logo
logo
logo
logo
Projekty domów

Projekty domów – jak znaleźć ten idealny?
Opublikowano: 14 lipca 2019

Własny dom to dla wielu z nas spełnienie najważniejszego marzenia. Jest to jednak również spore wyzwanie. Liczne wydatki związane z budową domu to jedno. Kolejną trudnością jest podjęcie decyzji dotyczących tego jak ma on ostatecznie wyglądać. Od tego zależy przecież nasza przyszłość oraz komfort i bezpieczeństwo rodziny.

Projekty domów

Nie dziwi więc fakt, że wiele osób ma poważne problemy z wybraniem idealnego dla nich projektu domu. Na szczęście, istnieją sposoby na ułatwienie sobie tej decyzji. Wystarczy dokładnie przeanalizować kilka podstawowych kwestii by wiedzieć, czy dany projekt domu spełni nasze oczekiwania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Dom piętrowy czy parterowy – rozważ za i przeciw

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy rozważyć poszukując idealnego projektu domu dla swojej rodziny, jest podjęcie decyzję co do jego konstrukcji. Czy powinniśmy zdecydować się na dom parterowy, czy też lepiej wybrać piętro? Dom parterowy to niższe koszty budowy domu oraz krótszy czas jej trwania. Poza tym, decydując się na ten typ domu unikamy schodów, co może mieć znaczenie jeśli pojawią się małe dzieci lub zamieszkają w nim seniorzy. Warto jednak pamiętać również o tym, że domy parterowe mają wady. Przede wszystkim wymagają od nas posiadania większej działki, a ewentualna rozbudowa możliwa jest jedynie wszerz domu. Często również zdarza się tak, że domy tego typu są słabiej oświetlone.

Dom piętrowy to doskonałe rozwiązanie dla dużych rodzin oraz osób lubiących przestrzeń. Pozwalają na klarowny podział pomieszczeń na strefę dzienną i wypoczynkową – każdy domownik może znaleźć w nich swoją oazę. Co więcej, w przypadku pokojów na piętrze nie musimy zmagać się z problematycznymi skosami jak ma to miejsce w domach parterowych, w których chcemy zaaranżować poddasze. Niestety, schody mogą stanowić przeszkodę dla starszych członków rodziny, a koszty budowy takiego domu są wyższe.

Dom drewniany czy murowany?

Jeśli wiemy już jaki typ domu będzie odpowiadał naszym potrzebom, czas na podjęcie decyzji co do tego z jakich materiałów zostanie wykonany. Obecnie wciąż większość domów jednorodzinnych budowanych jest w sposób tradycyjny, choć z roku na rok zwiększa się liczba osób decydujących się na domy drewniane. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. W przypadku domów murowanych podstawową zaletą jest oczywiście trwałość. Tradycyjnie wybudowany dom murowany to budynek, który może służyć wielu pokoleniom. Jeśli więc posiadamy dzieci lub wnuki i chcemy, by mogły przejąć po nas schedę, wybór domu murowanego jest dobrym pomysłem.

Pamiętajmy jednak, że koszt budowy domu murowanego jest znacznie wyższy niż w przypadku domów drewnianych, co więcej, sama budowa trwa dłużej i może być wykonywana tylko w sezonie od wiosny do jesieni. Domy drewniane mogą stanąć w każdej chwili, ponieważ jedyna „mokra” praca to wylanie fundamentów. Powstają szybciej i są tańsze. Warto również rozwiać mit mówiący o tym, że w domach tych nie da się mieszkać zimą. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom izolacyjnym domy te zapewniają porównywalny (a często nawet lepszy) komfort cieplny.

Koszt budowy domu według projektu

Nie da się ukryć, że budowa domu wiąże się ze sporymi wydatkami, które niejednokrotnie mogą obciążyć nasz domowy budżet. Dlatego też poszukując idealnego projektu domu, warto wziąć pod uwagę informacje na temat kosztów budowy domu. Dobry projekt powinien zawierać kosztorys, w którym znajdziemy szczegółowe informacje na temat wydatków jakie musimy ponieść, by dom wybudowany został do stanu surowego zamkniętego oraz tych, które czekają nas jeszcze by osiągnąć stan deweloperski.

Tutaj znajdziesz idealny projekt dla siebie: https://www.danwood.pl/pl/projekty

Warto bowiem mieć świadomość, że koszty wykończenia domu niejednokrotnie stanowią ponad połowę wydatków, które musimy ponieść w związku z budową. Upewnij się, że projekcie znajdziesz wycenę poszczególnych materiałów budowlanych lub prefabrykatów, orientacyjne koszty robocizny poszczególnych ekip budowlanych czy wydatki, które związane są w wykonaniem niezbędnych instalacji (wodociągowej, elektrycznej, grzewczej). Zasadniczo – im więcej informacji na temat kosztów budowy domu znajdziemy w projekcie, tym lepiej. Pozwoli nam to bowiem przygotować się pod względem finansowym, a także uniknąć zawyżonych cen materiałów i usług budowlanych. Kosztorys może też stanowić podstawę w prowadzeniu negocjacji.

Projekty domów

Czas trwania budowy i możliwość ewentualnych modyfikacji

Ostatnią kwestią, którą warto rozważyć, jest czas trwania budowy domu oraz możliwość ewentualnych modyfikacji projektu. Jeśli zależy nam na czasie, warto zastanowić się nad zamówieniem domu z gotowych elementów. Czas postawienia takiego budynku daje się bowiem nawet kilkukrotnie skrócić w porównaniu z tradycyjnym budownictwem. Często zdarza się, że budowa pod klucz trwa zaledwie kilka tygodni.

Dla wielu osób ma to ogromne znaczenie podobnie jak możliwość wprowadzenia ewentualnych modyfikacji. Czasem bowiem dopiero w trakcie budowy domu okazuje się, że jego wymiary, konstrukcja czy użyte materiały nie do końca spełniać będą nasze potrzeby. Warto wziąć pod uwagę taką możliwość i poszukując odpowiedniego projektu wybrać firmę, która ma w swojej ofercie konsultacje ze specjalistami i fachowe doradztwo na każdym etapie budowy. Dzięki temu ewentualne zmiany i modyfikacje będą łatwiejsze do przeprowadzenia.

Poznaj ofertę projektową Danwood

Jeśli zdecydujemy się na dom z prefabrykatów, możemy zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Pod warunkiem, że wybierzemy firmę o ugruntowanej na rynku pozycji, która oferuje domy prefabrykowane z najwyższej jakości materiałów. Taką firmą jest Danwood. To znany i ceniony projektant domów drewnianych, które budowane są w standardzie pod klucz. Nowoczesne i efektowne projekty domów szkieletowych, które oferuje ta firma, to gwarancja, że każda, nawet najbardziej wymagająca rodzina, znajdzie dom, który będzie w pełni odpowiadał jej potrzebom. Potwierdzają to liczne głosy zadowolonych klientów tej firmy. Co równie ważne, gotowe domy z drewna, które oferuje Danwood, to budownictwo przyjazne środowisku i zużywające mało energii. Dzięki temu utrzymanie domu nie generuje dużych kosztów.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Liczba komentarzy: 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


Powiązane treści

Sprzedaż nieruchomości

Jak szybciej sprzedać nieruchomość nad morzem...

Sprzedaż nieruchomości w województwie zachodniopomorskim nie zawsze pr...
magazyn_energii

Moc a pojemność magazynu energii – kluczowe r...

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność w kontekści...
Dewalt

Dlaczego warto zainwestować w narzędzia Dewal...

Coraz więcej profesjonalistów i amatorów majsterkowania stawia...