Polisę na życie możesz wykupić indywidualnie lub jako ubezpieczenie grupowe. Jakie zalety mają te dwa rozwiązania i które z nich stanowi lepsze zabezpieczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego?
Ubezpieczenie indywidualne to polisa, która dotyczy tylko Ciebie i członków Twojej rodziny. Ty jesteś sygnatariuszem umowy i sam ustalasz warunki ubezpieczenia. Ubezpieczenia grupowe zaś to polisy zawierane przez wiele osób, które nie są ze sobą spokrewnione. Takie ubezpieczenia oferują np. pracodawcy w ramach pakietów socjalnych dla pracowników. Można je również wykupić przy rachunku bankowym lub kredycie.
Ubezpieczenie indywidualne to w dużej mierze produkt szyty na miarę. Co prawda katalog ryzyk i wyłączeń jest taki sam dla wszystkich klientów, ale już kwoty odszkodowań zależą od Twojej decyzji. To Ty ustalasz, na jaką kwotę chcesz się ubezpieczyć i na tej podstawie określona zostaje suma ubezpieczenia. Zatem to, na jaką kwotę opiewać będzie Twoja polisa na życie, zależy wyłącznie od Ciebie. Również miesięczna składka jest adekwatna do wysokości sumy ubezpieczenia, Twojego wieku i stanu zdrowia. Musisz jednak wiedzieć, że będzie ona wyższa od tej, którą oferują towarzystwa dla ubezpieczeń grupowych.
Ważnym aspektem ubezpieczeń indywidualnych jest możliwość dowolnego rozszerzania zakresu ubezpieczenia. Umowa ubezpieczenia na życie nie musi być jedyną, na którą się zdecydujesz. W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz polisy na wypadek pobytu w szpitalu lub poważnego zachorowania. Każde z rozszerzeń to dodatkowa umowa, ale gdy wykupujesz ubezpieczenia w pakiecie, możesz liczyć na korzystną cenę.
Na koniec kilka słów o praktycznej pomocą, którą ubezpieczyciele oferują w ramach Assistance. W przypadku polis na życie i zdrowotnych możesz liczyć na konsultacje medyczne, dostęp do diagnostyki czy organizację zabiegów rehabilitacyjnych. Oferta usług zawartych w Assistance jest znacznie szersza – może zawierać opiekę po wypadku czy dowóz lekarstw.
Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie grupowe to polisa zawierana przez określoną grupę osób na jednej umowie. Dzięki temu towarzystwa ubezpieczeniowe mogą oferować takie polisy z niską miesięczną składką. Ubezpieczenia grupowe mogą mieć formę polisy NNW (ubezpieczenia szkolne), polisy na życie z NNW lub polisy na życie z ubezpieczeniem na wypadek pobytu w szpitalu.
Decydując się na ubezpieczenie grupowe, musisz liczyć się z tym, że suma ubezpieczenia czy zakres ochrony nie podlegają negocjacji. Umowa jest taka sama dla każdego ubezpieczonego w grupie. Kwota, na którą się ubezpieczysz, nigdy nie będzie tak wysoka, jak w przypadku polisy zawieranej indywidualnie. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jest to ubezpieczenie bez badania lekarskiego czy ankiety medycznej. Twój wiek i wykonywany zawód również nie mają znaczenia. Ważne jest też to, że ubezpieczenie grupowe wykupione w pracy możesz przedłużyć nawet po zmianie pracy. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe zaproponuje Ci korzystne warunki zmiany ubezpieczenia grupowego na indywidualne.
materiał sponsorowany
Ulga rehabilitacyjna 2023 – co powinno się o niej wiedzieć?
Tagi: polisa, polisa NNW, ubezpieczenie, ubezpieczenie grupowe
Dodaj komentarz