• Menu

  Alergia na roztocza – jak sobie z nią radzić?

  Roztocza kurzu domowego są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać osobie nie mającej orientacji w tym problemie. To drobne pajęczaki, które występują w tekstyliach, pościelach i materacach, dywanach, grubych zasłonach, pluszowych zabawkach, a nawet na obiciach mebli tapicerowanych. Wiele osób nie odczuwa w żaden sposób ich bytności, są jednak i takie, które reagują alergicznie. Jak objawia się uczulenie? W jaki sposób mu zaradzić?

  Roztocza nie są pasożytami. Ich pokarmem jest złuszczony naskórek ludzki lub zwierzęcy, drożdże, resztki żywności.

  Alergia na roztocza

  Na czym polega alergia na roztocza?

  Alergia na roztocza kurzu domowego, jak każde inne uczulenie, to po prostu nadmierna reakcja układu odpornościowego na pewne substancje. Alergeny nie są szkodliwe dla pozostałych osób, natomiast u tych uczulonych wywołują rozmaite reakcje: od stanów zapalnych błon śluzowych po reakcje skórne. Sam mechanizm uruchamia się, ponieważ roztocza produkują około 30 białek, które mogą wykazywać działanie alergizujące. W odchodach pajęczaków znajdują się kolejne takie substancje określane jako Der p 1 i Der f 1. W kurzu mogą znajdować się również pyłki roślin, sierść zwierząt, fragmenty martwych owadów, a więc nie każde uczulenie na kurz to alergia na roztocza.

  Jak rozpoznać alergię na roztocza?

  Objawy uczulenia występują w tym przypadku przez cały rok, co nie ma miejsca na przykład w odniesieniu do sezonowego pylenia. Symptomy nasilają się jednak jesienią i zimą, kiedy rzadziej wietrzymy mieszkania. Dotyczą osób w każdym wieku. Alergia na roztocza objawia się:

  • uczuciem zatkanego nosa, zwłaszcza po wstaniu z łóżka,
  • spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • katarem i kichaniem,
  • swędzeniem w nosie,
  • zaczerwienieniem i łzawieniem oczu,
  • pogorszeniem węchu,
  • zmianami skórnymi.

  U niektórych osób dodatkowo pojawiają się bóle głowy, problemy z koncentracją oraz zaburzenia snu. W bardzo zaawansowanej postaci alergii mogą występować też napady astmy oskrzelowej, czyli świszczący oddech i duszności.

  Diagnoza i co dalej?

  Alergia na roztocza kurzu potwierdzana jest poprzez konsultację lekarską oraz wykonanie testów skórnych. Rzadziej, w trudnych przypadkach, korzysta się z tzw. prób prowokacyjnych, polegających na bezpośrednim zaaplikowaniu alergenu do nosa lub worka spojówkowego. W leczeniu stosuje się tabletki, krople do nosa i oczu oraz maści. Warto także korzystać ze specjalnych preparatów, na przykład środków do prania i spray’ów, które obniżają stężenie alergenów w środowisku domowym, jednocześnie ograniczając objawy.

  Jedna odpowiedź do “Alergia na roztocza – jak sobie z nią radzić?”

  1. abara pisze:

   Wymieniam pościel co tydzień i piorę ją w wysokiej temperaturze, żeby zabić roztocza. Codziennie odkurza roomba, do tego mam włączony oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Mój mały alergik lepiej oddycha, nie ma duszności, czy przewlekłego kataru.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane