logo
logo
logo
logo
Neutralność klimatyczna

Neutralność klimatyczna przedmiotem polskiej debaty. „Miasta na tym będą wygrywać”
Opublikowano: 15 lipca 2021

Neutralność klimatyczna to temat, o którym z roku na rok mówi się coraz więcej. Firmy zaczęły rywalizować ze sobą pod kątem bycia ekologicznymi. Również samorządowcy wiedzą, że jest to temat, którym trzeba się zająć na już. Podczas konferencji Business Insider Trends spotkali się eksperci, aby przedyskutować to zagadnienie i związane z nim wymagania, ale również i szanse.

Neutralność klimatyczna a transformacja energetyczna

Wiemy, że Polska potrzebuje transformacji energetycznej. Oznacza to jednak podjęcie całego szeregu wyzwań. Należy pożegnać się z węglem w ciągu najbliższych lat, postawić na pełną dekarbonizację, wdrażać nowe technologie. Zmiany są jak najbardziej możliwe, jednak neutralność klimatyczna nie przyjdzie sama. Warto mieć jednak na uwadze również korzyści, jakie wraz z nią się pojawią.

To nie tylko wyzwanie, ale również szansa. Szansa dlatego, że patrząc na ceny uprawnień do emisji CO2, nie będziemy w sposób długoterminowy dochodzić do konkurencyjności, jeśli nie będziemy modernizować struktury, sieci itd. Wychodząc od ciepłownictwa, to też perspektywa międzysektorowa – mówimy tu o kwestiach związanych z budownictwem, całym wpływem na dążenie do zeroemisyjności. To również digital, bo tym wszystkim trzeba zarządzać – to z kolei perspektywa cyfryzacji energetyki. Jest więc niezwykle dużo wyzwań, ale dużo możliwości unowocześnienia gospodarki i wchodzenia w sfery konkurencyjności, w których nas jeszcze nie ma – tłumaczył Adam Kostrzewa, dyrektor zarządzający BOŚ.

Neutralność klimatyczna wyzwaniem dla samorządów

Także samorządy wiedzą, że muszą być gotowe na podjęcie konkretnych działań. Dla lokalnych polityków jest to szansa na stworzenie ekosystemu zielonej transformacji. Zasadniczo jest o co walczyć – mieszkańcy niektórych miast narzekają na smog czy generalnie kiepską jakość powietrza. Z tego powodu potrzeba konkretnej strategii, która pomogłaby w osiągnięciu sukcesu, jakim byłaby neutralność klimatyczna. Tu pojawia się jednak kwestia samego finansowania i nie tylko. Eksperci podkreślają między innymi istotną rolę mieszkańców miast.

Na pewno środki finansowe są istotne i trzeba dobrego współdziałania wszystkich szczebli samorządu i administracji publicznej. Ale chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz, w kontekście jakości życia – to kwestia współpracy z mieszkańcami. Ważne jest, by ta wizja rozwoju w stronę zielonej transformacji była wspólnie ustalana i realizowana. Potrzeba tu dużej konsekwencji i odpowiedzialności, by te działania zaplanowane były realizowane w horyzoncie wieloletnim, kontynuowane przez kolejne kadencje. I by to było wszystko konsultowane z mieszkańcami i wspólnie z nimi współtworzone – wyjaśnił Dionizy Smoleń, dyrektor ds. sektora publicznego w PwC.

Neutralność klimatyczna kluczowa dla miast

Wszyscy chcielibyśmy żyć w komfortowych warunkach. Dlatego tak ważne jest dbanie o nasze środowisko. Dla wielu osób smog jest problemem, z którym borykają się każdego dnia. Zdarzają się dni, gdy w niektórych miejscowościach lepiej zostać w domu niż narażać się na jego wdychanie.

Zdaniem niektórych ekspertów zmiany będą musieli przeprowadzić nawet ci, którym na tym nie zależy. Będą do tego niejako zmuszeni, ponieważ w innym wypadku zahamowaliby rozwój naszego kraju. Neutralność klimatyczna jest zbyt ważnym zagadnieniem, aby pozostawiać w tej kwestii dowolność.

Absolutnie fundamentalną kwestią jest, aby – mówić o ekosystemie transformacji – mówić też o budowie i rozwoju świadomości ekologicznej. Posłużę się przykładem publiczno-prywatnej inicjatywy PwC w porozumieniu z samorządami. To cykl lekcji dla uczniów na rzecz świadomości ekologicznej, jak dbać o czyste powietrze. Geneza tej inicjatywy to Kraków – i proszę zauważyć, jak tam poprawiają się wskaźniki jakości powietrza – tłumaczy Dionizy Smoleń z PwC.

Andrzej Dworzański

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Powiat Hajnowski

Region Puszczy Białowieskiej kusi inwestorów...

Powiat Hajnowski (Podlaskie) jest otwarty na nowe projekty gos...
Gorlice

Gorlice – idealne miejsce na inwestycje...

Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne czekają na...
podatek od nieruchomości

Samorządy podnoszą stawki podatku od nierucho...

Na rok 2023 r. ministerstwo określiło górny pułap stawki podat...