Żylaki to objaw niewydolności żylnej – rozciągnięte żyły, które są wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania zastawek żylnych w nogach. Czynnikami powodującymi powstawanie żylaków są: ucisk na żyły, niedrożność lub zwężenie żył oraz nadciśnienie żylne. W wyniku tych zaburzeń krew zaczyna cofać się (to zjawisko nazywamy refluksem), powodując rozszerzenie żył i powstanie charakterystycznych, nieestetycznych przebarwień, wypukłości i zgrubień na nogach. Dowiedz się, co prowadzi do pojawienia się żylaków i jak je szybko oraz skutecznie usunąć.
Żylaki mogą pojawić się na skutek różnych czynników, takich jak: predyspozycje genetyczne, nadwaga, ciąża, długotrwałe stanie lub siedzenie, a także brak ruchu. Ryzyko ich wystąpienia zwiększają gorące kąpiele, częste podróże samolotem, wielogodzinne noszenie butów na wysokim obcasie, palenie papierosów oraz zażywanie hormonów.
W pierwszej fazie choroby żylaki mogą nie dawać żadnych objawów, jednak w późniejszych etapach mogą powodować ból, swędzenie, mrowienie, uczucie ciężkości nóg, obrzęk, zespół niespokojnych nóg oraz skurcze mięśni. Przy mocno zaawansowanym schorzeniu pojawiają się dolegliwości takie jak owrzodzenia, stwardnienia tłuszczowe oraz egzema. Choroba żylna zazwyczaj rozpoczyna się od małych pajączków czy poszerzonych naczynek żylnych, a także żył siateczkowatych (niebieskiej podskórnej siateczki). Nieleczone żylaki mogą powodować krwawienia, zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub głębokich, zator tętnicy płucnej oraz zespół pozakrzepowy.
Metoda leczenia żylaków dobrana przez lekarza zależy od ich stadium nasilenia. W przypadku łagodnych żylaków zaleca się przede wszystkim noszenie rajstop uciskowych oraz zmianę stylu życia i wprowadzenie nawyków takich jak jak regularna aktywność fizyczna, unikanie długiego siedzenia lub stania, jak również utrzymanie prawidłowej wagi ciała.
Jeśli jednak żylaki są bardziej zaawansowane, konieczne może być zastosowanie operacyjnych metod leczenia, takich jak laseroterapia, stosowana w chirurgii naczyniowej. Chorych do zabiegu kwalifikuje chirurg naczyniowy na podstawie badania ultrasonograficznego duplex Doppler przepływów w naczyniach krwionośnych.
Laserowe usuwanie żylaków jest jedną z najnowszych i najskuteczniejszych metod leczenia tej choroby. Polega ona na wykorzystaniu specjalnego lasera Leonardo, który za pomocą ciepła termicznego koaguluje i uszkadza ściany żyły, powodując jej zamknięcie pod skórą.
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa od kilku do kilkunastu minut. Jedną z zalet laserowego usuwania żylaków jest to, że jest to metoda mało inwazyjna, wykonywana w trybie ambulatoryjnym, która nie wymaga hospitalizacji ani długiego okresu rekonwalescencji. Pacjent może wrócić do normalnej aktywności już kilka godzin po zabiegu. Niezalecane jest jedynie samodzielne prowadzenie samochodu. Przez 2 tygodnie po zabiegu wskazane jest noszenie pończochy kompresyjnej o stopniowanym ucisku. W początkowym okresie Pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe jako profilaktykę zakrzepicy żył głębokich oraz leki przeciwbólowe, które zażywa tylko w przypadku nasilenia dolegliwości.
Oprócz efektu terapeutycznego, podczas laserowego usuwania żylaków uzyskuje się także doskonały efekt kosmetyczny – skóra po zabiegu prezentuje się estetycznie.
Ponadto laserowe usuwanie żylaków jest bardzo precyzyjne i pozwala na usunięcie tylko dotkniętych chorobą żył, co umożliwia zachowanie zdrowej tkanki. W przeciwieństwie do tradycyjnej chirurgii, nie pozostawia ono widocznych blizn.
Warto jednak pamiętać, że laserowe usuwanie żylaków jest jedynie jednym z etapów ich wyeliminowania na stałe. Aby zapobiec nawrotom, pacjent powinien również zmienić swój styl życia i przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących diety, aktywności fizycznej oraz odzieży wspomagającej.
Tagi: medycyna, zdrowie, żylaki
Dodaj komentarz