Annopol posiada niepowtarzalny klimat, dzięki któremu okolica jest tak piękna i jedyna w swoim rodzaju. Warto jest nas odwiedzać, a może nawet odnaleźć tu miejsce dla siebie i zostać tu na stałe.
www.annopol.info
Tagi: „Ranking Samorządów 2016”, „Rzeczpospolita”, 5. miejsce w Polsce wśród gmin, fundusze unijne, gmina Annopol, powiat kraśnicki, sieć kanalizacyjna, w kategorii gminy wiejskie i miejsko-wiejskie, w województwie lubelskim, Zakład Przetwórstwa Owocowego T.B. Fruit Polska, zwodociągowana
Dodaj komentarz