Dlaczego w erze smartfonów miałbyś zaprzątać sobie głowę nawigacją samochodową? Czy nie lepiej korzystać z poręczniejszego i multifunkcyjnego telefonu? Otóż nie zawsze! Koniecznie sprawdź, co wyróżnia nawigację samochodową i dlaczego warto wybrać właśnie ją.
Nawigacja samochodowa – zwana także nawigacją GPS – to wygodne urządzenie, które pomaga nieznającym drogi kierowcom trafić na miejsce szybko i bez zbędnego krążenia. Jest nowoczesnym zamiennikiem starej i nieporęcznej mapy, do której odczytu potrzebna była albo druga osoba, albo zatrzymywanie się na poboczu. A co w sytuacji, gdy mapa się zdezaktualizuje lub trwają remonty drogowe? Cóż, w takim wypadku trzeba zawracać, zatrzymywać ludzki, pytać i błądzić.
Nawigację montuje się w miejscu wygodnym, bezpiecznym i doskonale widocznym. Nie może zasłaniać szyby, ale też nie powinna zmuszać kierowcy do spuszczania wzroku z drogi. Jeśli jest zamontowana w odpowiednim miejscu przedniej szyby, nie powinna przeszkadzać.
Nawigację obsługuje się przy pomocy ekranu dotykowego o rozmiarze 4-5 cali – to standard, choć oczywiście można dostać urządzenia mniejsze i większe, dopasowane do swoich potrzeb. Interfejs jest prosty, łatwy w obsłudze. Jak najbardziej intuicyjny, by korzystanie z nawigacji nie wymagało wcześniejszego studiowania instrukcji – to zniechęca do zakupu. Ponadto zbyt skomplikowany panel zmuszałby kierowców do odrywania się od jazdy, co groziłoby niebezpieczeństwem na drodze.
Sprawdź, jak jest najlepsza nawigacja, by porównać parametry i znaleźć odpowiednie urządzenie do swojego auta. Warto korzystać z rankingów, w których typowane są urządzenia popularne i chętnie wybierane przez kierowców. W końcu to oni wiedzą najlepiej, jaka nawigacja się sprawdza.
Korzystanie ze smartfona jest powszechne. Wszyscy mamy telefony stale pod ręką, z uwagi na co można je nazwać urządzeniami pierwszej potrzeby. Służą nam do komunikowania się, ale także rozrywki i szeregu innych czynności. W razie potrzeby można je zamienić również w nawigację. Ma to jednak swoje wady.
Aby korzystać ze smartfona jak ze stacji nawigacyjnej, trzeba włączyć w telefonie GPS. To z kolei przyczynia się do obciążenia baterii i szybkiego zużycia zapasu. Jeśli jesteś w drodze długo, korzystając z nawigacji na smartfonie, nie będziesz mógł wykonać ważnego telefonu ani użyć urządzenia w innym kontekście. Możesz oczywiście korzystać z powerbanków, jednak to dodatkowy wydatek i nie masz gwarancji, że i z dodatkowym zapasem energii smartfon wytrzyma odpowiednio długo.
Nawigacja na smartfonie ma dużo gorszy intersfejs. Jest mniej intuicyjna, a przyciski są drobniejsze i łatwo nieuważnym ruchem wyjść z aplikacji lub zmienić adres docelowy. Korzystanie z niej jest znacząco mniej bezpieczne niż użytkowanie stacji nawigacyjnej. Wymaga poświęcenia smartfonowi większej uwagi, co rozprasza kierowcę.
Kluczowym elementem do efekywnego korzystania nawigacji GPS jest posiadanie aktualnych map. Należy wybierać te od czołowych producentów: Automapy, GPMapy, MapyMap. Ich dokładność na obrębie miast wynosi nawet 1 m. Im dalej, tym mniej detali i różnice sięgające 10 m.
Jeśli podróżujesz często i daleko, skorzystaj z wyższego pakietu map. Jeśli wykupisz podstawowy, za mapy niestandardowe będziesz musiał dopłacić. Upewnij się, że ściąganie aktualizacji map zostało wliczone w koszt podstawowy. Jeśli jest przeciwnie, za użytkowanie pakietu będziesz płacił przy każdej aktualizacji mapy.
Pamiętaj też, by przy wybieraniu modelu nawigacji samochodowej zwrócić uwagę na możliwości: zmieniania widoku z 2D na 3D i odwrotnie, wykonywania obliczeń trasy, sprawdzania informacji o ruchu drogowym.
Tagi: GPS, Nawigacja samochodowa
Dodaj komentarz