Wirtualizacja jest jednym z najszybciej postępujących globalnych procesów, który obejmuje zarówno nasze życie prywatne, jak i zawodowe. W tym pierwszym przypadku zyskujemy wygodne i szybko dostępne rozwiązania. W tym drugim dodatkowo zwiększona zostaje konkurencyjność firmy – koszty jej prowadzenia zostają zoptymalizowane, co pozwala między innymi na rozwój biznesu. Jednym z kluczowych elementów wirtualizacji jest kwestia przechowywania danych. I tutaj pojawia się chmura dla firm. Dlaczego warto na nią postawić?
Przeniesienie procesów przedsiębiorstwa do środowiska cyfrowego wiąże się z koniecznością stworzenia odpowiedniej infrastruktury informatyczno-telekomunikacyjnej (ICT). Przez dekady firmy musiały zatem tworzyć własne serwerownie, których obsługa techniczna generowała wysokie koszty. Rozwiązanie to było jednak jedynym dostępnym. Taka infrastruktura wymagała:
Wraz z rozwojem globalnej sieci internetowej umożliwiającej błyskawiczne przesyłanie dużych pakietów informacji cyfrowych (dzięki np. światłowodom czy technologii 4G), realne stały się zupełnie nowe rozwiązanie w kwestii miejsca gromadzenia i przechowywania danych, a także wykonywania operacji na nich. I tak pojawiła się chmura obliczeniowa. Czym dokładnie jest chmura dla firm? I dlaczego jest ona lepsza niż tradycyjna serwerownia?
Chmura obliczeniowa jest usługą, która pozwala na przeniesienie procesów cyfrowych przedsiębiorstwa na serwery zewnętrzne. Tym samym chmura dla firm oznacza możliwość rezygnacji z lokalnej serwerowni na rzecz wynajętej przestrzeni chmurowej w profesjonalnych data center. Przy czym rozwiązania chmurowe ze swojej natury są niezwykle elastyczne. Firma może wybrać zarówno zakres usług chmurowych, jak i jej parametry.
Przykładowo zakres usług w chmurze dla firm może obejmować:
Natomiast na parametry chmury dla firm składają się przede wszystkim:
Przy czym usługa chmura dla firm obejmuje zarówno infrastrukturę, jak i profesjonalną opiekę techniczną.
Zalet chmury dla firm jest wiele. Przede wszystkim jest to jednak najprostszy dostęp do najnowocześniejszych technologii bez konieczności inwestowania w drogą infrastrukturę, którą następnie trzeba również utrzymać, co także generuje koszty. Poza tym firmy nie są w stanie zorganizować we własnym zakresie profesjonalnego klastra data center, ponieważ byłoby to po prostu nieopłacalne.
Tego typu obiekty wyposażone są bowiem nie tylko w nowoczesne serwery, ale także w szereg zabezpieczeń, gdzie nawet lokalizacja data center jest strategiczna, minimalizując zagrożenia zewnętrzne. Ponadto wybierając chmurę dla firm, przedsiębiorstwo otrzymuje kompleksowe rozwiązanie, które za sprawą swojej skalowalności, można dostosowywać do najbardziej indywidualnych potrzeb.
Tagi: biznes, chmura, IT
Dodaj komentarz