• Menu

  Akcyza obejmie kolejne produkty

  Od 1 stycznia 2018 roku opodatkowane mają być płyn do elektronicznych papierosów oraz wyroby nowatorskie, które są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Nowelizację ustawy o podatku akcyzowym przyjął we wtorek rząd.

  Po posiedzeniu Rady Ministrów Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że zarówno płyn do elektronicznych papierosów, jak i wyroby nowatorskie będą traktowane tak samo, jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie i zapewniające państwu kontrolę nad ich produkcją oraz sprzedażą.

  Akcyza na płyn do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie

  Autorzy nowelizacji argumentują, że chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów oraz zapobieganie przywożeniu do Polski nielegalnych produktów. Akcyzę na płyn do elektronicznych papierosów i wyroby nowatorskie wprowadziły już m.in. Włochy, Słowenia, Rumunia, Grecja, Węgry.

  Akcyza na płyn, bez względu na zawartość w nim nikotyny ma wynosić 50 gr za mililitr, natomiast za kilogram wyrobów nowatorskich – 141,29 zł.

  Rada Ministrów uważa, że sprzedawanie płynu i wyrobów nowatorskich bez akcyzy odbywa się obecnie kosztem konsumpcji tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

  W rozumieniu dyrektyw unijnych, elektroniczne papierosy ani płyny do nich, nie są uznawane za wyroby tytoniowe. Jednak polskie Ministerstwo Finansów, uważa że, ponieważ są substytutem tradycyjnych wyrobów tytoniowych, podobnie jak wyroby nowatorskie, to  powinny być traktowane analogicznie. Dodatkowym argumentem jest także ten, że wspomniane wyroby, podobnie jak alkohol i tradycyjne wyroby tytoniowe, należą do używek.

  Zwolnione od podatku będą m.in. produkty przewożone w bagażu osobistym podróżnego.

  Czasowe zwolnienie z oznaczania produktów będzie obowiązywało producentów do października przyszłego roku. To da czas producentom do dostosowania linii produkcyjnych do nowych potrzeb. Natomiast do grudnia nie będzie obowiązku oznaczania produktów wprowadzonych do sprzedaży detalicznej przed 1 listopada 2018 roku.

  Szacuje się, że zmiany powinny przynieść budżetowi około 100 mln zł rocznie.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Artykuły powiązane

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Kategorie

 • Subskrybuj Nasz Biuletyn

 • Polecane