Zniżki na OC to jeden ze sprawdzonych i najpewniejszych sposobów na obniżenie wysokości składki obowiązkowej polisy. Ciężko pracujemy na nie całymi latami wiedząc, że to się opłaci. A jak jest ze zniżkami AC? Czy ulgi jakie udało nam się zgromadzić za bezszkodową jazdę możemy wykorzystać jako czynnik obniżający cenę Autocasco?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i jest to fakt, z którym nie ma sensu polemizować. Sposobów na obniżenie składki OC jest kilka, a wszystkie są doskonale znane kierowcom i z powodzeniem przez nich wykorzystywane. Nieco inaczej jest w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC. Mieć czy nie mieć – oto jest pytanie. Jeśli mieć, to w jaki sposób obniżyć jego cenę? Czy zniżki z OC działają przy polisie z AC?
Cena ubezpieczenia OC kształtowana jest przez wiele różnych czynników. Jednym z ważniejszych jest historia ubezpieczeniowa kierowcy i wypracowane przez niego zniżki. Każdy rok bezpiecznej i bezszkodowej jazdy nagradzany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe bonusami, czyli zniżkami na OC. Choć ubezpieczyciele mają pełną dowolność w nagradzaniu i karaniu kierowców, zwykle jeden rok bez szkody, to 10 procent zniżki na koncie kierowcy. W ten sposób już po 6 latach, może on zapłacić aż 60 procent mniej za OC od ceny wyjściowej. Wysokość składki może z łatwością obliczyć korzystając z kalkulatora OC. Ten uwzględnia historię ubezpieczeniową właściciela auta oraz ewentualne szkody, które były wypłacane z polisy OC lub AC aż do 7 lat wstecz.
Historia ubezpieczeniowa ma kluczowe znaczenie w kalkulacji składki OC. W powszechnym rozumieniu może być ona budowana od momentu ubezpieczenia swojego pierwszego auta. Eksperci Beesafe.pl zwracają jednak uwagę na pewien fakt – zniżki OC możemy zacząć gromadzić nawet wtedy, gdy nie posiadamy samochodu. Historię ubezpieczeniową można budować chociażby od ubezpieczenia motocykla, skutera czy przyczepki. Gdy po kilku lat będziemy chcieli ubezpieczyć swoje pierwsze auto, pomimo zwyżki na brak doświadczenia za kółkiem, na naszym koncie może już widnieć efektowna historia ubezpieczeniowa.
Co do zasady, ubezpieczyciele rozdzielają zniżki z OC od zniżek z AC. Jest to spowodowane między innymi tym, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a AC dobrowolnym. Zatem historie w przypadku obu ubezpieczeń budowane są zazwyczaj oddzielnie. Zapytani o to eksperci Beesafe zauważają, że warunki dotyczące procedury przeniesienia zniżek z OC na AC nie są ujednolicone i zależą tylko i wyłącznie od polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Może się więc zdarzyć, że ubezpieczyciel chcąc “nagrodzić” wiernych klientów, uzna zniżki wypracowane w ramach ubezpieczenia OC i uwzględni je przy wyliczeniu składki Autocasco. Niektóre towarzystwa stosują jednak w tym przypadku pewne limity i za maksymalną zniżkę jaką mogą uwzględnić w AC przyjmują 40 procent. Trzeba jednak pamiętać, że migracja zniżek z OC na AC możliwa jest jedynie w przypadku tego samego towarzystwa.
Kwestią nurtującą kierowców jest nie tylko migracja zniżek z OC na AC, ale także fakt, czy tracąc część zniżek na ubezpieczeniu obowiązkowym, odbije się to także na naszym Autocasco. W świetle przepisów, szkoda likwidowana z ubezpieczenia OC może zmniejszyć zniżki tylko i wyłącznie w OC, natomiast nie wpłynie ona na ulgi w Autocasco. Nieco inaczej będzie wyglądało to w momencie, gdy równocześnie ze szkodą likwidowaną z OC będziesz chciał zlikwidować szkodę na własnym pojeździe z ubezpieczenia AC – wówczas zdarzenie to wpłynie na wysokość posiadanych zniżek.
Tagi: AC, motoryzacja, OC, ubezpieczenie, zniżki OC
Dodaj komentarz