Żylaki to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim poważne, zagrażające życiu schorzenie. Na szczęście dzięki postępowi medycyny możemy leczyć je mniej inwazyjnie niż kiedyś. Leczenie hybrydowe to innowacja, pozwalająca na dobranie metod leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na czym dokładnie polega leczenie hybrydowe? Czy można usuwać żylaki latem?
Właściwie jednym i drugim. Żylaki o wiele częściej występują u kobiet, niż u mężczyzn, na ogół po 40 roku życia, choć zdarza się, że pojawiają się znacznie wcześniej. Są to wrzecionowate lub workowate poszerzenia w żyłach powierzchownych, których wybrzuszony kształt trudno pomylić z czymś innym. Często towarzyszą im tzw. „pajączki” – mało estetycznie wyglądające, popękane żyłki.
Wpływ na ich powstawanie mają uwarunkowania genetyczne a często również praca w pozycji siedzącej. Jako że żylaki powodują zarówno dyskomfort natury estetycznej i zdrowotnej (bóle, uczucie ciężkich nóg, ryzyko zapalenia żył i tworzenia się zakrzepów), usunięcie ich wydaje się słuszną decyzją. Jednak nie każdy przypadek może być leczony konkretnymi metodami. Niektóre przewlekłe choroby wykluczają np. operację. Dlatego leczenie hybrydowe i dobranie najbardziej optymalnej metody to doskonała alternatywa dla inwazyjnych zabiegów. Dodatkowo gwarantuje krótszy okres rekonwalescencji, co również jest niezwykle ważne.
Hybrydowe leczenie żylaków polega na łączeniu kilku rodzajów zabiegów, celem uzyskania jak najlepszych efektów estetycznych jak i zdrowotnych. Dobór metod jest indywidualny – zależy od stopnia zaawansowania niewydolności żylnej i jest poprzedzony wnikliwym badaniem.
Dlaczego warto decydować się na ten rodzaj leczenia żylaków? W przypadku rozległych, powierzchownych żylaków kończyn dolnych, leczenie małoinwazyjnymi metodami wymaga zabiegów uzupełniających, jak skleroterapia czy miniflebektomia. Metoda hybrydowa pozwala na wykonanie kilku zabiegów w tym samym czasie. Podczas jednego zabiegu istnieje możliwość wykonania kilku czynności, jak zamknięcie głównych pni żylnych i popękanych naczynek. Konieczna jest oczywiście uprzednia konsultacja z doświadczonym flebologiem, ponieważ leczenie żylaków jak każda ingerencja w organizm może wiązać się z ryzykiem powikłań.
Do zabiegów wykonywanych w ramach leczenia hybrydowego należą metody termiczne i nietermiczne. W metodach termicznych wykorzystywana jest wysoka temperatura, a zabiegi polegają na użyciu wiązki lasera (EVLT), fal radiowych (EVRF) lub pary wodnej (SVS). Do metod nietermicznych zaliczamy skleroterapię, klejenie żylaków, metodę MOCA. Używa się w nich substancji zamykających i uszczelniających naczynia.
O tym, na czym każda konkretna metoda polega, dowiesz się na flebologiaestetyczna.pl
Żylaki w letnich miesiącach są szczególnie dokuczliwe. Pod wpływem wysokiej temperatury na zewnątrz dochodzi do rozszerzania się żył, krew płynie wolniej i przez to mogą tworzyć się obrzęki. Lekarze zazwyczaj nie polecają leczenia żylaków w porze letniej, szczególnie jeśli chodzi o metodę operacyjną. Na tego typu zabiegi najlepiej wybierać czas między wrześniem a kwietniem.
Jeśli chodzi o nieinwazyjnie metody leczenia, jak zabiegi laserem, właściwie nie ma przeciwwskazań do poddaniu się im latem. Oczywiście po zabiegu trzeba się liczyć z noszeniem pończoch uciskowych, ale trwa to tylko kilka dni, podczas których aktywność będzie bardziej ograniczona. Hybrydowa metoda leczenia żylaków to zabieg, który możemy wykonywać latem, oczywiście po uprzedniej konsultacji, podczas której dowiemy się, jak postępować przed planowanym zabiegiem i jakie badania należy wykonać.
Żylaki to spory dyskomfort zdrowotny, a w miarę ich powiększania się, coraz bardziej groźny. Dlatego każda pora roku jest odpowiednia, żeby zacząć z nimi walczyć. Tym bardziej, że nowoczesne zabiegi, również te łączone hybrydowe, mogą z powodzeniem być wykonywane latem, co nie jest możliwe w przypadku inwazyjnych operacji. Zainteresowanych tematem leczenia żylaków poprzez małoinwazyjne zabiegi odsyłamy na adres : flebologiaestetyczna.pl
H Tur
Tagi: leczenie żylaków, medycyna, zdrowie, żylaki
Dodaj komentarz