logo
logo
logo
logo
audyt energetyczny

Czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Opublikowano: 31 maja 2021

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 maja 2016 r. (nowelizacja 20.04.2021) o efektywności energetycznej na wielu przedsiębiorcach w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r., poz. 1292) spoczywa obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego. Jak wygląda ten wymóg w praktyce? Kto może przeprowadzić audyt w firmie?

Czym jest audyt energetyczny?

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (nowelizacja 20.04.2021 r.) audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procedurą mającą na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii. Co więcej, w przepisach wprost określono, jak audyt powinien wyglądać (art. 37 ust. 2 ustawy).

Krzysztof Jaszczyszyn

Krzysztof Jaszczyszyn, główny specjalista ds. efektywności energetycznej w Gas-Trading SA.

Audyt energetyczny jest niezależną oceną danej organizacji w określonej dziedzinie. Mówiąc o audycie energetycznym, mamy na myśli całą gospodarkę energetyczną przedsiębiorstwa. Patrząc na zapisy ustawy, minimum 90 proc. całkowitego zużycia energii – od źródła po odbiór końcowy − podlega analizie wykwalifikowanych audytorów. Celem audytu jest przede wszystkim określenie potencjalnych oszczędności energii i przedstawienie odpowiednich propozycji poprawy efektywności energetycznej – mówi Krzysztof Jaszczyszyn, główny specjalista ds. efektywności energetycznej w Gas-Trading SA.

Obowiązek przeprowadzenia audytu w przedsiębiorstwie

Jak już zostało powiedziane na wstępie, obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego spoczywa na przedsiębiorcach w rozumieniu ustawy Prawo przedsiębiorców. Niemniej jednak spod tego wymogu wyłączeni są mikroprzedsiębiorcy, a także mali oraz średni przedsiębiorcy.

W tym kontekście należy dokonać wyjaśnienia powyższych pojęć. Otóż w myśl przepisów wspomnianej wcześniej ustawy mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a jego roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów, usług i operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro. Z kolei małym przedsiębiorcą jest w rozumieniu ustawy przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nie przekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro. Średnim przedsiębiorcą jest natomiast przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych 2 lat nieprzekraczający równowartości w złotych 43 milionów euro.

Jakie korzyści płyną z wykonania audytu energetycznego przedsiębiorstwa?

Wykonanie audytu energetycznego przedsiębiorstwa wiąże się pewnymi korzyściami, które mogą być bardzo istotne z punktu widzenia działalności gospodarczej. Wśród nich wskazać należy:

  • uzyskanie informacji o sposobach oszczędzania energii w danym budynku, co stanowi podstawę do jego ewentualnych modernizacji;
  • uniknięcie kary finansowej za niedopełnienie obowiązku;
  • możliwość uzyskania dofinansowania na modernizację budynku;
  • dbanie o środowisko naturalne.

Tymoteusz Pruchnik, Prezes Zarządu w Gas-Trading S.A.

– Specjaliści Gas-Trading S.A. przeprowadzając Audyt Energetyczny w przedsiębiorstwie wykonują profesjonalną analizę infrastruktury energetycznej. Produktem końcowym jest kompletna dokumentacja określająca zestaw proponowanych przedsięwzięć możliwych do wdrożenia w celu poprawy efektywności energetycznej. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą uzyskać wymierne oszczędności wynikające ze zmniejszenia zużycia energii. Dzięki współpracy z Gas-Trading S.A. przedsiębiorca uzyskuje pomoc naszych pracowników w procesie złożenia dokumentacji audytowej w Urzędzie Regulacji Energetyki   – mówi Tymoteusz Pruchnik, Prezes Zarządu w Gas-Trading S.A.

Przeprowadzenie audytu energetycznego wynika wprost z przepisów ustawy o efektywności energetycznej. Obowiązek ten spoczywa na przedsiębiorcach, którzy w jednym z 2 ostatnich lat obrotowych zatrudniało średnio ponad 250 pracowników, a przy tym przekroczyło 50 milionów euro rocznego dochodu netto. Co ważne, audyt może zostać wykorzystany do modernizacji energetycznej budynków, czego efektem mogą być wymierne oszczędności na ogrzewaniu.

Robert Adamski

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Jak przyspieszyć rozkład słomy

Jak przyspieszyć rozkład słomy?...

Użyźnianie gleby za pomocą pozostałej po żniwach słomy w gospodarstwac...
Hurtownia fotowoltaiczna

Hurtownia fotowoltaiczna – klucz do suk...

W dobie rosnącego zapotrzebowania na odnawialne źródła energii, fotowo...
Aleksandra Jurkowska

Aleksandra Jurkowska – inwestycja w OZE...

Odpowiednio dobrane źródło, przy dodatkowym dofinansowaniu z P...