Marzymy o zamieszkaniu we własnym domu z dala od zgiełku miasta? Jeśli tak, nie wybiegajmy zbyt daleko w przyszłość, bo nim się to stanie czeka nas jeszcze dużo wyzwań. Pierwszym z nich jest kupno działki. Jak to zrobić mądrze, nie popełniając kosztownych błędów?
Nie ulega wątpliwości, że zakup działki pod wybudowanie domu jednorodzinnego to zawsze mocno indywidualna sprawa, gdyż każdy ma inne wymagania i oczekiwania. Mimo tego da się zebrać szereg uniwersalnych porad, które pomogą każdemu nabywcy. Niezależnie od tego, czy poszukujemy malutkiego skrawka ziemi (około 5-10 arów), czy znacznie większego (pół hektara, hektar, a może i więcej), zawsze musimy zwracać uwagę na szereg parametrów! Nim więc wybierzemy coś z bogatej oferty działek, jak tej dostępnej pod adresem https://allegro.pl/kategoria/dzialki-na-sprzedaz-112741, zobaczmy, na co zwrócić uwagę, poszukując wymarzonej działki!
Nie żadna magiczna, a wieczysta stanowiąca najważniejszy dokument określający własność działki. Kryje się w niej wszystko, co istotne, między innymi to, kto jest prawowitym właścicielem (lub właścicielami) gruntu. Znajdziemy tu też informacje, jakie powinny wzbudzić naszą ostrożność, na przykład czy ziemia nie jest objęta hipoteką.
Poznanie historii działki nie jest trudne – wystarczy zapytać właściciela o numer Księgi Wieczystej, a następnie odnaleźć ją na stronie internetowej EUKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste). Może się zdarzyć, że sprzedający ziemię nie zna numeru. I na to jest rada – wizyta w ewidencji gruntów i budynków w Wydziale Geodezji miejscowego starostwa. Tam na pewno uzyskamy odpowiednią pomoc, dzięki czemu ten ważny dokument stanie się dla nas jawny. Podczas wizyty w tym urzędzie warto jednocześnie zasięgnąć inne informacje, przykładowo zobaczyć mapę określającą powierzchnię działki, typ gruntów itd.
Jak napisaliśmy wcześniej, to, jakie ma mieć wymiary nasza działka, zależy o indywidualnych predyspozycji, a także dostępnego budżetu. Są regiony, gdzie ziemia nie jest bardzo droga – kosztuje sporo, ale ceny aż tak nie przerażają. W innych miejscach wręcz przeciwnie – za malutki kawałek gruntu trzeba słono zapłacić.
Niezależnie, gdzie ją kupujemy, pamiętajmy, aby miała minimalne wymiary, dzięki czemu uda się postawić na niej dom i urządzić ogród. Jak się przyjmuje, powinna mieć choć 700 metrów kwadratowych powierzchni i ponad 22 metry szerokości. Oczywiście na mniejszych działkach też uda się postawić dom, a nawet stworzyć ogród, lecz – mówiąc kolokwialnie – będzie dość ciasno.
Problematyczne są też działki w kształcie trójkąta lub trapezu. Są nie tylko trudne do aranżacji, lecz mogą wystąpić utrudnienia w procesie budowy (np. być może ciężko będzie osiągnąć właściwą odległość od granicy działki). Najlepsze są działki, w których wjazd znajduje się od strony północnej, ogród zaś po południowej. Takie usytuowanie zapewni naszym roślinom dużo słońca.
No właśnie – wbrew pozorom – nie zawsze. Wiele zależy od zagospodarowania przestrzennego, a mianowicie, czy dany plan dopuszcza zabudowę w takim miejscu. Żeby się o tym przekonać, powinniśmy wybrać się do gminnego wydziału architektury i urbanistyki. Prawdopodobnie na naszej działce będzie istniała możliwość wybudowania domu, lecz należy sprawdzić, jaka zabudowa jest dopuszczalna.
Może się zdarzyć, że niektóre gminy nie będą miały takiego planu. To niby nie jest jakiś wielki problem, ale jednak nigdy nie wiemy, czy w przyszłości w sąsiedztwie naszego domu nie powstanie na przykład wysypisko. Co więc zrobić w takiej sytuacji? W przypadku braku zatwierdzonego planu zawsze możemy wystąpić z wnioskiem do gminy o wydanie warunków zabudowy (WZ-ki).
Kupiliśmy działkę za okazyjną cenę i cieszymy się z tego sukcesu? Nasz dobry humor może szybko się skończyć, jak okaże się, ile kosztuje doprowadzenie mediów. Niestety, często przewyższa on koszt zakupu działki! Informacje o tym, jak uzbrojona jest działka, znajdziemy w wypisie z planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Sprawa drogi dojazdowej może wydawać się banalna. Można pomyśleć, że skoro droga jest, to na pewno należy do gminy, lecz nie zawsze tak jest, gdyż grunt może być własnością sąsiada. W takiej sytuacji trzeba się z nim dogadać – polubownie bądź na zasadzie odpłatności. Jeśli się to nie uda, sprawę rozstrzygnie sąd.
Jak widzimy, kupno działki pod budowę domu tylko z pozoru wydaje się dość banalną sprawą. Tak naprawdę musimy zwrócić uwagę na szereg czynników.
Tagi: Budownictwo, DOM, inwestycja, nieruchomości, prawo
Dodaj komentarz