Świnoujście, uzdrowisko leżące na 44 wyspach, jest prężnie rozwijającym się kurortem, przyciągającym rocznie ponad 3miliony turystów. Dzięki unikatowemu położeniu, najszerszej nad Bałtykiem plaży oraz licznym atrakcjom turystycznym, stanowi idealne miejsce do wypoczynku dla osób w każdym wieku
Hotele i sanatoria wyposażone w nowoczesne bazy zabiegowe, najnowocześniejsza nad Bałtykiem marina, terminal promowy łączący Świnoujście z krajami skandynawskimi oraz usytuowanie miasta tuż przy granicy z Niemcami sprawiają, że odwiedzają je nie tylko Polacy, ale też liczni turyści zagraniczni. Świnoujście oferuje zarówno wypoczynek na najpiękniejszej bałtyckiej plaży, jak również szeroką gamę atrakcji turystycznych, takich jak Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Forty: Anioła, Gerharda i Zachodni, oraz najwyższą w Europie latarnię morską.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z pełni skomunikowanych z niemiecką częścią wyspy Uznam ponad 30 kilometrów wewnątrzmiejskich ścieżek i 118 kilometrów oznakowanych szlaków rowerowych. Spragnieni kontaktu z naturą z pewnością zainteresują się odkrywaniem nowych ścieżek zrewitalizowanego Parku Zdrojowego oraz Rezerwatem Ptactwa Wodnego.
Cztery lata temu otwarty został najdłuższy w Europie transgraniczny ciąg pieszo-rowerowy, który na długości 12 kilometrów łączy trzy niemieckie uzdrowiska cesarskie: Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck z historycznie najważniejszym z nich – Świnoujściem. Rok wcześniej podobna inwestycja połączyła Świnoujście z malowniczą gminą Kamminke. Obie te inwestycje, które były wspólnym projektem, kosztowały prawie 5 milionów euro i były dofinansowane z przygranicznych projektów unijnych. Obie cieszą się ogromną popularnością. Ruch turystyczny i, nie ma co ukrywać, handlowy wzrósł zdecydowanie.
Niemieccy sąsiedzi i ich goście mogą rowerem udać się do sklepów, punktów gastronomicznych, handlowych, skorzystać z usług fryzjerów, stomatologów. Polacy jeżdżą po zakupy do niemieckich sklepów. Zainteresowanie tego typu turystyką jest tak duże, iż powstała cała sieć wypożyczalni rowerów. Pojazd można wypożyczyć w jednej z kilku wypożyczalni po polskiej i niemieckiej części wyspy i również w nich pozostawić, gdy na przykład jest się zmęczonym.
W sezonie letnim rozpoczynającym się wraz z pierwszym dniem weekendu majowego Świnoujście oferuje bogaty kalendarz wydarzeń kulturalnych. Dni Morza, Festiwal Wiatrak, FAMA, Grechuta Festival, Wakacyjne Miasto Kobiet oraz Dni Twierdzy to jedne z wielu przedsięwzięć, w które zaangażowani są zarówno amatorzy, debiutanci, jak i liczni doskonale znani artyści polskiej sceny muzycznej.
Działania promocyjne, inwestycje w infrastrukturę turystyczną przynoszą zamierzony skutek, biorąc pod uwagę chociażby opinię internautów, którzy oddają swój głos w plebiscytach przeprowadzonych przez opiniotwórcze media.
W tym roku, w rankingu Skyscannera, świnoujska plaża znalazła się wśród 25 najpiękniejszych morskich plaż na świecie. Jeżeli dołożymy do tego zdobycie po raz jedenasty z rzędu, jako jedyne miasto w Polsce, międzynarodowego symbolu „Błękitnej Flagi”, można śmiało powiedzieć, że turyści i goście wypoczywający w tym kurorcie doceniają wysiłek i pracę lokalnego samorządu włożoną w rozwój infrastruktury turystycznej i komunalnej, jak chociażby otwarcie linii kolejowej UBB, łączącej polskie i niemieckie uzdrowiska, pierwszą w Polsce plażę dla zwierząt, nowe obiekty sportowe, zjazdy dla osób niepełnosprawnych, natryski i toalety na plaży przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, internetowy i komórkowy podgląd przepraw promowych, bezprzewodowy dostęp do Internetu, nowe szlaki turystyczne – piesze, kajakowe i rowerowe.
Tagi: Bałtyk, Świnoujście, turystyka
Dodaj komentarz