Myśl o sprzedaży samochodu pojawia się zazwyczaj, kiedy auto zaczynają trapić uporczywe usterki lub też po prostu nam się znudziło. Perspektywa sprzedaży nikogo nie cieszy.
Proces ten potrafi ciągnąć się miesiącami, a w tym czasie nie dość, że musimy odpowiadać na pytania potencjalnych kupujących, to dodatkowo zmuszeni jesteśmy opłacać obowiązkowe ubezpieczenie i utrzymywać samochód w przyzwoitym stanie technicznym. Czy jest sposób pozwalający zaoszczędzić w tym czasie zarówno nerwy, jak i pieniądze?
Pierwszym krokiem sprzedającego jest najczęściej poinformowanie znajomych i rodziny o chęci sprzedaży samochodu. Szczęściarze, którzy w tym gronie trafiają na chętnego, mogą sfinalizować transakcję w sposób szybki i komfortowy. Pojazd trafia przecież w ręce osoby ufającej sprzedającemu, co znacznie upraszcza proces sprawdzania stanu technicznego i ułatwia negocjacje cenowe. Niestety, grono rodziny i znajomych jest stosunkowo wąskie i zgranie w tym samym czasie potrzeb będzie trudne, a często wręcz niemożliwe.
Drugą opcją jest skorzystanie z aukcji i ogłoszeń internetowych. Oferta sprzedaży jest dostępna na obszarze całego kraju, co znacznie poszerza grono potencjalnych chętnych, a to działa zdecydowanie na plus. Niestety, sporo argumentów znajdziemy również po stronie minusów. Codziennością staną się telefony od osób niezdecydowanych, za to chętnych do prowadzenia długich rozmów na temat ewentualnych wad i usterek. Z kolei kontakty ze strony handlowców owocują w oferty kupna po cenie znacznie niższej od rynkowej, co prowadzi do zrozumiałej frustracji i niepotrzebnych nerwów.
Skorzystanie z pomocy autokomisu powinno pomóc nam w dopięciu transakcji i usunąć kłopot z głowy. Już nie my, ale profesjonalny sprzedawca będzie odpowiadał na pytania zainteresowanych i dbał o właściwą ekspozycję. Tyle w teorii – praktyka bywa zupełnie inna. Samochody stojące na placach często spędzają tam całe miesiące i nie zawsze otoczone są odpowiednią opieką. Pół biedy, jeśli zniecierpliwieni zdecydujemy się na wycofanie pojazdu z komisu i okaże się, że akumulator nadaje się jedynie do wymiany. Gorzej, jeśli zauważymy wgniecenia i inne nieprzyjemne, obniżające wartość pojazdu, ślady niewłaściwego traktowania.
Ciekawą alternatywą jest w tym wypadku skup samochodów. Firmy oferujące tę usługę proponują szybką wycenę i natychmiastową wypłatę pieniędzy. Oględziny i cały proces sprzedaży może się odbyć w miejscu zamieszkania dotychczasowego właściciela, a nabywca własnym transportem odbiera kupione auto. Wycena opiera się na stanie technicznym pojazdu, ważna jest też jego klasa i popularność danego modelu. Warto rozważyć tę formę sprzedaży – oprócz natychmiastowej wypłaty zyskujemy też czas i nie narażamy nerwów.
Tagi: auto, motoryzacja, Porady, sprzedaż
Dodaj komentarz