Co to jest magazyn wysokiego składowania? To nic innego jak budynek cechujący się znaczną wysokością i wyższym stopniem wypełnienia obiektu. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest to, że regały stanowią konstrukcję nośną dla elementów budowy, jakimi są dach czy ściany. Dzięki systemowi wąskich korytarzy powierzchnia jest maksymalnie zagospodarowana. Obsługa regałów następuje przy wykorzystaniu ręcznie sterowanych wózków widłowych.
Obiekt ten wyposażony jest w specjalne narzędzia techniczne takie jak wielopoziomowe regały, przenośniki, specjalistyczne dźwignice regałowe, układnice oraz programowane transportery. Pracę usprawnia i kontroluje automatyczny, zintegrowany system komputerowy. Analizuje on stan magazynowy, generuje również dostawy i dba o bezpieczeństwo zapasów oraz procesów transportowo-manipulacyjnych.
Magazyny wysokiego składowania możemy podzielić ze względu na wielkość budynku oraz wysokość składowania. Kiedy magazyn jest wysokiego składowania? Wtedy, kiedy wysokość jego składowania będzie przekraczać 7,2 m. Czynnik, który również może pomóc w zdefiniowaniu magazynu, to ogólny podział budynków ze względu na ich wielkość, sporządzony przez Ministerstwo Infrastruktury.
Budynki niskie nie przekraczają 12 m, średniowysokie mają do 25 m, wysokie sięgają 55 m, a te powyżej 55 m nazywane są wysokościowymi. Jeżeli jednak w magazynie o wysokości 12 m zostaną zastosowane regały, które wypełniają jego przestrzeń do maksymalnej wysokości, to obiekt ten można zdefiniować jako magazyn wysokiego składowania. Najlepiej znaleźć magazyny wysokiego składu korzystając z serwisów oferujących wynajem magazynów. Przykładowo magazyny do wynajęcia Warszawa najłatwiej znaleźć korzystają z serwisów oferujących wynajem magazynów. Jednym z najnowszych jest serwis www.polskamagazyny.pl.
Każdy magazyn, w tym również wysokiego składowania, musi przestrzegać i spełniać warunki zawarte w Rozporządzeniu Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 roku, w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Są w nim zawarte przede wszystkim ustalenia dotyczące organizacji pracy. Mowa tam również o transporcie wewnątrz magazynowym oraz o zasadach przenoszenia i podnoszenia, a także składowania materiałów, do których przechowywania przystosowany jest dany budynek.
Na jakie przepisy BHP właściciel magazynu wysokiego składowania powinien kłaść szczególny nacisk? Konstrukcja półek powinna być stabilna i solidna. Regał musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed przewróceniem się. Materiały, które są tam składowane, nie mogą natomiast przekroczyć maksymalnego obciążenia półek.
Tagi: Logistyka, magazyn
Dodaj komentarz