logo
logo
logo
logo
kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy na dobrych warunkach? Sprawdź, jak go rozpoznać!
Opublikowano: 30 marca 2022

Potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki? Rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy. Jak jednak wśród wielu podobnych do siebie ofert wybrać tę, która rzeczywiście będzie najkorzystniejsza? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Przeczytaj i poznaj najważniejsze kryteria, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Dowiedz się, jakich opłat się spodziewać i jakie kryteria musisz spełnić. Wspólnie z nami wykonaj kalkulację i dobierz kredyt gotówkowy na naprawdę dobrych warunkach!

Kredyt gotówkowy – dodatkowe pieniądze na każdy cel?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów finansowych oferowanych przez każdy bank. Są to pieniądze, które można przeznaczyć na dowolnie wybrany przez siebie zakup. Uzyskaną gotówkę możesz wykorzystać np. na nowy sprzęt RTV czy AGD, remont mieszkania, samochód, wakacyjny wyjazd, kurs językowy, aparat ortodontyczny lub zupełnie inny potrzebę, która w danej chwili jest dla Ciebie pilna. Nie jest to jednak kredyt celowy, dlatego nie musisz informować banku, na co chcesz wydać pożyczoną kwotę.

Wystarczy, że złożysz wniosek, w którym podasz swoje dane, informacje o dochodach i wydatkach oraz przedstawisz dokumenty, które pozwolą konsultantowi przeanalizować Twoją zdolność kredytową. Gdy zostanie on pozytywnie rozpatrzony, bank przygotuje umowę. Po jej podpisaniu pieniądze trafią na Twoje osobiste konto i będziesz mógł swobodnie nimi dysponować. Możesz przelewać je na dowolne rachunki (np. sprzedawców). Posiadasz rachunek w Santander Bank Polska lub innym dobrym banku i przypisana jest do niego debetowa karta? Otrzymane środki możesz wypłacić z bankomatu, wykorzystać na zakupy online lub dokonać płatności bezgotówkowych w sklepach czy punktach usługowych.

Warto pamiętać, że odwrotnie niż w przypadku kredytu gotówkowego, przy kredycie celowym pieniądze są pożyczane na konkretny zakup i od razu z banku trafiają na konto sprzedawcy (np. salonu czy komisu, gdy zaciągasz kredyt samochodowy).

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby móc wnioskować o kredyt gotówkowy?

Chcesz złożyć wniosek o gotówkowy kredyt? Bank z ustabilizowaną pozycją na rynku (m.in. Santander) stara się dokonywać szybkiej analizy, aby odpowiadać na potrzeby klientów. Decyzja będzie jednak pozytywna wyłącznie wtedy, gdy spełnisz określone wymagania.

Musisz:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • mieć pełną zdolność do podejmowania czynności prawnych,
  • posiadać stałe źródło dochodów (np. z umowy o pracę, świadczenia emerytalnego, umowy zlecenie) i udokumentować comiesięczne wpływy na konto,
  • mieć zdolność kredytową potwierdzającą, że będziesz w stanie regularnie spłacać raty – bank oceni ją na podstawie uzyskiwanych dochodów (w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego), Twoich stałych zobowiązań oraz dotychczasowej historii kredytowej (dane zostaną sprawdzone w BIK czy KRD, dlatego osoby zadłużone i obarczone ściąganiem długu przez komornika mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu gotówkowego),
  • mieszkać w Polsce i uzyskiwać dochody ze źródeł na terenie kraju.

Dokumenty, których będzie wymagał bank

Do złożenia wniosku i podpisania umowy kredytowej będziesz potrzebować:

  • danych z dowodu osobistego – przygotuj numer PESEL, serię i numer dowodu oraz swój aktualny adres,
  • danych swojego aktualnego pracodawcy – nazwa i adres firmy, NIP, REGON, numer telefonu do kontaktu z osobą decyzyjną,
  • daty zawarcia umowy o pracę (dla emerytów będzie to data przyznania świadczenia, a dla rencistów dodatkowo data, do której została przyznana renta),
  • wysokości swoich średnich zarobków uzyskanych w czasie ostatnich 3 miesięcy,
  • informacji o posiadanych już kredytach, kartach kredytowych oraz innych zobowiązaniach.

Chcesz wstępnie sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Nie wiesz, czy Twoje miesięczne dochody są wystarczające, aby pożyczyć kwotę, której potrzebujesz? Pomocna będzie kalkulacja kredytu gotówkowego, która pozwoli Ci wstępnie ocenić, czy masz zdolność kredytową i będziesz w stanie regularnie spłacać raty. Sprawdzone, a przede wszystkim rzetelne narzędzia znajdziesz na oficjalnych stronach banków. Najlepiej jest skorzystać z kalkulatora dostępnego w serwisie banku, w którym chcesz ubiegać się o kredyt gotówkowy. Jest on projektowany pod kątem obowiązujących w danej sieci kryteriów.

Wystarczy, że zaznaczysz tutaj sumę, której potrzebujesz i liczbę rat, aby zyskać wysokość miesięcznego zobowiązania do spłaty oraz stopę RRSO. Kalkulatory najczęściej pozwalają podejrzeć również szczegółowe koszty kredytu (prowizja, oprocentowanie, całkowity koszt kredytu gotówkowego). Czasami dostępna jest opcja, która pozwala wykonać podobną symulację, biorąc pod uwagę dodatkowe ubezpieczenie.

Składanie wniosku o kredyt gotówkowy – to proste!

Masz konto osobiste w banku i to właśnie w nim chcesz wziąć kredyt gotówkowy? Obecnie formalności można dopełnić przez internet. Wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości mobilnej lub internetowej i wybierzesz odpowiedni produkt z oferty. Teraz pozostaje jedynie uzupełnić wniosek, zaznaczyć sumę, której potrzebujesz i czekać na decyzję kredytową. Wszystkich formalności dokonasz bez wychodzenia z domu. Po zaakceptowaniu umowy online pieniądze zostaną przelane na Twoje konto.

Wniosek o kredyt gotówkowy możesz również złożyć:

  • przez telefon – zadzwoń na infolinię banku i poproś doradcę o kredyt gotówkowy na interesującą Cię kwotę. Konsultant sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Gdy decyzja będzie pozytywna, przedstawiciel banku skontaktuje się z Tobą i przedstawi szczegóły umowy. Po jej zaakceptowaniu pożyczone pieniądze trafią prosto na Twoje konto,
  • w oddziale banku – przyjdź do wybranej placówki i poproś doradcę o szczegóły dotyczące kredytu gotówkowego. Po ustaleniu wysokości pożyczki możesz złożyć wniosek, w którym podasz wszystkie wymagane dane. Następnie pracownik banku przeanalizuje Twoją zdolność kredytową i wyda decyzję. Teraz wystarczy, że podpiszesz przygotowaną umowę, aby pieniądze zostały przelane na Twój rachunek.

Jakich opłat można się spodziewać?

Kredyt gotówkowy wiąże się z nie tylko z oprocentowaniem, ale także szeregiem innych opłat.

Sprawdź:

  • prowizję za udzielenie kredytu – jest ustalana indywidualnie podczas wnioskowania o kredyt. Najczęściej banki stosują przedział do 9,99% (czasami dostępne są promocyjne oferty z prowizją 0%),
  • opłatę za spłatę całości lub części zadłużenia przed terminem – dobry kredyt gotówkowy powinno się dać spłacić przed terminem bez dodatkowych opłat,
  • sporządzenie aneksu do umowy – może kosztować około 30 zł,
  • opłatę za nowe warunki spłaty wierzytelności w czasie windykacji (gdy umowa kredytowa zostanie wypowiedziana) – dobrze, gdy taka usługa będzie bezpłatna,
  • koszt ubezpieczenia – niektóre banki go wymagają.

RRSO (rzeczywista roczna stopa procentowa) wyliczane jest według zapisów ustawy o kredycie konsumenckim z 2011 roku. Obejmuje ono dodatkowe opłaty (prowizję, opłaty przygotowawcze, ewentualne ubezpieczenie). Im jest ono niższe, tym oferta będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Dobry kredyt gotówkowy, czyli jaki?

Przedstawiliśmy czynniki, na które warto zwrócić uwagę podczas wybierania kredytu gotówkowego oraz szczegółowe formalności, na jakie możesz natrafić. Wykonaj kalkulację kredytową za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie banku. Następnie dokładnie przeanalizuj całkowity koszt kredytu, ponieważ produkt reklamowany jako 0% może w rzeczywistości mieć nawet ponad 12% RRSO. Sprawdź oferty przygotowywane przez zaufane banki, wybierz dobry kredyt i zyskaj gotówkę potrzebną Ci na dowolny cel.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

leasing paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w ramach leasingu...

W erze rosnącej świadomości ekologicznej i dynamicznego rozwoju techno...
ETF

ETF SP500 – gdzie kupić?...

Dla inwestorów to główny element portf...
Narodowy Fundusz Zdrowia

Sytuacja w NFZ – czyli coś poszło nie tak?...

Na świecie istnieją dwa modele korzystania z usług zdrowotnych: prywat...
opóźnienia w płatnościach

Sądy będą karać nawet za minimalne opóźnienia...

Uwaga przedsiębiorcy! Sądy będą karać za minimalne opóźnienia...